Baklava ustalığının incelikleri öğretilecek

Karaköy Güllüoğlu, MSA iş birliğiyle baklava ustalığının inceliklerini öğretecek.

Baklava ustalığının incelikleri öğretilecek

Baklava ustalığının incelikleri öğretilecek
Karaköy Güllüoğlu, MSA iş birliğiyle baklava ustalığının inceliklerini öğretecek.
 
Karaköy Güllüoğlu, Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) öğrenci ve mezunları için Osmanlı saray mutfağından çıkan baklava hamurunun inceliklerini ve baklava ustalığının zanaata dönüşen yolculuğunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla, bir eğitim programı hazırladı. İlki geçtiğimiz ay gerçekleştirilen ve yılda altı kez açılacak eğitim programında; baklava hamurunun incelikleri ve ustalığının temeli öğretilecek. Ayrıca eğitim boyunca; şekil verme, dilimleme, pişirme, şerbetleme gibi baklavanın püf noktalarına değinilirken, baklava hamurundan inovatif ürünler yapımı da gerçekleştirilecek.

Yaklaşık 18 yıldır yiyecek-içecek eğitimi konusunda faaliyet gösteren Mutfak Sanatları Akademisi (MSA) ve 1843’ten beri köklü geleneğini geliştirerek geleceğe taşıyan Karaköy Güllüoğlu, ‘baklava hamurunun tüm inceliklerini gelecek nesillere öğretmek amacıyla’ yeni bir eğitim programı başlattı. Karaköy Güllüoğlu’nun, MSA öğrencileri ve MSA mezunlarına özel olarak hazırladığı eğitim programında; MSA’nın alanında uzman şefleri ve Karaköy Güllüoğlu’nun baklava ustaları tarafından katılımcılara, baklava hamurunun incelikleri ve temeli öğretilecek. İlki geçtiğimiz ay gerçekleştirilen, bir sonraki ise 7-18 Mart tarihleri arasında verilecek olan eğitimler, 10 öğrenci ile sınırlı olacak. Sonrasında da belirli periyodlarla devam edecek olan eğitim programı, yılda altı kez açılacak.

Yenilikçi ürünler geliştirilmesine katkı sağlamak hedefleniyor

Teknolojinin gelişmesi ve makine kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte, el yapımı baklava üretimine ihtiyaç kalmayacağı gibi farklı görüşlere rağmen; geleneksel baklava üretiminin orijinal halinin ‘el yapımı’ olduğunu belirten Karaköy Güllüoğlu ve MSA, bu nedenle baklava ustalarına ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor. Programın temel hedefi ise geleneksel baklava zanaatını gelecek nesillere aktarmak, baklava hamurunun inceliklerini meslek erbaplarına öğreterek yenilikçi ürünler geliştirilmesine katkı sağlamak. İki markanın iş birliği kapsamında oluşturduğu bu özel program ile özellikle baklava hamurunun detaylarının aktarılmasıyla, gastronomi alanında üretilecek farklı lezzetlerin denenmesine ve geliştirilmesine imkân sunulmuş olacak.

Baklava hamurunun tüm detaylarına odaklanılacak

Baklava üretimi, geleneksel baklava yapımı, hammaddenin önemi, baklava dünyasının temel kavramları ve süreçleriyle birlikte, baklava hamurunun tüm detayları da eğitim kapsamında katılımcılara aktarılacak. Hem MSA’da hem de Karaköy Güllüoğlu’nda yapılacak eğitimlerde MSA şefleri ve Karaköy Güllüoğlu ustaları yer alacak. Dersler uygulamalı eğitimlerle gerçekleştirilecek. Öğrenciler hamur açmanın detaylarına odaklanacak ayrıca şekil verme, şekillendirme, dilimleme, pişirme, şerbetleme gibi baklavanın püf noktalarını öğrenecek. Eğitimin son gününde ise öğrenciler, baklava hamuruyla yapılabilecek yenilikçi ürünleri deneyimleyecekler. Katılımcılar, kendi yaratıcılıklarını kullanarak baklava konseptinde denemeler yapacaklar.

“Baklava geleneği gelecek nesillere aktarılacak”

Karaköy Güllüoğlu ile bu projeyi gerçekleştirmekten dolayı mutlu olduklarını belirten MSA’nın Kurucusu Mehmet Aksel, projeyle ilgili şöyle konuştu:

“Osmanlı döneminde saray mutfağından çıkan baklava hamurunun inceliklerini ve baklava ustalığının zanaata dönüşen yolculuğunu gelecek nesillere aktarmak için Karaköy Güllüoğlu ile bu projeyi başlattık. Karaköy Güllüoğlu gelenek ve yenilik ekseninde markasını, ürünlerini geliştirerek 1843’ten beri gelenek ile yenilik arasında köprü oluyor. Bu yönüyle MSA’nın vizyonuna uygun bir iş ortağı. Karaköy Güllüoğlu ile başlattığımız bu projeyle birlikte mutfak kültürümüzde önemli bir yeri bulunan baklavanın inceliklerini MSA öğrencileri ve mezunlarına aktaracağız. Geleneksel baklava üretiminin orijinal halinin el yapımı olduğu bir gerçek... Baklava hamuru tek başına bir lezzet, bir ürün olmanın ötesinde tarihi, kültürel değerleri taşıyan bir sembol. Biz de projeyle bu geleneği yaşatacak yeni baklava ustaları yetişmesine, bu geleneği gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyoruz. Ayrıca baklava hamurundan farklı ve yeni lezzetlerin keşfedilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Karaköy Güllüoğlu’na iş birliği için tekrar teşekkür ediyorum.”

“Gastronomi alanında yaratıcı fikirleri teşvik ediyoruz”

MSA ile birlikte geliştirilen ortak eğitim programının, iki markanın iş birliğinin kıymetli bir sonucu olduğunu ifade eden Murat Güllü ise süreci şöyle özetledi:

“1843’ten beri işini yapan bir kurum olarak, amacımız hep daha iyisini aramak oldu. Bu sebeple aynı amaçları paylaştığımız, alanında öncü olan Mutfak Sanatları Akademisi ile iş birliği yapmak bizim için heyecan verici. Gelecek nesillere baklavanın neden zanaat olduğunu ve baklava hamurunun başlı başına anlaşılması gereken değerli bir ürün olduğunu anlatabilmek, ancak değerli eğitim kurumlarıyla gerçekleştireceğimiz programlarla mümkün. Bu programa bizzat katılarak öğrencilerimize, ekibimle birlikte baklavanın tarihinden hamurunun inceliklerine kadar tüm detayları aktarıyorum. İnanıyorum ki geleneksel değerlerimizi geleceğe taşırken, gastronomi alanında çok yaratıcı fikirler ortaya çıkacak. Bunu ilk denemelerde dahi görebiliyoruz. Başta MSA ve değerli ekibine ayrıca Karaköy Güllüoğlu çatısı altında projeye katkı sağlayan tüm ustalarımıza çok teşekkür ediyorum.”

MSA Hakkında:

2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), verdiği ayrıcalıklı eğitim ile bugün dünyanın en iyi aşçılık okulları arasında gösteriliyor. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir özel eğitim kurumu olan MSA, İngiltere kökenli City & Guilds, İskoç SQA ve Pearson/Ed Excel tarafından onaylı Türkiye’deki tek eğitim kurumu. Turizm ve yiyecek-içecek sektörlerine tam donanımlı profesyoneller sağlamayı amaçlayan MSA, 2020 itibariyle yılda binin üzerinde yeni mezun veriyor. MSA’da profesyonel eğitimlerin yanı sıra her ay mutfak severlere özel workshop’lar düzenleniyor. MSA kampüsünde profesyonel aşçılık ve profesyonel pasta-ekmekçilik eğitim mutfakları, son teknoloji ekipmanlar ile donatılmış profesyonel barista sınıfı, uygulamalı barmenlik ve miksoloji sınıfı, davet taleplerine yanıt verebilecek donanımlı bir catering mutfağı, mutfak severlere yönelik etkinlikler için tasarlanmış mutfaklar, konularına göre düzenlenerek inşa edilmiş uzmanlık mutfakları, mutfak prodüksiyonlarına özel tasarlanmış stüdyosu, seminer odaları, Türkiye’nin ilk ve tek mutfak oditoryumu, ‘Yeme - İçme Konulu Uzmanlık ve Nadir Eserler Kütüphanesi’ ve yiyecek - içecek tarihi konusunda özel bir koleksiyona sahip müzesi ile MSA Dükkân adlı MSA ürünlerinin satış alanı yer alıyor. Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde faaliyet gösteren MSA’nın Restoranı ise, okulun devamı niteliğinde bir eğitim restoranı ve burada çalışan şef adayları, eğitmen şefleri önderliğinde harika lezzetlere imza atıyor. MSA, ayrıca MSA BOX hizmeti ile en sevilen lezzetlerin ev ortamında da kolayca hazırlanabilmesini sağlıyor. Ön hazırlığı MSA tarafından yapılmış, evde son haline getirilebilecek yemekler, pratik ürünler ve taptaze lezzetlerden oluşan menü https://msabox.msa.com.tr/ üzerinden incelenebiliyor.

Karaköy Güllüoğlu Hakkında:

Karaköy Güllüoğlu markası, 1843’ ten bugüne köklü değerlerini geleceğe taşırken, tüm ürünlerini uluslararası standartlardaki üretim ve hizmet anlayışı ile geliştirmeye devam ediyor. Gelenek ve yenilik arasında önemli bir köprü olan Karaköy Güllüoğlu; 179 yıllık tecrübesi ve üstün kalite anlayışı ile inovasyona önem veren, doğal malzemeler kullanan, tazeliğe öncelik veren, yenilikleri yakından takip ederek yenilikçi stratejiler geliştiren ve yenilikçi tasarım anlayışına sahip bir marka olarak, bu konudaki öncülüğünü sürdürüyor. Vegan, diyabetik ve glutensiz ürünleriyle de herkesin baklava yiyebilmesini sağlayan marka; 2025’e kadar ‘kafessiz tavuk’ geçişini tamamlamayı taahhüt ettiği anlaşmayla, yenilikçi ve kendini güncelleyen marka kimliğinin altını bir kez daha çiziyor. Online baklava satışını yapan ilk marka olan Karaköy Güllüoğlu; 15 sen önce başladığı online satış kanallarının gücüyle, 2-3 saat içinde ürünlerini İstanbul'un her yerine ulaştırabiliyor ve Avrupa’nın pek çok lokasyonuna, Türkiye’den bile daha hızlı teslim gerçekleştiriyor. Tek mağazasıyla hizmet veren ve Karaköy'den ayrılma planları bulunmayan Karaköy Güllüoğlu, yurtdışından en fazla siparişi Suudi Arabistan, Katar, Dubai, Amerika, Almaya ve Fransa'dan alıyor.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109