YALOVA'DA HER GÜN 800 ÖĞRENCİYE YEMEK YAPIYOR 

YALOVA'DA KIZ ÖĞRENCİLER HER GÜN 11 OKULDAKİ 800 ÖĞRENCİYE YEMEK YAPIYOR.

YALOVA'DA HER GÜN 800 ÖĞRENCİYE YEMEK YAPIYOR 

YALOVA'DA HER GÜN 800 ÖĞRENCİYE YEMEK YAPIYOR 


YALOVA'DA KIZ ÖĞRENCİLER HER GÜN 11 OKULDAKİ 800 ÖĞRENCİYE YEMEK YAPIYOR.


Yalova'da 450 kız öğrencisi olan Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yiyecek içecek hizmetleri alanında öğrenim gören 90 öğrencisinin yaptığı yemeklerle günlük 800 minik öğrencinin karnını doyuruyor.
Yaklaşık 7 ay önce öğrencilerinin mesleki gelişimlerine katkı sunmak, bunu yaparken okulların yemek ihtiyacını karşılamak ve döner sermaye sayesinde okula para kazandırmak için çalışma başlatan Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, uygulama mutfağını ailelerinden aldıkları izinle öğrencilere açtı.


Uygulama mutfağında dönüşümlü olarak öğretmenleri nezaretinde yemek hazırlamaya başlayan öğrenciler, günlük 11 okuldaki 800 öğrenciye yemek çıkarıyor.


Bu şekilde kentteki yemek ihtiyacının giderilmesine önemli katkı sunmaya başlayan okul idaresi, 3 milyon liranın üzerindeki döner sermaye geliriyle hem okulun ihtiyaçlarını gideriyor hem de öğrencilere haftalık veriyor.


Okul Müdürü Fatih Olğun, 2023 yılı Eylül ayında yemek üretimine başladıklarını, bu proje ile öğrencilerin üretime katılmasını ve ileride iş hayatına atıldıklarında mesleği en ince ayrıntılarına kadar bilmelerini hedeflediklerini söyledi.


Her geçen gün üretimlerinin arttığını belirten Olğun, "Her ay yaklaşık 500-600 bin liralık faturalandırma yapıyoruz. Bu da yıl içerisinde 3 milyon liranın üzerinde bir kazanç anlamına gelir sağladık. Devletimize aktarılacak olan tüm paylar ayrıldıktan sonra kalan paranın yüzde 30'luk kısmını öğrencilerimize veriyoruz. Biz bu oranı elimizden geldiğince yüzde 40'lara çekmeye çalışıyoruz. Biz her ay yaklaşık 300 bin lirayı öğrencilerimizin hesaplarına yatırıyoruz." diye konuştu. 
 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER