Piyasalarda Önümüzdeki Sürece İlişkin Senaryolar

Gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybında Amerika Merkez Bankasının(FED) 5 trilyon dolara yaklaşan bilançosunu küçültmeye başlayacağı beklentisi etkili oluyor.

Piyasalarda Önümüzdeki Sürece İlişkin Senaryolar
 Piyasalarda Önümüzdeki Sürece İlişkin Senaryolar


Gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybında Amerika Merkez Bankasının(FED) 5 trilyon dolara yaklaşan bilançosunu küçültmeye başlayacağı beklentisi etkili oluyor.

Bilanço Küçültme Hızı Önemli

FED’in gerçekleştirdiği son toplantının tutanaklarının açıklanmasının ardından piyasalarda bilanço küçültme sürecinin eylül ayında başlayabileceğine yönelik fiyatlamalar başladı. Dolar kurunun bu süreçten etkilenmesin bekleyebiliriz ancak asıl soru bilanço küçültme sürecinin hızı nasıl olacağıdır. Eğer FED bilançoyu hızla küçültmeye başlayacağına yönelik mesajlar verirse küresel anlamda Doların değer kazandığını görebiliriz. Aynı zamanda FED’in yıl içinde kaç adet faiz artışı yapacağı da önemli olacak. FED üyeleri son toplantıda yıl boyunca üç adet faiz artışı olabileceğini nokta tahminlerde belirtmişti. Piyasaların beklentisi de bir sonraki faiz artışının Aralık ayında olacağın yönelik. Ancak, FED geriye kalan aylarda iki adet faiz artışı yaparsa yine sürpriz olarak değerlendirebilir ve Doların değer kazanabilir. Agresif bir FED ihtimali zayıf olsa da piyasalar her türlü senaryoya hazır bir şekilde bekliyor.
FED Hızlı Adımlar Atmak İstemeyebilir
Genel olarak piyasaların beklentisi eylül ayında FED’in bilanço küçültmeye başlayacağı ve bunun agresif bir şekilde olmayacağına yönelik. FED başkanı Janet Yellen bu hafta içinde ABD senatosuna gerçekleştirdiği sunumda bilanço küçültme sürecinin başlayacağına yönelik mesajlar verdi. Sunum sonrasında piyasalarda bilanço küçültme sürecinin hızlı olmayacağına yönelik beklentilerde oluşmaya başladı. Eğer böyle bir senaryo ile karşılaşırsak TL’nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülke para birimlerinde yaşanan değer kayıplarının sınırlı olmasını bekleyebiliriz. Yurtiçinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) atacağı adımlar belirleyici olacak. TCMB’nin düşen enflasyon sonrası geç likidite penceresinde faiz indirim sürecine başlaması beklenebilir. Ancak, bu sürecin zamanlamasın önemli olacak. Agresif bir FED ile karşılaşmamız halinde Dolar TL paritesinde teknik olarak bakacağımız noktalar kısa vadede 3.65 direnç bölgesi olabilir. Bu seviyenin geçilmesi halinde yükselişlerin devamında 3.71-3.75 bölgesi gündeme gelebilir. Beklentimiz dahilinde olan İkinci senaryo da yer alan ılımlı bir FED ve sıkı duruşunu koruyan TCMB ile Dolar TL paritesinin 3.50 seviyesine yeninde gerilediğini görebiliriz. Düşüş hareketinin devam etmesi için 3.50 desteğinin kırılması önemli olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER