BÜTÜN KANDIRILMIŞLAR ÖZELEŞTİRİ YAPMALI

BÜTÜN KANDIRILMIŞLAR ÖZELEŞTİRİ YAPMALI

Bu bir çağrıdır. Yeni bir başlangıç için bütün kandırılmışlar özeleştiri yapmalı.  Toplumdan özür dilemeli ki verdikleri zararın büyüklüğüne göre onları bağışlayabilelim.   (Bana ahmak diyebilirsiniz diyen bir siyaset eskisiyle, FETÖ’yü yeni tanıdım diyen gazeteci eskisi de dahil)
Geç de olsa    “Sen ne büyükmüşsün  Atatürk” diyebilen    Ahmet Hakan’ı bu  nedenle kutluyorum. Böyle bir başlangıç yaptığı, örnek oluşturduğu için özellikle… 
Çünkü kültürümüzde özür dileme, özeleştiri yapma geleneği  yok. 
Gerçi bu konuda yine İslami kesimden  gelen, önceleri Atatürk’ü çok suçlamış,  gerçekten namuslu bir entelektüel Levent Gültekin örneği var.
Bu örnekleri çoğaltmalı, medya, önce kendisi özeleştiri yaparak  buna öncü olmalı…Özeleştiri yapanlar örnek gösterilmeli…Özeleştiri yapmanın, özür dilemenin erdemi anlatılmalı…(Bu bağlamda AKP  Genel Merkezi’ne asılan dev Atatürk posterini de utangaç biçimde yapılmış da olsa bir özeleştiri kabul edebiliriz.)
Daha önce Atatürk'le ilgili tepki çeken yazılara imza atan Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, köşesinde  yazdığı "Sen ne büyükmüşsün hey Atatürk"  başlıklı yazısıyla  medyada özeleştiri yapmayı başlatmış oldu. Bakalım  başka bu erdemi kimler gösterebilecekler, göreceğiz.  Örnek oluşturması için, Hakan’ın  yazısından bazı bölümleri buraya alıyorum.  Yazının tamamını herkes mutlaka okumalı.
Hakan, yazısında  Atatürk’e seslenerek  "Senin ülkeye getirdiğin laiklik ilkesine epey laf saydırmışlığım vardır. Bugün geldiğimiz şu noktada... “İyi ki laiklik ilkesini hayata geçirmişsin” diyorum, başka da bir şey demiyorum.”
“Senin şeyhlik, efendilik, müritlik gibi kavramlarla başının hiç de hoş olmamasını hep anlayışsızlıkla karşılamıştım. Bugün geldiğimiz şu noktada... “Seni çok iyi anlıyorum” diyorum, başka da bir şey demiyorum." diyor.
"ANITKABİR'İ ZİYARET EDECEĞİM"
"Ben de Anıtkabir’ini ziyaret edeceğim. Ben de posterini duvarıma asacağım" diyen Ahmet Hakan, "Geçen senelerden birinde sırf artistlik olsun diye 10 Kasım’da saat 9’u 5 geç ayağa kalkmamış ve bunu bir marifetmiş gibi bu köşeden cümle âleme ilan etmiştim. Bu 10 Kasım’da saat 9’u 5 geçe ayağa ilk kalkan olmak için fırlayacağım" ifadelerine yer verdi.
Ahmet Hakan’ı kutluyorum.  
Uğur Dündar’ın dediği gibi  Allah bu kavrayışı başkalarına da nasip etsin diyorum.
Başka da bir şey demiyorum

 Ferhat Özen 
YORUM EKLE

banner110

banner109