DUA ETMEK İBADETTİR

DUA ETMEK İBADETTİR

İslam ahlakından uzak yaşayan insanlar Allah’a dua ederken zorluk çekerler. Çünkü bu insanlar, zihinlerinde başka ilahlar var etmiş ve bu ilahların hurafe hükümlerine uymuşlardır. Rabbimiz bu insanların durumunu bir ayetinde şöyle haber vermiştir:

Haberin olsun; halis (katıksız) olan din yalnızca Allah'ındır. O'ndan başka veliler edinenler (şöyle derler:) "Biz, bunlara bizi Allah'a daha fazla yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Elbette Allah, kendi aralarında hakkında ihtilaf ettikleri şeylerden hüküm verecektir. Gerçekten Allah, yalancı, kafir olan kimseyi hidayete erdirmez. (Zümer Suresi, 3)

Rabbimize dua etmek için farklı aracılara gerek olduğunu söyleyen kişilerin gerçek amacı dini karmaşıklaştırarak insanları doğru yoldan uzaklaştırmaktır. Çünkü "Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız." (Kaf Suresi, 16) ayetinde haber verildiği gibi, insana en yakın olan sadece Allah’tır. İnsan dileği her anda Allah’a yönelip, O’ndan yardım isteyebilirler.

İnsanın Allah’a dua etmek için özel bir zamana da ihtiyacı yoktur. İstediği her an Yüce Allah’a dua edebilir; yolda yürürken, alış-verişe giderken, yemek yerken, yattığı zaman, radyo dinlerken her yerde, her zaman Allah’a dua edip, isteklerini belirtebilir. Bunun için yalnızca aklından geçirmesi yeterli olacaktır. Allah insanın içinde sakladıklarını da, görünür olarak yaptıklarını da bilendir.

Bununla birlikte Allah’a dua eden kişiler, O’nun yapılan tüm dualara karşılık verdiğini bilmelidir. Rabbimiz tüm duaları ibadet olarak kabul etmektedir. Ancak her olayı Kendi’si yarattığı için neyin hayırlı, neyin şer olduğunu bildiğinden, bazı dualara hemen icabet etmekte, bazılarına belli bir süre sonra icabet etmekte, bazılarına ise başka şekillerde icabet etmektedir. Rabbimiz bir ayetinde sıkıntı içinde olup da dua eden herkese icabet ettiğini şöyle haber vermiştir:

Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisi'ne dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt-alıp düşünüyorsunuz. (Neml Suresi, 62)

Rabbimizin kullarına vermiş olduğu bu sınırsız lütuf şüphesiz ki O’nun sonsuz şefkat ve rahmetinin sonucudur. Rabbimiz Kuran’da insanlara olan yakınlığını, O’na teveccüh edenlerin yardımcısı ve velisi olacağını, dua edenlere mutlaka karşılık vereceğini birçok ayetinde haber vermiştir. Ancak Allah bunun karşılığında bizlerden O’na yönelmemizi, hükümlerine itaat etmemizi istemektedir.

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

YORUM EKLE

banner110

banner109