Bakan Eker et fiyatlarının ülkedeki refah düzeyinin yükselmesinden dolayı arttığını söyledi

Bakan Eker et fiyatlarının ülkedeki refah düzeyinin yükselmesinden dolayı arttığını söyledi

Bakan Eker et fiyatlarının ülkedeki refah düzeyinin yükselmesinden dolayı arttığını söyledi
Et fiyatları refahtan dolayı yüksek'
Bakan Eker et fiyatlarının ülkedeki refah düzeyinin yükselmesinden dolayı arttığını söyledi

TarımBakanı Mehdi Eker, ithalat kararına ve alınan tüm önlemlere rağmen et fiyatlarının düşmemesini, “Et üretimi arttı ama talep de arttı. Refah ve gelir seviyesinin yükselmesi, krizin de sona ermesiyle birlikte insanların et tüketimi arttı. Fiyatlar o yüzden yükseldi” diye açıkladı. TBMM kulisinde bir grup gazeteciye konuşan Bakan Eker, 2002 ila 2009 yılları arasında et fiyatlarındaki artışın enflasyonun altında kaldığını belirterek, “2009 yılından itibaren kriz aşıldı.

Vatandaşların refah seviyesinin artmasıyla et ve süt tüketimi arttı. Niye bunları kimse görmüyor? Vatandaş geçmiş yıllara göre daha çok et tüketmeye başladı. 2-3 sene öncesine göre Türkiye’de giderek artan bir tüketimvar” dedi.

 Oysa, kişi başına gelirle dana etinin kilosuna bakıldığında, geliri Türkiye’nin çok üzerinde olan ülkelerde de etin kilosunun çok daha ucuz olduğu görülüyor. Örneğin ABD’de 2009 verilerine göre, kişi başı yıllık gelir 46 bin dolar olmasına karşın dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.Milli geliri 40 bin dolar olan Hollanda’da ise etin kilosu yaklaşık 9-10 dolar aralığında. Buna karşınmilli geliri 13 bin dolar Türkiye’de dana etinin süpermarket reyonundaki kilo fiyatı 19 dolar. Buna karşın 12.888 dolarla Türkiye’ye yakın milli geliri olan Bulgaristan’da ise dana etinin kilosu 8-10 dolar arasında değişiyor.

‘KURBANLIK KRİZİ OLMAYACAK'
Bayramda kurbanlık probleminin yaşanmayacağını öne süren Eker, şap olmayan ülkelerden kurbanlık koyun ithalatına izin verildiğini hatırlattı. Bakan Eker, kurbanlık ithalatı için şu ana kadar 350 bin baş için kontrol belgesinin alındığını belirterek şunları söyledi: “350 bin hayvandan 150 bini yolda, Avustralya’dan geliyor. Diğerleri de Balkan ülkelerinden giriş yapmaya başladı. Şartımız sağlık sertifikası olacak.

Trakya’nın ve İstanbul’un Avrupa yakasının kurbanlık ihtiyacını ithal hayvanla karşılayacağız. Anadolu kendi üretimiyle kurbanlık ihtiyacını giderecek. Oralar için ithalat yapmaya gerek yok. Yeterli sayıda hayvan bulunuyor.” Kurbanlık satışları başlamadan spekülasyonların yapıldığını vurgulayan Bakan Eker, “Herkes kurbanını kesecek. Kim ‘Bulamadım’ diyor? Bunların hepsi spekülasyon” diye konuştu.
habertürk

ET BALIK KURUMU TÜM ŞUBELERİNİN ADRES VE TELEFONLARI İÇİN TIKLA

ET BALIK KURUMU İSTANBUL ŞUBELERİNİN ADRES VE TELEFONLARI İÇİN TIKLA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER