Öğrenciler için ev almak aileler için daha karlı

Şehir değiştiren üniversite öğrencileri için ev almak kiralamaktan daha avantajlı olabiliyor.

Öğrenciler için ev almak aileler için daha karlı
 Öğrenciler için ev almak aileler için daha karlı
Şehir değiştiren üniversite öğrencileri için ev almak kiralamaktan daha avantajlı olabiliyor.

Gayrimenkul fiyatını şeffaf ve rekabetçi bir ortamda, satıcının değil alıcıların belirlediği gayrimenkul sitesi Tapu.com, okulların açılmasıyla hareketlenen kiralık konut piyasasını yorumladı. Bir öğrencinin 4 yıllık lisans eğitimi boyunca kiraya 70.000 - 80.000 TL harcadığını ortaya koyan Tapu.com verileri, bu miktara yakın tutarlarda konut satın almanın mümkün olduğunu gösteriyor.Okulların açılmasıyla kiralık konutlara olan talep de artışa geçti, özellikle üniversite öğrencilerinin yoğun olarak tercih ettiği üniversitelere yakın semtlerde kiralık fiyatlarında bir artış söz konusu. Tümü ekspertiz raporlu gayrimenkulleri alıcılarla buluşturan Türkiye’nin ilk ve tek online gayrimenkul açık artırma sitesi Tapu.com, öğrencilerin kiralık ev arayışının ve kiraların arttığı bu dönemde emlak piyasasındaki fırsatlara dikkat çekti.

Türkiye’de 206 üniversite ve toplamda 7.560.371 öğrenci bulunuyor, bu öğrencilerden 4.241.841’i dört yıllık üniversitelerde okuyor. Toplamda 686 devlet öğrenci yurdunun bulunduğu ülkemizde devlet yurtlarında kalan öğrenci sayısı ise 556 bin 611. Öğrencilerin yalnızca yüzde 8,3’ü devlet yurtlarında kalıyor, dolayısıyla özel yurt ve kiralık ev tercih eden öğrencilerin sayısı devlet yurtlarında kalanlara oranla ciddi miktarda fazla. Üniversitelerin yoğun olduğu ve öğrencilerin en çok tercih ettiği semtlerde ise ev kiraları bu nedenle artışa geçiyor.Kiralamak yerine satın almak uzun vadede kazandırıyor

Üniversite lisans eğitiminin en az 4 sene sürdüğüne vurgu yapan Tapu.com, bir öğrencinin 4 yıl süren lisans eğitimi sonunda ödediği kiranın 70-80 bin TL seviyesine ulaşabildiğini ve bu miktardaki ödemeyle bir konuta sahip olmanın mümkün olduğunu açıkladı.

Kurulduğu günden bu yana yarattığı 100 milyon TL’yi aşkın işlem hacmiyle binlerce aileyi şeffaf ve güvenilir bir şekilde tapu sahibi yapan Tapu.com kurucusu ve CEO’su Emre Erşahin: “Okulların açılmasıyla öğrencilerin en çok tercih ettiği il ve semtlerdeki kiraların artış eğiliminde olduğunu görüyoruz, öğrencilerin tercih ettiği lokasyonlarda ev kiralarını en az 4 yıllık eğitim-öğrenim süresiyle çarptığımızda aslında bir öğrenci ailesinin kiraya ödediği ortalama miktarla ev satın almasının mümkün olduğunu ve bu satın almanın uzun vadede daha kazançlı olduğunu söylebiliriz” diyor.

100 bin TL altında konut satın almanın mümkün olduğunu belirten Emre Erşahin, “100 bin TL altında 200 adet konut satışta, özellikle Ankara’da yoğunlaşan alternatifler var, üstelik satın alınan konutun 4 yıl sonraki satış değeri de TL bazında artmış olacak, bu durumda aileler hem alırken hem satarken kar edebilir” şeklinde sözlerine devam etti.Tapu.com, ayda 10 milyon kişiye ulaşıyor

Açık artırmaya katılımın ücretsiz olduğu Tapu.com’da, teklif verecek katılımcıların kredi kartlarından hizmet bedeli kadar bir ön provizyon çekiliyor, sadece açık artırmayı kazanandan bu hizmet bedelini tahsil eden sistem, diğer teklif sahiplerinden ise herhangi bir bedel tahsil etmiyor. Satış işlemi sonucunda gayrimenkulün tutarı Tapu.com’a değil doğrudan satıcıya ödeniyor.Her ay pazarlama teknolojileriyle ortalama 10 milyon kişiye ulaşan Tapu.com, satılan her 5 tapudan 1’inin satışa sunulmasını takip eden 15 gün içerisinde satışını gerçekleştiriyor ve 24 saat içinde bile topladığı tekliflerle rekor sayılacak hızlarda tapu devri aşamasına geçebiliyor. Tapu.com, Earlybird Venture Capital ve ülkemizin önde gelen melek yatırımcılardan aldığı toplamda 4,1 milyon dolar yatırımla büyümeye devam ediyor.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109