DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR

  DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR

'Deprem öldürmez bina öldürür' sözüyle anlatılmak istenen nedir? Önce onu anlayalım.
Tartışmasız doğruları ifade eden bir cümle.  Uygunsuz yapılan binalrda oturan insanların depremde binaların yıkılmasınndan dolayı ölen insanlar için söylenir.
 
Deprem her an olabilir. can vermemenin anahtarı, depreme dayanıklı yapıların imal edilmesidir; ötesi yoktur. bu da dünyanın en zor işi değildir. 

 
"Deprem öldürmez bina öldürür"
Ataşehir Yenisahra Mahallesi bu sözün tam anlamıyla anlattığı bir mahhalle. Yıllardır imar sorunu yaşayan, kentsel dönüşüm çalışması yapan firmaların bolca olduğu bir mahalle.
Uzun yıllardır 1/5000 lik imar sorunu yaşayan mahallede 1/5000 lik imar çıktı, askıda, Tekrar geri çekildi, Tekrar askıya çıkt, bu sürenin çok sürdüğünü mahalle halkına sorsanız sizlere daha iyi anlatır.
Benim burda anlatmak istediğim mahallede yapılan karot çalışması sonucunda 84 binanın oturulamz raporu verildiği ve bu binalarda hala insanların oturduğunu biliyoruz.
Oturulamaz raporu verilen 84 bina ortalamma 3 katdan oluşuduğunu düşünelim 252 bağımsız daire, 252 bağımsız dairede ortalama 4 kişinin oturduğunu varsayalım 1000 kişinin hayatı depremden değil oturulmaya müsait olmayan binada oturduklarından dolayı risk altında. 


"Deprem öldürmez bina öldürür"
Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanacağı müjdesini verdi. haberlerini basından takip ediyoruz.
Yenisahra ve Barbaros Mahallesi'nin 1/5000’lik İmar Planı Askıya Çıktı
Yenisahra ve Barbaros Mahallelesi,Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı askıya çıktı 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)n’de 11. 08. 2017 tarihinde askıya çıkan ve 30 gün süreyle askıda kalacak olan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planı 11. 09. 2017 tarihinde Saat 17:00’da askıdan inecek.
Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 ölçek Revize Nazım İmar Planının Ataşehir Belediyesi’ne ulaşması ile 1/1000 ölçekli İmar Planı'nın Ataşehir Belediyesine ulaşacakmı, yoksa terar itiraz olup tekrar aynı senaryo yacanacak ve bu oturulamaz raporu olan evlerde bukadar insanın oturmasına müsade edilecekmi bekleyip göreceğiz.

"Deprem öldürmez bina öldürür" 
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Atilla turhan
Atilla turhan - 5 yıl Önce

Teşekkürler isa bey
5 sene önce mütahit firmaya veren karot çalışması yapılan o 84 binanın içinde muhtemelen bizim binada vardır. neyi bekliyoruz bu kadar duyarsızlık olurmu her sene ya seçim ya başka bir şey uyduruyorlar yoksa deprem öldürmez politikalarmı öldürür.!!!!

banner110

banner109