MOĞOLİSTAN'DA TÜRK TARİHİNE IŞIK TUTACAK KEŞİF

MOĞOLİSTAN'DA TÜRK TARİHİNE IŞIK TUTACAK KEŞİF: "AŞİNA KAĞAN" DAMGALARI BULUNDU.

MOĞOLİSTAN'DA TÜRK TARİHİNE IŞIK TUTACAK KEŞİF
MOĞOLİSTAN'DA TÜRK TARİHİNE IŞIK TUTACAK KEŞİF

 MOĞOLİSTAN'DA TÜRK TARİHİNE IŞIK TUTACAK KEŞİF: "AŞİNA KAĞAN" DAMGALARI BULUNDU.

Merkezi Kazakistan’da olan Uluslararası Türk Akademisi’nin (TWESCO) Moğolistan’da devam ettiği kazılar, Türk tarihine ışık tutuyor. Gerçekleşen arkeolojik kazılarda, Aşina Kağan sülalesine ait damgalar ve arslan heykelleri bulundu.

TWESCO Başkanı Darhan Kıdırali, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, 2014’ten bu yana Moğolistan’un Şivet Ulan kazı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Türk tarihine dair çok önemli kalıntıların Bilge Kağan ve Kültigin Anıtları’na yakın Nomgon bölgesinde keşfedildiğini ifade eden Kıdırali, “Bu yıl ilk çalışmamızda oradan bir kağana ait olduğunu tahmin ettiğimiz buluntular çıktı. Çok sayıda balbal taş, taşlarda Aşina Kağan sülalesine ait damgalar, aslan ve onun iki yavrusunun heykeli var. Heykel çok iyi korunmuş. Ayrıca buranın bir anıt olduğu ortaya çıktı. Orada çok sayıda seramik ve kalıntı bulundu. Anlaşılan daha önceden bir kağana ait bir anıt.” diye konuştu.

“KAZILAR DEVAM EDECEK, DAHA 15 ANIT VAR”
Başkan Kıdırali, anıtın zamanında tahrip edildiğini ve taşların yıkıldığını vurgulayarak; ayrıca anıtın yaşını, devrini ve kime ait olduğunu inceleyeceklerini söyledi.

Kıdırali, anıtın büyük bir alanı kapsadığına ve oradan daha çok sayıda buluntunun çıkacağına işaret ederek, “Kazılar devam edecek, daha 15 anıt ve çok sayıda balbal taşın izleri var.” dedi.

Arkeolojik kazıların, Kerulen bölgesinde de devam ettiğini vurgulayan Kıdırali, orada Göktürk dönemine ait Türklerin kutsal topraklarından biri olduğunu kanıtlayan çok sayıda malzemenin çıktığını kaydetti.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER