Sadace İstanbul'da tüm Avrupa'dan daha fazla sığınmacı var

Türkiye’deki sığınmacı sayısının, Avrupa'ya gelen toplam sığınmacı sayısından fazla olduğunu söyledi.

Sadace İstanbul'da tüm Avrupa'dan daha fazla sığınmacı var
Sadace İstanbul'da tüm Avrupa'dan daha fazla sığınmacı var

Göçmen akını Avrupa ülkelerinde krize yol açarken, Uluslararası Kurtarma Komitesi Başkanı David Miliband, 336 bine yakın sığınmacıya ev sahipliği yapan Türkiye’deki sığınmacı sayısının, Avrupa'ya gelen toplam sığınmacı sayısından fazla olduğunu söyledi.

Tüm dünyada sığınmacı sayısının 20 milyonu aştığını, çoğu Suriye’deki savaştan kaçan 2 milyon sığınmacının Türkiye’de yaşadığını ve kendi ülkelerinde evlerinden kaçanların sayısının da 40 milyonu bulduğunu kaydederek, sığınmacı sayısındaki bu rakamın neredeyse bir dünya rekoru olduğunu belirtti.

Göçmen sayısının çok hızlı arttığına ve artık göçmen kamplarında bu kişileri ağırlayacak yer kalmadığına dikkat çeken Miliband, bu nedenle sığınmacıların yüzde 60’ının kötü koşullara ve kaçak çalışmak zorunda kalmalarına rağmen metropollere akın ettiğini ifade etti.

TÜRKİYE'DEKİ SIĞINMACILARIN AMACI AVRUPA'YA GİTMEK

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Uluslararası Kurtarma Komitesi verilerine göre İstanbul'da yaşayan sığınmacı sayısı 336 bin. Bu sayı, tüm Avrupa ülkelerine giden sığınmacılardan daha fazla. Uluslararası Kurtarma Komitesi’nin İzmir ve çevresinde yaşayan 800 aileyle mülakatlarda üç sonuç öne çıkarıyor:

— Türkiye'ye gelenlerin yüzde 80'i Suriyeli ya da Iraklı.

— Neredeyse tamamı savaştan kaçıyor.

— Büyük kısmının amacı Türkiye'ye yerleşmek değil, Avrupa ülkelerine gitmek.

sığınmacıların önemli bir kısmının bir daha Suriye'ye dönmek istemediğini ve insan kaçakçılarına ödeme yapabilmek için evlerini ve Suriye'deki tüm varlıklarını sattıklarını söyledi.

insan kaçakçılığının önlenememesinin en önemli nedeninin ise Avrupa'ya giriş için yasal yolların Suriyelilere neredeyse tamamen kapalı olması olduğunu vurguladı ve "Türkiye'ye iltica başvuru merkezlerinin açılması şart. Böylece bu insanlar gitmek istedikleri ülkeye başvurularını Türkiye'de yapabilir ve ne zaman gidebileceklerine dair somut bir yanıt alabilirler" dedi.


Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2015, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109