Kaptan Mustafa Can, Sevdam Çankırı, Çankırılı Sevdası

Çankırı’nın Orta ilçesinden Dünyanın tüm denizlerinde Türk bayrağını dalgalandırmış bir çankırılıyım.

Kaptan Mustafa Can, Sevdam Çankırı, Çankırılı Sevdası

Kaptan Mustafa Can, Sevdam Çankırı, Çankırılı Sevdası

Çankırı’nın Orta ilçesinden Dünyanın tüm denizlerinde Türk bayrağını dalgalandırmış bir çankırılıyım.

İstanbul Çankırı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı Başkanı Kaptan Mustafa Can'ın Çankırı Vakfı 2021 - 2022 Eğitim Öğretim Yılı töreninde yaptığı konuşma.

Sevgili çocuklar, gençler; hanımefendiler, beyefendiler…

Çankırı’nın dışında, Türkiye’nin en büyük şehrinde yaşıyoruz ve her fırsatta birbirimizi buluyoruz, niye?

Çünkü hepimiz aynı ağacın dallarıyız.

Yardıma veya tecrübeye ihtiyacımız olduğunda aynı ağaçtan daha önce uzamış dallarla buluşmak için kökümüze iniyoruz.

İşte biz Türkler o köke toprağımız diyoruz.

Köklerin birleşmesiyle de devletlerimizi kuruyoruz.

Gelecekteki yolumuzu geçmişin tecrübe pusulasıyla aydınlattıkça daha emin adımlarla yürüyecek gücü kendimizde buluyoruz.

Büyük Atatürk’ün, “Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır” sözü tam olarak bunu anlatıyor.

Karasal iklimin ağır bastığı Çankırı’nın Orta ilçesi doğumluyum. Şu an adı İTÜ Denizcilik Fakültesi olan Yüksek Denizcilik Okulu’ndaki güverte eğitimimden sonra uzun yıllar gemi kaptanlığı yaptım. Dünyanın tüm denizlerinde Türk bayrağını dalgalandırmış olmak çocuklarıma bırakacağım en önemli miraslardan biridir.

Denizlerde, her şeyden önce bilinmezlik en net haliyle yaşanıyor. Her bilinmezlik sorumluluk alma, risk yönetme, problem çözme, kararlılık ve amaç oluşturma ile hedefe odaklanmayı omuzlarınıza bir rütbe gibi yerleştiriyor ve bu her duygu hali, sizi sürekli proje geliştirmeye iten bir mecburiyet haline getiriyor.

Denizciliğin yanı sıra tarımdan otel işletmeciliğine kadar birçok sektöre yayılan 10 şirkette 300 arkadaşımızla beraber başarıyla devam etmemizin nedeni işte bu belirsizlikleri iyi yönetebilmekten geçiyor.

Gerçi çevremdekiler benim bazen çok hızlı ve hiç planlamadan bir saniyede karar aldığımı düşünse de aslında gerçek sürenin 20 yılı aşan tecrübe artı (+) bir saniye olduğunu unutuyorlar 

Bütün bu belirsizliklerin doruklarda yaşanmasıyla oluşan tecrübeleri iliklerine kadar yaşayan insanların mutlak durağı, geleceğin Kaptan Mustafa Can’larının elinden tutacakları kökleridir.

İşte Çankırı Vakfı benim için bu köktür.

Gazi Mustafa Kemal ve Cumhuriyet’in kurucu iradesinin koyduğu tuğlalara ben de bir tuğla koyayım istiyorum. İkinci dönem başkanlığını yürüttüğüm vakfımız ile yüzlerce öğrencimize burs vermekle kalmıyor, kültür sanat etkinlikleri ile geziler düzenliyoruz.

Bu etkinlikler de köklerimizin daha sağlam olmasını sağlıyor.

Sosyal bir varlık olarak tek başına bir anlam ifade etmeyen insanlar, ancak bir araya geldiklerinde bir anlama ulaşıyorlar.

Geleceğin anlamları ise siz gençlerden geçiyor.

Sevgili gençler…

Denizlerde Victor Hugo'nun şu meşhur sözünü yaşayarak anladım : "Kimse senin dalgalarla nasıl boğuştuğuna bakmaz; gemiyi limana getirip getirmediğine bakar"

Her ne kadar bu söz, bugün hayatın her alanında sonuç odaklı yaşadığımıza işaret etse de bir işin başarıyla sonuçlanmasına kadar geçen süreci anlatan tecrübemizi yeni kuşaklara iyi aktarabildiğimiz taktirde geleceğin bizim olacağına hiç kuşkum yoktur.

Gençler şunu hiç unutmayın ki,

Gelecek sizsiniz, siz geleceksiniz.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER