Bu da İBB halk et projesi!

Bu da İBB halk et projesi!

Bu da  İBB halk et projesi!
Bu da halk et projesi!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Topkapı Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Kent Konseyi toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 'Halk Et' çalışmalarının olduğunu ifade eden Topbaş," Halk et ile ilgili bazı çevrelerden teklifler, öneriler geldi. Biz arkadaşlarımıza böyle bir çalışma yapmalarını istedik. Ayrıca semt kasapları ile onlarla ilgili dernek ile görüşmelerini önerdik. Henüz bize somut bir sonuç gelmedi yapılan çalışmadan" dedi.

BALIK SATIŞI İLE İLGİLİ ÇALIŞMA

Topbaş, "Aynı zamanda buna benzer tarzda semt pazarlarında balık satışları ile ilgili, düzensiz ve sağlıksız koşullarda yapılan satışlar yerine daha düzenli ve soğutma sistemleri içinde olan hijyenli bir satış istasyonları kurulabilir mi diye özellikle balık hali yetkililerinden bu tip talepler geldi. Çünkü çok ucuza balık yedirebilme imkanlarının olduğunu ancak malesef satış yerlerinin yetersiz olması sebebiyşle halka sağlıklı balığı ulaştıramadıklarından bahsetttiler.Onunla ilgili de mobil üniteler geliştirebilir miyiz diye çalışmalar yapıldı. Bazı öneriler şu anda elimizde var. Değerlendiriyoruz. Bunları yaparken ilgili sektörün rahatsız olmaması için çok hassas davranmak zorundayız" diye konuştu

SEMT KASAPLARI BU SİSTEME DAHİL OLABİLİR Mİ?

Halk Et'in 'Et Balık Kurumu' tarzında bir yapıya sahip olacağını belirten Topbaş, "Etler devletimizin ilgili kurumu tarafından tedarik edilecek veya büyük et işlemi yapan yerlerden bunu tedarik etmek suretiyle daha ucuza verme imkanı olabilir mi? Mevcut semt kasapları da bu sisteme dahil olabilir mi? Onların da mağdur olmasını istemeyiz. Böyle bir çalışma yapıldı. Henüz bir karar verilmedi. Üzerinde tartışıyoruz, somut bir adım yok şu anda" şeklinde konuştu.

HALK ET KURULURSA ET FİYATLARI BİR MİKTAR DÜŞEBİLİR

Bir gazetecinin 'Halk et kurulması ile et fiyatları düşebilir mi?" sorusuna Başkan Topbaş, şöyle yanıt verdi;" Çok ciddi anlamda düşmez. Bir miktar düşebilir. Bir de güvenli et verme imkanı olabilir. Sektörü düşünmek durumundayız. Biz halk ekmekte İstanbul'un şu anda yüzde 13 ekmeğini karşılıyoruz. Sayısını arttırmak istemiyoruz çünkü fırıncılar var. Aynı şekilde halk et tarzında bir oluşum yaptığımızda küçük kasapları da düşünmek durumundayız. Belki onlar böyle bir sistemin içine girmek isteyebilirler. Onlarla beraber çalışılacak. Belki ilgili bakanlık bu konuda farklı bir çalışma sağlayabilir. Şu anda et işleyen bir takım firmalar bize bu konuda ciddi anlamda destek verebileceklerini söylüyorlar"

OKULLARIN AÇILMASI NEDENİYLE ALINAN ÖNLEMLER

Pazartesi günü okulların açılacağına dikkat çeken Topbaş, bir takım uyarılarda bulundu. Topbaş, İBB'nin bir dizi önlemleri aldığını belirterek, "13 bin civarında servis aracı devreye girecek. İlk üç gün çok yoğun olacağı için vatandaşlarımızdan bireysel araçlarını kullanmamalarını, okul saatlerinde araçlarını tercih etmemelerini, toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini öneriyoruz. Biz toplu taşıma araçlarımıza ciddi ölçüde ilave yapıyoruz. Okul çevresi ve güzergahında bulunan yerlerde kazı ve yol çalışması yapılmayacak. İlk gün sabah saat 06.00 ile 13.00 arası toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. Denetimler artacak. Özellikle kamyon gibi ağır vasıta araçların trafiğe çıkış saatleri sabah ve akşam belli saatlerde. Bu yasak çerçevesinde daha sıkı denetimler yapılacak" dedi.


ET BALIK KURUMU TÜM ŞUBELERİNİN ADRES VE TELEFONLARI İÇİN TIKLA

ET BALIK KURUMU İSTANBUL ŞUBELERİNİN ADRES VE TELEFONLARI İÇİN TIKLA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109