TÜRKİYE’NİN İLK BASKI MÜZESİ KADIKÖY’DE

TÜRKİYE’NİN İLK BASKI MÜZESİ İMOGA KOLEKSİYONU SERGİSİ KADIKÖY’DE

TÜRKİYE’NİN İLK BASKI MÜZESİ KADIKÖY’DE
TÜRKİYE’NİN İLK BASKI MÜZESİ KADIKÖY’DE

TÜRKİYE’NİN İLK BASKI MÜZESİ İMOGA KOLEKSİYONU SERGİSİ KADIKÖY’DE

Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi “İmoga Koleksiyon Sergisi” ile sanatseverlere merhaba diyor. Sergide 41 sanatçının özgün baskı resimleri yer alıyor.

Caddebostan Kültür Merkezi sezonun ilk sergisini İMOGA ( İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi), müzenin koleksiyonunda yer alan eserlerle açıyor. Özgün baskı resimlerin üretildiği İMOGA ( İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi), koleksiyonunda Türkiye'nin önde gelen sanatçılarının özgün baskı eserleri yer alıyor.

Türkiye'nin en önemli sanat profesörlerinden Süleyman Saim Tekcan'ın kurucusu olduğu, Türkiye'nin ilk çağdaş ve özgün baskı atölyesi İMOGA koleksiyonunda yer alan resimlerin sergileneceği sergi 3 Ekim’de açılıyor. Sergide Adnan Çoker, Ali Teoman Germaner, Burhan Doğançay, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli, Semih Balcıoğlu, Turhan Selçuk gibi Türkiye’nin önemli 41 sanatçısının eserleri sergilenecek. “İmoga Koleksiyon Sergisi” 25 Ekim’e kadar Caddebostan Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

IMOGA


IMOGA, Anadolu yakasında, Çamlıca tepesinin eteklerinde Ünalan Mahallesinde ana üretim ve sunum binası olarak yapılandırıldı. 2000 metrekare kapalı alana sahip binanın çeşitli etkinlik ve amaçlara hizmet etmek üzere kurgulanmış altı katı bulunuyor. Giriş ve altındaki iki katla beraber toplam 1100 metrekare sergileme alanı olarak tasarlanan bölümde, sürekli koleksiyondaki eserler dönüşümlü olarak sanatseverlere sunuluyor.

Süleyman Saim Tekcan tarafından 1974 yılında kurulan Türkiye’nin ilk profesyonel özgün baskı atölyesi başlarda sadece kendi üretimi için düşündüğü atölyesinin imkanlarını çok geçmeden döneminin önemli sanatçılarına ve eğitimcilerine de açma kararı aldı. Tekcan oluşturduğu tüm teknik imkanları, özgün baskıda ulaştığı üstün bilgi ve tecrübesiyle birlikte tüm sanatçıların katılım ve üretimine sundu.

Sanatçılar buradaki çalışmalarına karşılık belli bir bedel ödemek yerine -bugün kabul gören ressam ve heykeltraşları tanıtan ABD’deki baskı kuruluşlarında uygulanan sistem gibi- baskılarından bir bölümü atölyeye bıraktılar. Zamanla burası, Amerika ve Avrupa’daki baskı merkezlerinde görülen bir anlayışla sanatçıların bir araya geldiği, sanat hakkında konuşulup, tartışılan ve aynı zamanda da üretim yapılan bir mekan oldu.

IMOGA, 100’ün üzerinde Türk ve yabancı sanatçının ürettiği 5 bini aşkın eser ve 30’un üzerinde sanatçının bağış ve satın alma yoluyla koleksiyona katılan 200’ün üzerinde eserle, dünyanın sayılı özgün baskı resim koleksiyonlarından birine sahip.

Serginin Adı: “İmoga Koleksiyon Sergisi”

Yer : Kadıköy Belediyesi CKM Sanat Galerisi

Tarih: 3-25 Ekim 2017

Açılış: 18:00- 20:00

Adres: CKM Sanat Galerisi, Haldun Taner Sk. No: 11, Caddebostan- İstanbul

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER