KOÇ ÜNİVERSİTESİNE YENİ BİR ÖDÜL

KOÇ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. UMRAN İNAN İSLAM DÜNYASININ EN PRESTİJLİ BİLİM ÖDÜLÜ OLAN MUSTAFA ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ OLDU.

KOÇ ÜNİVERSİTESİNE YENİ BİR ÖDÜL
 KOÇ ÜNİVERSİTESİNE YENİ BİR ÖDÜL

KOÇ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ PROF. DR. UMRAN İNAN İSLAM DÜNYASININ EN PRESTİJLİ BİLİM ÖDÜLÜ OLAN MUSTAFA ÖDÜLÜ’NÜN SAHİBİ OLDU.


İslam dünyasında bilimin gelişimine katkıda bulunmak, akademisyenler ve araştırmacılar arasındaki bilimsel ilişkileri geliştirmek amacıyla iki yılda bir verilen Mustafa Ödülleri’ne, bu yıl İyonosferik ve Atmosferik Fizik alanındaki çalışmaları nedeniyle Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan layık görüldü.


İran’daki “Mustafa Bilim ve Teknoloji Vakfı” tarafından, bilimin gelişimine katkıda bulunmak, İslam dünyasındaki akademisyen ve araştırmacılar arasındaki bilimsel ilişkileri teşvik etmek amacıyla verilen ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Hazreti Muhammed Mustafa’nın (s.a.v) adını taşıyan “Mustafa Ödülü” İyonosferik ve Atmosferik Fizik alanında gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar ve bilime kattığı değer nedeniyle Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’a takdim edildi.


Bu yıl ödül kategorileri, “Bilgi ve İletişim Bilimi ve Teknolojisi”, “Yaşam ve Tıp Bilimi ve Teknolojisi”, “Nano Bilim ve Nano Teknoloji” ve bu sene yeni eklenen “Bilim İnsanları” olarak sıralandı. 200 üniversite ve 35 ülkeden yaklaşık 500 jüri üyesinin toplam 800 saat çalışarak yaptığı değerlendirme sonucu Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, İyonosferik ve Atmosferik Fizik alanında dünyaya yakın uzaydaki dalga-parçacık etkileşiminin anlaşılması ve şimşek ve yıldırımlarda oluşan elektrik akımları ile üst atmosfer arasındaki elektrodinamik etkileşimler konusunda yaptığı çalışmalara istinaden ödülün sahibi oldu.


Tahran’da düzenlenen törende ödülünü alan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, konuşmasında, “Mustafa Ödülü’nün” bilimin evrenselleşmesinde önemli bir rol oynadığının altını çizdi. Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Bilimsel anlamda dünyanın yeni bir çağa adım attığı bu dönemde, İslam dünyasının bilime katkılarını destekleyen bu önemli ödüle layık görülmekten büyük gurur duyuyorum. Stanford Üniversitesi’nde iken büyük bir ekip ve doktora öğrencilerim ile seneler boyunca üzerinde çalıştığımız ve hala devam eden araştırmalarımın böyle bir ödülle taçlandırılmasından da ayrıca çok memnunum. Şu anda sizlere hem bir araştırmacı hem de son 10 senedir benim için çok önemli olan Koç Üniversitesi Rektörü olarak sesleniyorum. Koç Üniversitesi 26 senelik genç yaşına rağmen Türkiye’nin ve bulunduğu bölgenin en önde gelen araştırma üniversitesi konumuna geldi. ” dedi.


Dünyadaki en önemli gelişme ve buluşların araştırmaya önem veren üniversitelerin yenilikçi fikirlere kucak açan ortamlarında gerçekleştiğini belirten Prof. Dr. İnan, Avrupa'nın bilimsel alanda en prestijli ve tanınmış kurumu olan Avrupa Araştırma Konseyi’nin (ERC) Türkiye’de destek verdiği 16 mega projeden 8’inin Koç Üniversitesi öğretim üyelerince yürütüldüğünü ifade etti.


Koç Üniversitesi’nin geleceğini belirleyecek, hastane, araştırma merkezleri, laboratuvar gibi yatırımların Türkiye için son derece önemli olduğuna işaret eden Prof. Dr. İnan sözlerini şöyle

devam etti: “Tıp Fakültemiz, Koç Üniversitesi Hastanesi, disiplinler arası araştırma merkezimiz KUTTAM, Semahat ve Dr. Nusret Arsel bilim ve teknoloji binamızdaki yeni laboratuvarlarımız ile tüm ana bilim dallarında olağanüstü çalışmalar yapıyoruz. Bu ödülün benim için bir başka manalı yönü de, 600 doktora öğrencimizin önemli bir kısmı İran’lı öğrencilerden oluşuyor. Üniversitemizin geleceğini önemli ölçüde belirleyecek, rotamızı çizdiğimiz yolda itici gücümüz olacak yatırımlar üniversitemizin yetiştirdiği dimağlarla bir araya geldiğinde 10 ila 20 sene içinde dünyayı sarsacak bir buluşun sahibi ya da amansız bir hastalığın çaresini bulan isimler büyük titizlikle seçilmiş öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve mezunlarımız arasında olabilir.”


Prof. Dr. Umran S. İnan Hakkında


Prof. Dr. Umran S. Inan (BS’73–MS’74–PhD’77) Elektrik Mühendisliği Lisans ve Yüksek Lisans eğitimini 1972 ve 1973 yıllarında Orta Doğu Teknik Üniversitesinde, Doktora eğitimini ise 1977 tarihinde Stanford Üniversitesinde 1977 tarihinde tamamladı.


Prof. Dr. Inan halen İstanbul’da Koç Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmaktadır.Kendisi 1982 ile 2009 yılları arasında Stanford Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde Profesör ve Uzay,Telekomünikasyon ve Radyobilim Laboratuvarı’nın Direktörü olarak görev yaptı. Prof. Dr. Inan şimdiye kadar 11,800 atıf alan 366 bilimsel makaleye imza attığı gibi (h-index=58), 1990’dan beri Tez Danışmanı olarak 60 Doktora öğrencisi mezun etmiştir.


Prof. Dr. İnan Amerikan Jeofizik Birliğinin (AGU), Uluslararası Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsünün (IEEE), ve Amerikan Fizik Kurumunun (APS) ‘Fellow’ rütbeli üyesidir. Prof. Dr. İnan, Uluslararası Radyobilim Birliği’nin (URSI) ABD Ulusal Komite Başkanlığı,URSI’nin H Komisyonu (Plazmalardaki Dalgalar) Uluslararası Başkanlığı ve URSI Başkan Yardımcılığı görevlerini de yapmıştır. Kendisi 2007 yılında Stanford Üniversitesi tarafından, lisans seviyesinde araştırmaları teşvik etme alanında gösterdiği üstün başarı sebebiyle Allan V. Cox Madalyası’na ve 1998 yılında yine Stanford Üniversitesi tarafından lisans seviyesindeki üstün öğretim başarısı sebebiyle Tau Beta Pi Ödülüne layık görülmüştür.Grup olarak yaptığı araştırmalarla da Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi ve Avrupa Uzay Dairesi tarafından ödüllendirilmiştir. Prof. Dr. İnan, ABD Antarktika Servis Madalyası’na da layık görülmüş ve bu sebeple Antarktika’daki dağlardan bir tanesi “İnan Tepesi” olarak isimlendirilmiştir.Prof. Dr. Inan2008 yılında URSI ve Royal Society tarafından üç senede bir verilenAppleton ödülüne layık görülmüştür.Dr. Inan 2010’da Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Özel Ödülünü almış ve aynı yıl Türkiye Bilimler Akademisi asli üyeliğine seçilmiştir.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER