Bugün 18 Mart 2015

Bugün 18 Mart 2015

Bugün 18 Mart 2015, Çanakkale’de elde edilen zaferin 100 üncü yıldönümü. Bugün, Çanakkale’nin geçinilmezliğinin, bir destanın Gazi Mustafa Kemal’in, Cevdet paşanın, Hakkı beyin, Yahya çavuşun, Seyit onbaşının aziz vatanımızın ölümsüz kahramanlarının sel sel akan kanlarıyla kazanılan zaferin yıldönümüdür.

Bugün Bursalıların, Balıkesirlilerin, Konyalıların, Kastamonuların, Denizlilerin, Gazianteplilerin 81 il ve 957 ilçemizdeki bütün köylerimizdeki hemşerilerimizin vatanı kurtarmak uğruna hiç düşünmeden 48.148 vatan evladımızın şehit düştüğü Çanakkale destanının yazıldığı gündür.

Bugün, cephedeki Nezahat onbaşıların, Hatice hanımların, Kosova’dan gelen Zeynep Mido çavuşların cephe gerisindeki cephane taşıyan, yemek yapan ve hasta bakan fedakâr kadınlarımıza minnettar olduğumuz gündür.

Bugün, vatan savunmasında damarlarındaki asil kanı esirgemeyen Mehmet’in, Hayri’nin, Mehmed Ali’nin, İsmail’in yaşları 11-12’den başlayan kahraman çocuk askerlerimizin günüdür.

Bugün, cepheye gönderdikleri oğullarını, kızlarını, eşlerini, sevgililerini mektuplarıyla yalnız bırakmayan onlara gerekirse bu vatan için şehit olmayı söyleyen anne-babaların günüdür.

Bugün, kahramanlık destanımızı kaleme alan yazarlarımızın, şairlerimizin bu uğurda toplanıp yâd eden unutmayan Türk halkının, Mehmet Akif Ersoy’ların, Turgut Özakman’ların günüdür.

Aziz kahramanlarımız; bugün bizler sizleri andıkça, anladıkça ve anlattıkça bu ülkenin birliğine göz diken düşmanlar hep korkacaktır. Sizler vatan ve bayraklarımızı ölmek uğruna bir sonrakilere teslim ettiniz. Bizler aldığımız bu kutsal emanetle vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkacağız. Sizlerin kanlarıyla boyanmış bayrağımızı ilelebet göklerde dalgalandıracağız.

Bugün, yüz yılı bulmuş bir zaferin günüdür.

Bugün, bu kahramanların torunu olmaktan gurur duyduğum gündür.

Ruhunuz Şad Olsun….

 Ergun ÇOKDOĞAN

YORUM EKLE

banner110

banner109