Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı!

Güneş görmeyen ülke Almanya, yenilenebilir enerji rekoru kırdı. Elde edilen elektrik üretimi ile 2024'te tarihi bir rekora imza attı.

Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı!

Güneş görmeyen ülke, güneş enerjisi rekoru kırdı!


Güneş görmeyen ülke Almanya, yenilenebilir enerji rekoru kırdı. Elde edilen elektrik üretimi ile 2024'te tarihi bir rekora imza attı.


‘Avrupa’nın kuzeyindeki ülkeler, güneşin ne olduğunu bizim kadar iyi bilmezler’ diyorduk ki böyle bir haber çıktı. Almanya, 2024 yılına güçlü bir başlangıç yaparak yenilenebilir enerji üretiminde tarihi bir rekora imza attı. Peki, güneşin sık sık bulutlar arasında kaybolduğu bu ülkede nasıl böyle bir başarı elde edildi? İşte detaylar…

Güneş görmeyen Almanya, yenilenebilir enerji rekoru kırdı
Almanya, 2024’ün ilk çeyreğinde elektrik üretiminin yüzde 58,4’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağladı. Evet, neredeyse elektriğin yarısından fazlası yenilenebilir kaynaklardan geldi. Bu, 2018 yılından bu yana kaydedilen en yüksek oran ve gerçekten etkileyici.

Almanya yenilenebilir enerji alanında dünya rekor kırdı güneş paneli evlerin çatısında
Almanya, yenilenebilir enerji kaynaklardan tam 121,5 milyar kilovat saat elektrik üretti. Bu, bir önceki yıla göre yüzde 11,6’lık bir artış anlamına geliyor. Fosil yakıt kaynaklı enerji üretimi ise yüzde 25,4 azalarak toplam elektrik üretiminin sadece yüzde 41,6’sını oluşturdu. Yani, fosil yakıtların devri kapanıyor.


Rüzgar enerjisi de, Almanya’nın elektrik üretiminde büyük bir rol oynadı. Geçen yıla göre yüzde 12 artışla ek 5 milyar kilovat saat enerji üreten rüzgar enerjisi, ülkenin toplam elektrik üretiminin yüzde 38,5’ini oluşturdu. Güneş enerjisi de boş durmadı. Yüzde 21 artış göstererek 1,4 milyar kilovat saat enerji üretti ve toplam üretimin yüzde 6,6′sını karşıladı. Güneş parladıkça Almanya depoları enerji doldu.
Almanya iklim hedeflerinde de iddialı. Ülke, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarını 1990 seviyelerine göre en az yüzde 65 azaltmayı hedefliyor. Bununla da kalmayıp 2040 yılına kadar emisyonları yüzde 88 oranında azaltmayı ve 2045 yılına kadar net sıfır emisyon hedefine ulaşmayı planlıyor.

Ancak, ulaşım ve bina sektörlerinde 2023 hedeflerini kaçırdıkları için bu alanlarda daha fazla eyleme ihtiyaç duyuluyor. Yani, biraz daha çalışmaları gerekecek ama kesinlikle doğru yoldalar. Son zamanlarda Almanya’da yenilenebilir enerjiye büyük teşvikler yapılıyor. Evde enerji verimliliğini artırmayla ilgili veya güneş enerjisi ve batarya depolama sistemleri ile ilgili çözümler sunuluyor. İnsanlar balkonlarına kadar güneş paneli sistemi kuruyor.
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER