“Çankırı Sarımsaklı Et” Yemeği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini Aldı

Çankırı’nın yemek ve sofra kültüründe önemli bir yeri olan “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeği, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillendi.

“Çankırı Sarımsaklı Et” Yemeği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini Aldı
 “Çankırı Sarımsaklı Et” Yemeği Coğrafi İşaret Tescil Belgesini Aldı
Çankırı’nın yemek ve sofra kültüründe önemli bir yeri olan “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeği, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillendi. Türk Patent ve Marka Kurumu, Çankırı Belediye Başkanı İsmail Hakkı Esen’e “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeğinin Marka Tescil Belgesini takdim etti.


İlk coğrafi işareti Çankırı Yumurta Tatlısı’na alan Çankırı Belediyesi, ikinci coğrafi işareti ise “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeğine aldı. Marka Tescil Belgesini Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan’ın elinden alan Başkan Esen, Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Kaya Tuzu, Çankırı Küpecik Peyniri ürünlerinde de yaptıkları coğrafi işaret başvurularının tamamlandığını ve inceleme sürecinin devam ettiğini belirtti.   Esen, “Kalbe giden yol nasıl mideden geçiyorsa; bir ülkeyi, bir şehri tanıtmanın yolu da mutfak kültüründen geçer. Ülke olarak bu alanda yapılan birçok girişim sayesinde ‘Dünyanın kalbine giden yol, Türk mutfağından geçer.’ diyerek iddiamızı ortaya koyabiliyorsak, Türk mutfağının içerisinden Kaya Tuzunun Başkenti Çankırımızın da önemli bir yeri olduğunun altını çizmek lazım. Öncelikle bir hususu gururla ifade etmek isterim ki; Türk mutfağının birbirinden eşsiz ve leziz yemeklerle kurulan sofrasında tuzumuz var. Bir şehrin yolu, suyu, kaldırımı, sanayisi ne kadar önemliyse mutfak kültürü de o kadar önemlidir. Bizler köklü ve zengin bir mutfak kültürüne sahip bir şehrin halkıyız. Bize düşense böyle bir mirasa hakkını vererek sahip çıkmak, markalaştırmak, diğer tüm şehirlere ve hatta dünyaya tanıtmak ve ticari platformlarda yer almalarını sağlamak.” diyerek tescillenen ürünleri daha iyi tanıtmanın, turistik bir değere dönüştürmenin ve Çankırı’ya ekonomik katkı sağlamanın gayreti içerisinde olacaklarını ifade etti. 


Türk Patent ve Marka Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise Çankırı Sarımsaklı Et tescilinin önce Çankırı’ya sonra da Türkiye’ye önemli katkılar sağlaması temennisinde bulundu. 
Astarlızade Sabiha Anne Kadın Eğitim Kültür Merkezinde düzenlenen Çankırı Sarımsaklı Et Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni’nin sonunda Çankırı’nın tescillenen ve tescil için başvurusu devam eden ürünler ile yöresel yemeklerinden örnekler sergilenerek katılımcılara ikram edildi. 

Çankırı’yı ziyaret edenlerin damak tadında güzel bir lezzet bırakan yemek,  Türkiye’nin neresinde yapılırsa yapılsın “Çankırı Sarımsaklı Et” ismi ve coğrafi işaret logosu eşliğinde menülerde yer alacak. Çankırı Belediyesi önderliğinde oluşturulan denetim kurulu ise Çankırı Belediyesi’ne bildirim yaparak izin alan ve “Çankırı Yumurta Tatlısı” ile “Çankırı Sarımsaklı Et” yemeğini müşterisine sunmak isteyen işletmeleri denetleyecek. 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER