Kızılay, Kurban bereketini mazlumların sofrasına taşıyacak

Kurban Bayramı’nın bereketini muhtaç sofralara taşıyan Kızılay, Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası bağış bedellerini yurtdışında 500 TL yurt içinde ise 735 TL olarak açıkladı.

Kızılay, Kurban bereketini mazlumların sofrasına taşıyacak
Kızılay, Kurban bereketini mazlumların sofrasına taşıyacak

Kurban Bayramı’nın bereketini muhtaç sofralara taşıyan Kızılay, Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası bağış bedellerini yurtdışında 500 TL yurt içinde ise 735 TL olarak açıkladı. Hayırseverlere “Kurban bereketi yıl boyu sürsün" sloganıyla seslenen Kızılay, 31 ülkede 100 binden fazla kurban kesip, yıl boyunca yaklaşık 1 milyon 950 bin kişiye kurban bereketini ulaştıracak.

 Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası başladı

Dünya ve ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Kızılay, geleneksel hale gelen Vekâletle Kurban Kesim Kampanyası’nı düzenlenen bir basın toplantısıyla başlattı.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kurban Bayramının bereket ve neşesinin tüm dünyada yaşanması için büyük bir seferberlik başlattıklarını ifade ederek “Kurban etleri, hijyenik bir şekilde konservelere dönüştürülüyor. Bu yöntem sayesinde kurban etleri yıl boyunca sağlıklı bir şekilde ihtiyaç sahipleri tarafından tüketilebilecek” diye konuştu. Başkan Kınık Şunları söyledi:

“Kızılay'ın "Kurban'da Kızılay Modeli" sayesinde hayırseverler Kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak kolaylıkla yerine getirebilecek. Bu çağdaş model sayesinde özenle seçilen kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu veterinerleri tarafından seçilerek kurumun modern kombinalarında İslami usullere göre vekâlet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı'nın ilk üç günü kesilecek. Dini vecibeler açısından vatandaşlarımızdan işi son güne bırakmamalarını istiyoruz. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlerde din görevlileri, veterinerler ve noter de hazır bulunacak. Yurtiçinde kesimi yapılan kurbanlıkların etleri kıyma ve kuşbaşı konservesi yapılarak yıl boyu dağıtılacak. 2017 yılında yurtiçinde dağıtılmak üzere 650.000 kurban konservesi üretilmesi planlanıyor. Yurtdışında kesimi yapılan kurbanlıkların etleri ise anlık olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Yurtiçi ve yurt dışında 1.950.000 ihtiyaç sahibinin sofrasına kurban bereketi taşınacak. 2017 yılı vekalet yurtiçi 35.000, yurtdışı 65.000 olmak üzere toplam 100.000 hisse olarak hedefleniyor.

Kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek 800 gramlık teneke kutulara konacak. Kavurma konserveleri Kızılay şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak. Bu sistemimizle yurt içi ve yurt dışında 1 milyon 950 bin kişinin sofralarına kurban bereketini taşıyacağız”

31 ülkede 100 binden fazla kurban kesimi


Kızılay’ın iyiliği sınır tanımıyor, Kurban etleri her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın dört bir yanındaki yoksullara ulaştırılacak. Bu seneki kurban organizasyonunun 31 ülkede gerçekleştirileceğini belirten Dr. Kınık, "Vekaletini Türk Kızılayı’na verecek olan vatandaşlarımız için ücretler, yurt içinde 735 lira, yurt dışında 500 lira olarak belirlendi. Geçen yıl yurt içinde 740 lira olan rakamı Sayın Tarım Bakanımız ile görüşmemiz sonucu artırmayıp, hatta düşürerek 735 lira olarak belirledik. Türkiye'de Et ve Süt Kurumuna ait 5 kombinada kesim yapmayı hedefledik. Bu kesimleri, Türkiye'de ve yurt dışında gerekli İslami şartları yerine getirerek, Diyanet'in önerdiği usullerle gerçekleştiriyoruz. Kurban etlerini konserve yapıp 18 ay boyunca ihtiyaç sahibi sofralarına taşıyacağız " ifadelerini kullandı.

Kınık, Yurtdışında Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk ve Sırbistan’ın aralarında bulunduğu Balkan ülkeleri; Senegal, Nijer, Çad, Etiyopya, Sudan, Güney Sudan, Gine, Kamerun, Burkina Faso, Uganda, Kenya ve Gana’nın aralarında bulunduğu Afrika ülkeleri; Pakistan, Bangladeş, Kırgızistan, Tataristan ve Afganistan’ın yer aldığı Asya ülkeleri; Filistin, Irak, Lübnan, KKTC, Suriye ve Yemen’in aralarında bulunduğu Ortadoğu ülkeleri olmak üzere 31 ülke Türkiye ile 32 ülkedekurban kesimi gerçekleştireceklerini de kaydederek, bu yıl ilk kez Tataristan ve Güney Sudanlı ihtiyaç sahipleri için de kurban kesimi gerçekleştirileceğini söyledi.

Kınık “Siyasi liderlerin kurban vekaletlerine talibiz”

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, geçen yıl başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de kurban vekaletlerini Kızılay’a verdiklerini hatırlatarak “Bu yıl da sayın liderlerimizin kurban vekaletlerine talibiz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile Sayın Bahçeli’den yine kurban vekaletlerini bekliyoruz. Sayın bakanlar ile milletvekillerimize de çağrı yapıyoruz. İstedikleri anda elimizde makbuzlarımızla kendilerine gidebiliriz” dedi.

Bağış nasıl yapılıyor?


Kurban ibadetlerinin gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşmasının huzurunu yaşamak isteyen vatandaşlar; bankalardaki Kızılay bağış hesaplarını, Türk Kızılayı Şubelerini, PTT şubelerindeki Kızılay Posta Çeki hesabını, 168 ücretsiz çağrı merkezini ve www.kizilay.org.tr internet adresini kullanarak vekâletlerini verebilecekler.

Taksit imkanı sunuluyor


Ödemesini kredi kartı aracılığıyla gerçekleştirecek olan vekâlet sahipleri, dört taksit imkânından yararlanabiliyor. Vekaletlerini Kızılay'a vermek isteyen yurt dışındaki vatandaşlarımız ise Kızılay internet sayfası üzerinden bağışı menüsünü kullanarak online ödeme yapabilecek. Ayrıca 0090 312 458 30 00 numaralı telefondan Kızılay'ın ücretsiz danışma ve bağış hattını arayarak uluslararası kredi kartı ile vekalet bedelini ödeyebilecek. Vatandaşlarımız, Almanya'daki Ziraat Bankalarının Kızılay hesap numarası aracılığı ile de kurban vekalet bedelini ödeyebilecek.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER