İstanbul tarihinde Avrupalı bir kültürün köklü izleri: LEVANTENLER

Anadolu yakasının en özel haber ve söyleşilerinin adresi Kadıköy Life Dergisi’nin yaz sayısı raflarda yerini aldı.

İstanbul tarihinde Avrupalı bir kültürün köklü izleri: LEVANTENLER

İstanbul tarihinde Avrupalı bir kültürün köklü izleri: LEVANTENLER

Anadolu yakasının en özel haber ve söyleşilerinin adresi Kadıköy Life Dergisi’nin yaz sayısı raflarda yerini aldı. Dergi, yayınlanan yeni sayısında Osmanlı Dönemi'nde başta İngiltere olmak üzere Fransa, İtalya gibi ülkelerden gelip İstanbul’a yerleşen ve liman kentlerinde yoğunlaşarak ticaretle uğraşan Levantenleri kapak dosyasına taşıdı.
Kadıköy Life, ilçeyi çeşit çeşit meyve ve çiçeklerle donatan, eşsiz mimarilerinin örneklerini miras bırakan bu ailelerin izinde bu kez Kadıköy’de bir Levanten turu yaptı. "Osmanlı Başkentinde Bir Levanten Semti: Galata-Pera" isimli kitabı ve çok sayıda araştırmasıyla Levanten kültürünün geçmişini gözler önüne seren Tarihçi-Yazar Rinaldo Marmara da Pangaltı’da geçen çocukluğunda şahit oldukları ve Vatikan özel arşivlerinden edindiği bilgilerle derinleştirdiği çalışmalarını dergi okuyucularıyla paylaştı. Sanatçı-Yazar Anais Martin, kendisine ailesinden miras kalan Levanten hikâyelerini, hatırladığı çocukluk anılarıyla harmanlayarak paylaşırken; Yazar Osman Öndeş ise sunduğu tarihi bilgilerle kapak dosyasına katkıda bulundu.
KADIKÖY’DEN EN GÜNCEL ÇEVRE HABERLERİ
Kadıköy’ün çevresel ve güncel sorunlarını yine mercek altına alan dergide; tarihi kalıntıları yok edilen Moda, çeyrek asır sonra yeniden canlanan Taşmektep, kentsel dönüşüm ile silueti değişen Bağdat Caddesi, sahibi belli olan Cemal Kutay Köşkü irdelendi. Bununla birlikte gerek çevresel faktörleri ve tarihi misyonu, gerekse de kültürel zenginlikleriyle sık sık akademik çalışmaların konusu olan Kadıköy’ün öne çıkan tüm bu değerlerini “Kent, Mekân, Kültürel Etkileşim: Kadıköy Örneği” başlıklı doktora tezinde inceleyerek Ayşenur Ölmezses, kentin dönüşümünü gözler önüne serdi.
ÖZEL RÖPORTAJLAR
Birbirinden özel röportajların da bulunduğu dergiye; “Kurak Günler” filminde oynadığı Şahin rolü ile Antalya Altın Portakal Film Festivali ve SİYAD Ödülleri’nde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü alan, tiyatroda hem oynayan hem yöneten Erol Babaoğlu, son zamanların en ilgi çeken televizyon yapımlarından Kısmet’in Nalbur Muammer’i Serhan Ernak, Yeldeğirmeni’nde kaybolan bir meslek ve son temsilcisi Arto Kendiroğlu konuk oldular.
KADIKÖY LIFE’A ULAŞABİLECEĞİNİZ ADRESLER:
Dijital olarak Turkcell Dergilik uygulamasından ücretsiz olarak okuyabileceğiniz Kadıköy Life, ayrıca aşağıdaki adreslerde de sizleri bekliyor olacak: Tüm gazete satış noktaları, Kadıköy ve Bostancı İskeleleri, Tarihçi Kitabevi, Mephisto Kitabevi, Gergedan Kitabevi, Barker Kırtasiye şubeleri. Kadıköy Life Dergisi’ni, diğer yayınlarımızı ve kitaplarımızı www.kiletisimyayinlari.com online satış sitemiz üzerinden inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER