Küba devriminin lideri Fidel Castro yaşamını yitirdi

Fidel Castro'nun ölüm haberini kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro devlet televizyonundan verdi. Castro'nun bedeninin isteği üzerine yakılacağı belirtildi.

Küba devriminin lideri  Fidel Castro yaşamını yitirdi
 Küba devriminin lideri  Fidel Castro yaşamını yitirdi


Fidel Castro'nun ölüm haberini kardeşi ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro devlet televizyonundan verdi. Castro'nun bedeninin isteği üzerine yakılacağı belirtildi.

Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro, Küba'yı 47 yıl yönetmiş ancak siyasetten asla emekli olmayacağını söylemişti. Castro iktidarı boyunca ABD'de 10 başkan değişikliği gördü. 13 Ağustos 1926'da doğan efsane lider, İspanyol asıllı toprak sahibi bir babanın ve Kübalı bir annenin beş çocuğundan biriydi.

Castro iktidarı boyunca ABD'de 10 başkan değişikliği gördü. 13 Ağustos 1926'da doğan efsane lider, İspanyol asıllı toprak sahibi bir babanın ve Kübalı bir annenin beş çocuğundan biriydi.
Castro hukuk fakültesi mezunuydu. Kısa bir süre avukatlık yaptı ancak 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisi'nden adaylığını koyarak aktif siyasete soyundu.
Castro, Küba'da iktidarda bulunan diktatör Fulgencio Batista'ya karşı gerilla mücadelesini 1953'te başlattı. Yönetime el koyma girişiminde bulunmuş ancak girişimi başarısızlıkla sonuçlanınca tutuklanarak 16 yıla hapse mahkum edilmişti. Castro, 2 yıl hapis yattıktan sonra aftan yararlanarak serbest bırakıldı.
Fidel Castro hapisten çıkınca yeni bir örgüt kurarak gerilla savaşı başlattı. Gerilla savaşında şimdi Küba Devlet Başkanı olan kardeşi Raul Castro ve Arjantinli Markist devrimci Ernesto Che Guevara da yer aldı. Sonuçta Batista'yı devirdiler ve Castro, 1959'da başbakan oldu.
Castro köklü bir toprak reformu yaparak kısa sürede ABD ile arasını açtı ve Washington yönetimi Küba'ya ekonomik ambargo uygulamaya başladı. Sovyetler Birliği her zaman Küba'nın destekçisi oldu, ancak Küba da Sovyetlere bağımlı kaldı.
Fidel Castro kendisini Washington'a meydan okumasıyla ifade ederdi. Ancak 2006'da sağlık sorunları nedeniyle görevi kardeşine devrettikten sonra, Raul Castro ABD ile yakınlaşmaya başladı ve tekrar diplomatik ilişki kuruldu. Başkan Barack Obama'nın Havana'yı ziyaretiyle ilişkiler zirve yaptı. Ancak Fidel Castro buna hep şüpheyle yaklaştı.

Küba Devrimi sonrası ülkeyi 50 yıl boyunca yöneten Castro darbe girişimi, suikast girişimleri ve ekonomik ambargoya rağmen ayakta kaldı.Fidel Castro kimdir?


İspanyol asıllı toprak sahibi bir babanın beş çocuğundan biri olan Fidel Castro, 13 Ağustos 1926'da Mayari'de dünyaya geldi.

Öğrenim hayatını Santiago'da Katolik okulu ve Havana'da Cizvit lisesinde sürdüren Fidel Castro, 1950 yılında Havana Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından kısa bir süre avukatlık yapan Castro, 1952 seçimlerinde Temsilciler Meclisi için Küba Halk Partisinden adaylığını koyarak aktif siyasete soyundu. Castro, 26 Temmuz 1953'te dönemin Küba diktatörü Fulgencio Batista'yı devirmek için 100'den fazla arkadaşıyla Santiago'da Moncada kışlasına baskın düzenledi. Yönetime el koyma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Castro, tutuklanarak 16 yıla hapse mahkum edildi. Castro, Juventud Adası'nda 21 ay hapis yattıktan sonra aftan yararlanarak serbest bırakıldı. Fidel Castro, 1955 yılında 26 Temmuz Hareketi adlı yeni bir örgüt kurarak gerilla savaşı başlattı. Gerilla savaşında şimdi Küba Devlet Başkanı olan kardeşi Raul Castro ve Arjantinli Markist devrimci Ernesto Che Guevara da yer aldı. Siyasi desteğini yitiren Batista'nın 31 Aralık 1958'de Dominik Cumhuriyeti'ne kaçmasıyla gerilla savaşını yürüttüğü Maestra Dağları'ndan inerek Havana'ya giden Castro, 1959-1976 arasında başbakanlık, 1976-2008 arasında da devlet başkanlığı görevini yürüttü.
Castro yönetiminin icraatlarından biri köklü toprak reformu oldu. Küba, ekonomisinin önemli yapı taşı şekeri Sovyetler Birliği'ne satmaya başladı. Bu gelişmeler üzerine ABD ile Küba'nın arası açıldı, Washington yönetimi Küba'ya ekonomik ambargo uygulamaya başladı.

Küba devrimden sonra ABD'ye kaçan ve dönemin Başkanı John F. Kennedy yönetiminden silah ve maddi destek alan Kübalıların Nisan 1961'de düzenlediği Domuzlar Körfezi Çıkarması başarısızlıkla sonuçlandı. Castro, çıkarmanın ardından yayımladığı Havana Bildirisi ile ilk kez Küba'nın sosyalist politikalar izleyeceğini dünyaya duyurdu. Castro, 1968 yılına kadar bağımsız, o tarihten sonra Sovyetler Birliği'ne dönük bir dış politika izledi, Güney ve Orta Amerika ile Afrika'daki devrimleri destekledi. Aynı dönemde Bağlantısızlar Hareketi'nin önderlerinden biri durumuna geldi.

Fidel Castro 31 Temmuz 2006'da sağlık sorunları nedeniyle yetkilerini geçici olarak başkan yardımcısı ve kardeşi Raul Castro'ya devretti. 19 Şubat 2008'de bir açıklama yaparak, 1976 yılından beri yürütmekte olduğu Devlet Konseyi Başkanlığı görevini bıraktığını açıkladı.

Dünyada en uzun süre iktidarda kalan üçüncü lider olan Castro, görevden ayrıldıktan sonra "Yoldaş Fidel'in Düşünceleri" başlığıyla yazdığı makalelerde gündemdeki önemli olayları yorumladı.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER