SABANCI VAKFI BURS BAŞVURUSU

SABANCI VAKFI’NIN 2021-2022 EĞİTİM YILI BURS TUTARI AYLIK 900 TL OLARAK BELİRLENDİ

SABANCI VAKFI BURS BAŞVURUSU

SABANCI VAKFI BURS BAŞVURUSU
SABANCI VAKFI’NIN 2021-2022 EĞİTİM YILI BURS TUTARI AYLIK 900 TL OLARAK BELİRLENDİ.

-SABANCI VAKFI 47 YILDIR BAŞARILI ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE KARŞILIKSIZ BURS DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR

Burs programıyla 47 yıldır 50 bin burs ile başarılı üniversite öğrencilerinin eğitimlerini destekleyen Sabancı Vakfı, 2021-2022 eğitim yılında da lisans düzeyindeki üniversite öğrencilerine karşılıksız burs desteği sağlayacak. Sabancı Vakfı, 2021-2022 yılı burs tutarlarını aylık 900 TL olarak açıkladı.

Sabancı Vakfı her yıl 1.500’e yakın öğrenciye burs imkanı sağlıyor. Üniversiteye girişten mezuniyete kadar devam eden Sabancı Vakfı Bursları, her yıl Ekim-Haziran ayları arasında 9 ay süreli nakit ödemeyi kapsıyor. Sabancı Vakfı burs programında geri ödeme yükümlülüğü bulunmayıp, mezun bursiyerler dilerlerse gönül borçlarını ödemek için burs almaya devam eden öğrencilere deneyim ve bilgi aktarmak için mentorluk yapabiliyor.

47 yılda 50 bin burs veren Sabancı Vakfı’nın, üniversitelere yeni yerleşen öğrencilere yönelik farklı burs programları bulunuyor:

  • Üniversiteye Giriş Bursu: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Sabancı Vakfı tarafından belirlenen taban puanları sağlayarak burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere veriliyor. 

  • Kalkınmada Öncelikli İller Bursu: Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden birinde ortaöğrenimini tamamlayan, YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak il birincisi olup yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen öğrenciye veriliyor. 

  • Engelli Öğrenciler Bursu: YKS’de yerleştirme puanı ile sıralamanın en üstünde yer alarak yurt içindeki devlet üniversitelerine ya da burslu olarak Vakıf üniversitelerine yerleştirilen görme, işitme ve ortopedik engelli beşer öğrenciye veriliyor. 

 

  • Sabancı Vakfı Vista Bursu: YKS’de Sabancı Vakfı tarafından belirlenen üniversitelerin Turizm İşletmeciliği bölümlerine yerleştirilen lisans öğrencilerine veriliyor.

 

Sabancı Vakfı’nın burs kontenjanı tahsis ettiği üniversiteler; Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İstanbul, İstanbul-Cerrahpaşa, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik, Yıldız Teknik Üniversitesi. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin burs başvuruları için üniversitelerin burslarla ilgili bölümlerini ve Sabancı Vakfı sabancivakfi.org adresini takip etmeleri gerekiyor. 

Burslar hakkında ayrıntılı bilgi için sabancivakfi.org adresini ziyaret edebilir, sorularınız için [email protected] adresine e-posta ile ulaşabilirsiniz.

  

Sabancı Vakfı bursunun hem eğitim hayatlarına hem de üniversite yaşamının önemli bir parçası olan sosyal hayatlarına değerli katkılar sağladığını dile getiren bursiyerler, şunları söylediler: 

Tuana Sapmaz

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi 5. Sınıf Öğrencisi

“Sabancı Vakfı’ndan aldığım bu burs olmasaydı tüm enerjimi akademik hayatıma veremeyebilir, daha farklı sorunlarla mücadele etmem gerekebilirdi. Bu da beni yıpratabilir, hedefimden uzaklaştırabilir ve motivasyonumu düşürebilirdi. Hedeflerimi gerçekleştirmek için Sabancı Vakfı’nın desteği benim için çok kıymetli”.

Yasemin Erolu 

İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü Mezunu

“Sabancı Vakfı bursu ile kendimi geliştirme imkanı buldum. Bu burs sayesinde okul döneminde istediğim her kitabı düşünmeden alabildim, her kaynağa ulaşabildim, Almanca kursuna gidebildim. Bunların dışında pek çok kültürel aktiviteye katıldım. Konserlere gidebildim, tiyatro izleyebildim, şehirler gezebildim. Eğer bursum olmasaydı bunların hiçbirini bu kadar rahat gerçekleştiremezdim”.

Şükriye Soyer

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 4. Sınıf Öğrencisi

“Sabancı bursiyeri olmamın hayatıma pek çok katkısı oldu. Maddi anlamda aldığım bursun yanı sıra Sabancı Vakfı’nda staj yapabilme imkanı da elde ettim. Böylece profesyonel çalışma ortamını gözlemleyebilme fırsatı yakaladım ve alanımda deneyim kazanabildim”.  

Oğulcan Akkoç 

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü 3.Sınıf Öğrencisi

“Sabancı Vakfı bursu, maddi imkan kadar manevi olarak da pek çok imkan sağlıyor. Kültür ve sanat faaliyetlerine karşı bilgi edinmemiz, sosyal sorumluluklarımızla ilgili farkındalık kazanmamız ve mentörlük programı aracılığı ile bu yolda asla yalnız yürümediğimizi hissetmemiz bizlere çok büyük fırsat sağlıyor”.

Arif Emir Narin

Koç Üniversitesi Tıp Bölümü 2. Sınıf Öğrencisi

“Sabancı Vakfı’nın vermiş olduğu burs, eğitimim süresince benim için yararlı olacak kitapları satın almamda bana büyük destek sağlıyor. Tıp kitapları gerçekten çok pahalı. Bu kitaplarla aldığım eğitim üzerine derinlik katabiliyorum”.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER