8. ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

COVID-19 salgını nedeniyle 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali, sekizinci yılında Türkiye’deki tüm sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

8. ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI
 8. ENGELSİZ FİLMLER FESTİVALİ İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

COVID-19 salgını nedeniyle 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali, sekizinci yılında Türkiye’deki tüm sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.

COVID-19 salgını nedeniyle 12-18 Ekim tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleşecek Engelsiz Filmler Festivali, sekizinci yılında Türkiyedeki tüm sinemaseverlerle buluşmak için gün sayıyor.


FESTİVAL İLK KEZ BİR TEMA İLE GERÇEKLEŞECEK

Pandeminin hayatımız üzerindeki etkilerinin izini sürecek Festival, bu yıl NORMALİ ARARKEN teması çerçevesinde programını şekillendirdi. COVID-19 salgını ile birlikte gündelik hayatlarımızda ortaya çıkan değişimler, bu döneme alışmaya çalışırken anlamı aşınan alışkanlıklarımız ve normal’ kabul ettiğimiz eskinin gün yüzüne vuran sorunları Festivali sekizinci yılında ilk defa bir tema etrafında program hazırlamaya itti.


FESTİVAL BU YIL DA TAMAMEN ERİŞİLEBİLİR VE ÜCRETSİZ

Türkiye ve dünya sinemasının festivallerde öne çıkan, çok konuşulan ve beğeniyle karşılanan filmlerini Türkiyedeki tüm sinemaseverlerle buluşturacak olan Festival, programında yer verdiği tüm filmleri her yıl olduğu gibi göremeyenler için sesli betimleme, duyamayanlar için ayrıntılı altyazı seçenekleri ile erişilebilir ve ücretsiz olarak izleyiciye sunacak. Festival’in çevrim içi film gösterimleri eff2020.muvi.com adresi üzerinden gerçekleştirilecek. Festival filmleri, web sitesinden açıklanan gün ve saatlerde bu platform üzerinden ücretsiz takip edilebilecek. Engelsiz Filmler Festivalinde film gösterimlerinin yanı sıra film ekipleri ve aktivistlerle gerçekleşecek söyleşiler de erişilebilir olacak. Filmlerle ilgili ayrıntılara, gösterim ve söyleşi takvimlerine Festival'in web sitesi olan engelsizfestival.com adresinden ulaşılabilir.

FESTİVAL 46 FİLMİ SİNEMASEVERLERİN BEĞENİSİNE SUNUYOR

27 kadın, 22 erkek yönetmene ait 46 filmin gösterileceği Engelsiz Filmler Festivalinin programında her yıl olduğu gibi; Engelsiz Yarışma, Dünyadan, Çocuklar İçin ve Uzun Lafın Kısası seçkileri ile, NORMALİ ARARKEN teması kapsamında Eski Normal: Beden, Eski Normal: Mekan, Eski Normal: Hayvan, Eski Normal: Şehir ve Eski Normal: Sanal Benlik seçkileri yer alıyor.


ENGELSİZ YARIŞMADA 5 YERLİ YAPIM YARIŞIYOR

Son dönemlerde ulusal ve uluslararası birçok festivalde ses getiren yapımların yer aldığı Engelsiz Yarışmada bu yıl; Rûken Tekeş’in barajsuları altında kalacak Hasankeyfe yaptığı 21 günlük saygı ziyaretini anlatan Aether, Orçun Behram’ın kamerasını bir Türkiye distopyasına çevirdiği filmi Bina, Emin Alperin küçük yaşta kasabaya besleme olarak gönderilen üç kız kardeşi anlattığıKız Kardeşler, vanç Sezerin kişisel bir krizi absürt bir mizahla örerek anlattığı filmi Küçük Şeyler ve Deniz Tortumun Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde geçen; hastaneyi evi bellemiş doktor, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarının gündelik hayatlarına odaklandığı Maddenin Halleri yer alıyor.

Engelsiz Yarışmanın bu yılki jürisinde ise yapımcı Gökçe Işıl Tunaoyuncu İpek Türktan Kaynak ve sinema yazarı Kaan Karsan yer alıyor.


Jürinin belirleyeceği En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödülleri ile gösterimlerin ardından izleyicilerin vereceği oylar ile belirlenecek Seyirci Özel Ödülü sahipleri, 18 Ekim Pazar akşamı Festivalin YouTube hesabından yayınlanacak video ile ilan edilecek.


NORMALİ ARARKEN SEÇKİSİ

Engelsiz Filmler Festivali, pandemi öncesi Eski’ dünyada normal’ neydi?”, Bedenle, benlikle, yaşanılan şehirlerle, içinde bulunulan mekanlarla, bir arada yaşanılan hayvanlarla kurulan ilişkilerde normal’ neyi ifade ediyordu?”, pandemi sonrası yeni dünyada bu ilişkiler nereye evrilecek?”, başka bir duyarlılıkla farklı bir yaşam örmeye başlayabilecek miyiz yoksa eski normallere geri mi döneceğiz?” gibi soruların yanıtlarını Normali Ararken seçkisinde yer alan beş başlıkta arayacak.


ESKİ NORMAL: ŞEHİR

Kargaşanın hâkim olduğu, insanların sürekli kaçma düşü kurdukları bir yer haline gelen mevcut küresel şehirlerin yapısı, ilişkilerimizi ve alışkanlıklarımızı nasıl etkiliyor? Yaşadığımız şehirleri merkezine alan Eski Normal: Şehir” seçkisi 6 filmden oluşuyor. Sinemaseverlerle buluşacak filmler arasında Wiep Teeuwissenin Ara Sefer Intermission Expedition, Corina Schwingruber Ilić’in Her şey Dahil All Inclusive, Adrien Mérigeaunun Koruyucu Ruh Genius Loci, Nadja Andrasevin Simbiyoz Symbiosis, Aline Höchlinin Sümüklüböceklerin Neden Bacakları Yoktur? Warum Schnecken Keine Beine Habern ve Anna Mantzarinin Yeter Enough adlı filmleri var.


ESKİ NORMAL: MEKAN

Kentsel mekanlar kapitalist motivasyonlarla kurulduğunda, bu mekanların aslında hepimize ait alanlar olduğunu nasıl hatırlayacağız? Kentsel mekanların ön planda olduğu Eski Normal: Mekan” seçkisinde 2 film yer alıyor. Yönetmen Max Hattlerin Seri Paraleller Serial Parallels ve Christoph Schwarzun En İyi Şehir Hiç Kurulmamış Olandır Die Beste Stadt Ist Keine Stadt filmleri bu bölümde sinemaseverlerle buluşacak.


ESKİ NORMAL: BEDEN

İnsanlık tarihi boyunca çeşitli korkuların odağı olmuş olan beden, pandemi günlerinde daha çok üzerinde düşündüğümüz bir konu haline geldi. Kendi bedenlerimizden, başkalarının bedenlerinden korktuğumuz ve kaçtığımız bu günlerde Eski Normal: Beden seçkimizle bedenlerimizle kurduğumuz ilişkilere göz atacağız. Jenny Brady’ın Alıcı Receiver, Joanne Salmon’ın Baş Yukarı Chin UpSiobhán Smithin Dikiş StitchJanne Janssensin Etiketim Mijn Label, Louise Detlefsen ve Louise Unmack Kjeldsenin Şişmanlar Cephesi Fat Front ve Bruno Colletin Unutulmaz Memorable adlı filmleri, bu seçkide yer alan filmler.


ESKİ NORMAL: HAYVAN

Eskiden gündelik hayatımızda birer canlı olarak hissedip bağ kurabildiğimiz; ”modern" hayatlarımızda ise sokakta gördüğümüz için rahatsız olduğumuz ve barınaklara hapsettiğimiz ya da mezbaha, laboratuvar, yumurta fabrikası gibi mekanlarda bir "ürün" haline getirdiğimiz hayvanlar, bu seçkinin merkezinde. Martin Skalskynin Cody: Zor Günlere Veda Cody: The Dog Days Are Over ve Cem Hakverdinin Köpek Filmi Dog Movie, Eski Normal: Hayvan seçkisinde gösterilecek 2 film.


ESKİ NORMAL: SANAL BENLİK

Karantina önlemleri nedeniyle zamanımızın çoğunu evlerimizde geçirirken, çalışmak ya da keyif almak için vaktimizi ekranların önünde, sanal ortamlarda harcıyoruz. Teknoloji ile benliklerimiz arasındaki sınırın hiç olmadığı kadar belirsizleştiği salgın günlerinde, Eski Normal: Sanal Benlik” seçkisi ile sanal benliklerimize bakış atıyoruz. Seçkide Sine Özbilge ve İmge Özbilgenin #21xoxo, Erdem Arslan’ın Donut Paradise, Reinhold Bidnerin Göstergeler Devri Time o´ the Signs, Veronika Schubertin Konturlama Contouring, Ayşenur Erdoğan Gökçenin Nasıl Bilirdiniz? How Did You Know The Deceased?, Efe Can Yıldız’ın Parti Party ve Nina Bisiarinanın Şehirde Bir Vaşak Un Lynx Dans La Ville filmi yer alıyor.


DÜNYADAN

Dünya sinemasının son dönemde öne çıkan yapımlarının yer aldığı “Dünyadan” seçkisinde; yönetmenler Emma de Swaef ile Marc James Roelsin 2019 Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali Ulusal Yarışma Grand Prix ödüllü Bu Enfes Pasta! Ce Magnifique Gâteau ! filmi ve Jan Komasanın 92. Akademi Ödülleri'nde En İyi Uluslararası Film ödülü adaylarından İsanın BedeniCorpus Christi filmi yer alıyor.


UZUN LAFIN KISASI

Kısa film severler için son dönem Türkiye sinemasının nitelikli filmlerinden derlenen Uzun Lafın Kısası”seçkisinde; yönetmen Gürkan Gürlerin Açlık, Engin Erdenin Ahtapot, Dila Bulutun AriesDoğuş Minsinin Ayrık Otu, Ceylan ÖzgüÖzçelikin Cadı Üçlemesi 13+, Hasan Serinin Hello Afrika, Sezen Kayhan’ıİmparatorlukta Zor Bir GünEnis Manaz’ıKelebek Adam, Nihan Belginin Kendini Yalnızca Kendinde Yok Et ve Ahmet Toğ’ıKulak Misafiri filmi olmak üzere 10 kısa film yer alıyor.


ÇOCUKLAR İÇİN

Birbirinden ilginç hikâyeleri ve renkli atmosferleriyle minik sinemaseverleri farklı dünyalarda yolculuğa çıkaracak animasyon filmlerin yer aldığı“Çocuklar İçin” seçkisinde ise; Antje Heyn’in; Kedi Gölü Şehri Cat Lake City, Jean-Claude Rozec’in Kurbağa Yavrusu Tétard, Carol Freeman’ın Kuş ve Balina The Bird & The Whale, Lena von Döhren’in Minik Kuş ve Arılar Der Kleine Vogel Und Die Bienen, Oana Lacroix’ın Renkli Kanatlar Coucouleurs ve Joanna Polak’ın Yün Dünyası Welniaki filmleri minik sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.


HER ‘EVDE CANLANDIRMA’ ATÖLYESİ

Festival'in en eğlenceli aktivitelerinden, geleceğin sinefillerini canlandırma sanatıyla buluşturacak Evde Canlandırma Atölyesi 14 Ekim tarihinde Festival’in instagram hesabından yayınlanacak video ile takip edilebilecek. Canlandırma sanatçısı Işık Dikmen tarafından hazırlanan atölyede katılımcılar hayal dünyalarını ortaya çıkararak, yarattıkları karakterler ve öykülerle canlandırma sanatı ile kendilerini ifade edecekler.


Evde Canlandırma Atölyesi ile ilgili ayrıntılı bilgi ve gerekli malzemelere Festival’in internet adresinden ulaşabilirsiniz.


SİNEMAYA EŞİT ERİŞİME DESTEK VEREN TÜM DESTEKÇİLERİMİZE TEŞEKKÜRLER

Puruli Kültür Sanat tarafından düzenlenen Engelsiz Filmler Festivalinin kurumsal destekçileri arasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ABD Büyükelçiliği, Avrupa Birliği Delegasyonu ve AB Sivil Düşün Programı, Sabancı Vakfı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bulunuyor.


Festival; İsviçre Büyükelçiliği, Danimarka Büyükelçiliği, Avusturya Kültür Ofisi, Belçika Büyükelçiliği, İrlanda Büyükelçiliği'nin değerli iş birlikleri ile gerçekleşiyor. Festival Sponsorları; Fil Bilişim, SEBEDER ve Yay Yapım. Medya sponsorları; BirGün Gazetesi, Cumhuriyet Gazetesi, Altyazı Dergisi, ab-ilan.com, artfulliving.com, bianet.org, beyazperde.com, filmarasidergisi.com, filmhafizasi.com, filmloverss.com, gazeteduvar.com, karnaval.com, lavarla.com, perasinema.com, sadibey.com, sanatatak.com, sinemalar.com, t24.com ve Kutsal Motor. Radyo sponsorları; Karnaval.com, Radyo Bilkent.


Engelsiz Filmler Festivali hakkında ayrıntılı bilgiye www.engelsizfestival.com adresinden ulaşabilir; Festival’in Facebook, Instagram, Twitter hesaplarından duyuruları takip edebilirsiniz.

8. Engelsiz Filmler Festivali’nin diğer basın bültenlerine ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER