ÇANKIRI’NIN NEFERİYİM…


ÇANKIRI’NIN NEFERİYİM…
Neşe DİLEKÇİOĞLU Kimdir?

Çankırı / Merkez doğumlu olan Neşe DİLEKÇİOĞLU TRT Sanatçısıdır. Çankırılılar Derneği Başkan Yardımcısı olan DİLEKÇİOĞLU, Ankara TRT Radyosunda 30 senelik bir Sanat hayatı bulunan, memleketini Sanat hayatında ve özel hayatında daima yer veren bir sanatçıdır.

ÇANKIRI’NIN SESİNİ DUYURMAYA ÇABA SARFETTİM…

Değerli başkanlarımız, gönül dostlarımız, Çankırı için uğraşan birçok nefer gibi bende her alanda ve her ortamda sanatçılığımın verdiği avantaj ile memleketimin tanıtımına katkı sağlamak için Çankırı kelimesini zikrettim.

Sorunların çözülmesi BİRLİKTEN geçer…

İnsan önce kendi kapının önünü temizlerse bu zincirde herkes kendi yöresini tanıtır.
Her yörenin türküsünü layıkıyla okuyabileceğime aldığım eğitim doğrultusunda inanıyorum. Her konserimde, her yaptığım albümde Çankırı türküsü okumak benim görevimdir. Gönül görevim…

Çankırı desek?

Yüreğimdeki Çankırı. Çocukluğumun geçtiği bir kadar mahzun ve bir o kadar onurlu şehrim.
Çankırı kadınlarımızın imece usulü tokaçlarla vura vura yıkadığı, yunmuş temizlenen ama bir o kadarda yıpranan çamaşırlar geliyor. Yıllar sonra buğulu gözlerimle baktığım o bir türlü büyümeyen çocuğun ellerine yakılan kına geliyor. Aynı çamaşırhanede Çankırılı dostlarımın türküleri ile neden ağladığımı bilmeden avuçlarımdaki kınaya dökülen gözyaşlarım aklıma geliyor. İçimde büyümeyen o patika yollarda ellerinden bir türlü tutamadığım gözü yaşlı arkamdan bakan çocukluğuma yaktığım ağıdım geliyor. Çankırı değince aklıma patika yollarında koşarak yürüdüğüm bayram sabahları geliyor. O yollarda büyük bir zevkle giydiğim lapçınlarımın patika yollarda bıraktığı ses, yoksulluğun sesi ama boyun eğmeyen gururlu onurlu sesler. Dedemin gazi madalyasına bakışındaki gurur, ananemin kilerinde bizim için gelecekler diye hazırladığı baklavalar ve her dönüşümde otobüsün camlarında bıraktığım ılık gözyaşlarım.

Ve yarenlerim. Bozulmayan kültürünü yıllardır koruyabilme çabaları, o mistik kokusundaki güzellik ve ananemin bir avuç kırık leblebi almak uğruna sattığım naylon terlikleri, avluda gözyaşlarımla seyrettiğim bir türlü her nedense yaptırılmayan kırık bisikletim geliyor.

İçinden yaşamın geçtiği kentimi özledim.

Koskoca 30 yıl…


30 yıl halkın takdiridir. Bir sanatçının halk kültürünü, siyaseti bilmesi gerekir. Bizler halkın sesi olmalıyız. Ben bunun için çalışıp, çabaladım. TRT’NİN üslubu, müziği bozmadan yeni nesillere aktarmamızdır.  Ve Sanatçı gözüyle kalkınmanın yatırımla değil insanına yatırım ile gelişeceği fikrine inanıyorum.
30. Sanat yılı geceme katılan Çankırılı hemşerilerimize teşekkür ediyorum

BİRER KELİME İLE

Müzik: olmazsa olmazım
Şiir: iyi bir yazar olmak istediğim dal
Sanatçı: sanat damarım
Türkü: duyguları ifade etmekTürkü Yaşamdır…


Sanatçı alkış ister, destek ister ve destek gördükçe daha da verimli olur ve üretir. Maddiyat ikinci plandadır.

Askerin Yanındayım…

Asker kızı olarak, Hakkâri, Bosna Hersek, Yurtdışı, bütün Türkiye ve bütün askeri birlikler.  Benim sanat hayatımda onlar ile yaşadığım mutluluk hiçbir şey ile ölçülemez…

Neşe DİLEKÇİOĞLU Bundan sonra ki projeleri nedir?

Bir Televizyon programı yapmak!

Yaren kültürünü yaşatmak, memleketimi tanıtmak ve sanat, türkü dolu güzel bir program yapmak istiyorum. Çankırı kadınlarımızın öncelikle kültürel anlamda onların yanında olmak, katkım tanıtımını yapmam ile olacaktır.

Son cümlelerinizi alırken?


Çankırı ve Çankırılımın yanında daima olacağım. Unutmayalım;  tek bir doğru vardır ‘’Yaptırım gücü’’. Dağıtarak ve bölünerek bu güç sağlanamaz. Birlik ve Beraberlik içersinde olarak bir güç yumağı haline geldiğimizde, egolar yok olduğunda, iki elin sesini duymak için çabaladığımızda birçok engeli yıkacağımıza inanıyorum. Hemşerilerimden ve bütün başkanlarımdan bunu rica ediyorum.

Ve sen, Ilgaz, güzel yüreğin, yüzün daima gülsün, en önemlisi takdire şayan çaban için çok teşekkür ediyorum. Daha iyi yerlere geleceğine, verimli işlere imza atacağına inanıyorum. 

Ve Çankırı. Sen yüreğimde sızı, bitmez tutkusun. Hiç bir karşılık almaksızın seni tanıtmak için çabalarımın tam karşılığısın, toprağım yaşam kaynağımsın.

Son olarak Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN cümlesi ile bitirmek istiyorum.

‘’SANATSIZ KALAN BİR MİLETİN, HAYAT DAMARLARINDAN BİRİ KOPMUŞ DEMEKTİR’’

Saygılar ve Sevgiler…

Özlem Ilgaz ÖZDEMİROĞLU
 REDAKTÖR


YORUM EKLE

banner110

banner109