Aralık 2018, Engelli Çocuk Hakları Ağı Konferansı

Engelli Çocuk Hakları Ağı Konferansı'nda tek bir ağızdan “Engellilere, engel olan biz insanlarız” dedik.

Aralık 2018, Engelli Çocuk Hakları Ağı Konferansı
 Aralık 2018, Engelli Çocuk Hakları Ağı Konferansı
Engelli Çocuk Hakları Ağı Konferansı'nda tek bir ağızdan “Engellilere, engel olan biz insanlarız” dedik.

“Çocukların Şiddetten Korunması ve Engelli Çocukların Sosyal İçermesinin Desteklenmesi” projesi kapsamında UNICEF Türkiye’nin destekleriyle faaliyetlerini yürüten Engelli Çocuk Hakları Ağı Konferansı, 75 kişinin katılımıyla 1 Aralık Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Farklı engel gruplarından çocuk katılımcılarının temsiliyle düzenlenen Eğitim ve Sosyal Hayatta Öz Savunuculuk Atölyesinde çocuk katılımcılar, “Engellilere, engel olan biz insanlarız” dedi.

Doç. Dr. Zeynep Hande Sart’ın eğitimde engelli hakları ve öz savunuculuk üzerine konuşma yaptığı konferansta, Hacettepe Üniversitesi Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Türkiye’de Engellilik Durum Analizi Raporunun metotlarını paylaştı. Eş zamanlı atölye çalışması ile farklı engel gruplarını temsilen çocuklar, öz savunuculuk atölyesine katılım sağladı. Okullara olan erişilebilirlik, akran şiddeti ve eğitim materyallerinin erişilebilirliği hakkında deneyimlerini aktaran çocuklar, “Engellilere, engel olan biz insanlarız” dedi. Toplumsal Haklar ve Araştırma Derneği (TOHAD) moderasyonuyla Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi Türkiye Taraf Devlet Raporuna yönelik hazırlanan Engelli Çocuk Hakları Ağının gölge raporunun konu başlıkları ve içeriği tüm davetlilerle paylaşıldı.


68 kurumun üye olduğu Engelli Çocuk Hakları Ağının 2018 yılı Haziran-Kasım ayları dönem yürütücülüğünü üstlenen Tohum Otizm Vakfı tarafından altı aylık dönemde gerçekleştirilen faaliyetler aktarıldı. UNICEF Türkiye’nin “Çocukların Şiddetten Korunması ve Engelli Çocukların Sosyal İçermesinin Desteklenmesi” projesi kapsamında desteklenen ağın faaliyetleri hakkında Tohum Otizm Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Özgül Gürel, “Engelli çocukların haklarını görünür kılma ve bu hakları korumada izleme çalışmaları yürüterek iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve çözüm önerilerini geliştirmek amacıyla faaliyetlerimize devam edeceğiz” şeklinde belirtti.


Engelli Çocuk Hakları Ağı, sivil toplum kuruluşları tarafından, engelli çocukların haklarını görünür kılmada, bu hakları korumada, engelli çocuğa her türlü şiddeti, ihmali, ayrımcılığı ve engelli çocuğun istismarını, mevzuattan kaynaklı yoksunlukları ve hak ihlallerini tespit etmede ve önlemede öneriler gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Gösterge temelli ve kanıta dayalı izleme ve savunu rolünü güçlendirmek, yani savunu, lobicilik takip ve farkındalık çalışmaları yapmak, iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve çözüm önerilerini geliştirmek amacıyla kurulan Engelli Çocuk Hakları Ağı, çocukları birey olarak kabul eder.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER