Hisse senedi satışlarında 2 gün bekleme devri sona eriyor

Yatırım hizmet ve uygulamalarında yeniliklere öncülük eden Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. hisse senedi alım/satımı yapan müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak bir projeye daha imza attı.

Hisse senedi satışlarında 2 gün bekleme devri sona eriyor
 Hisse senedi satışlarında 2 gün bekleme devri sona eriyor

Yatırım hizmet ve uygulamalarında yeniliklere öncülük eden Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. hisse senedi alım/satımı yapan müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak bir projeye daha imza attı.

‘T+0’ adı verilen yeni uygulama ile hisse senedi satışları karşılığı olan tutar, daha önce 2 gün olan bekleme süresine gerek kalmadan, anında müşteri hesaplarına aktarılabiliyor. Uygulama kapsamında, müşteriler internet şubesi üzerinden giriş yaparak, hisse senetlerini sattıkları andan itibaren hesaplarına yatan parayı 7 gün 24 saat boyunca kullanabiliyorlar.

Deniz Yatırım, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak amacıyla imza attığı yeni hizmeti ‘T+0’ ile hisse senedi satışlarında paranın hesaba yatması için 2 gün beklemeye son veriyor. Bu uygulama aynı zamanda nakite ihtiyacı olan hisse senedi yatırımcıları için resmi tatiller nedeni ile oluşan daha uzun bekleme sürelerinde de avantaj sağlıyor.

Mevzuat gereği, hisse senetleri piyasasında bir payın satımının bedeli, satıştan 2 gün sonra tahsil edilebiliyor. Örneğin pazartesi günü satılan bir hisse senedinin bedeli yatırımcıya Çarşamba günü ödenebilirken, Deniz Yatırım’ın yeni uygulamasıyla Pazartesi satılan hisse senedinin bedeli aynı gün nakit olarak ödenebiliyor.

Yanı sıra, cumartesi ve pazar işlem günleri arasında sayılmadığı için söz konusu işlem cuma günü yapıldığında nakit dönüşü takip eden salı günü gerçekleşiyor ve yatırımcı bu süre zarfında parasını almak için beklemek durumunda kalıyor. Hatta bu bekleme süresi uzun resmi tatiller olduğunda aynı oranda uzayarak, yatırımcıların nakit ihtiyacını daha fazla yaşamasına neden oluyor.

T+0 uygulaması işleyişte yatırımcıların yaşadığı bu soruna çözüm sunarak, hisse senetleri satışlarından elde ettikleri tutarı haftasonları da dahil olmak üzere 7 gün 24 saat kullanmalarını sağlıyor. Satış işlemi internet şubesi üzerinden gerçekleştirilirken, müşteriler hesaplarına anında yatan parayı arzu ettikleri zaman kullanabiliyorlar.

“Yatırım Hizmetleri anlayışımızı yenilikçi çalışmalarımızla her geçen gün yeniden tanımlıyoruz”

Söz konusu projenin sektörde bir ilk olduğuna dikkat çeken DenizBank Özel Bankacılık ve Yatırım Satış Performans Yönetimi Grubu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Cem Önenç müşterilerinin artık zaman kaybetmeden, gün beklemeden hisse senedi satışı sonrası paralarının eş zamanlı olarak hesaplarına geçtiğini söyledi. Önenç şöyle devam etti; “Kuruluşumuzdan bu yana çözüm odaklı hizmet anlayışımızla müşterilerimizin hayatlarına değer katmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle DenizBank’ın inovasyon alanında üstlendiği öncü rol, hayatı kolaylaştırıcı çalışmaları gerçekleştirme konusunda hepimizi besliyor. Bankacılık anlayışımızı böylece her geçen gün daha da ileriye taşıyoruz. Uygulamaya aldığımız ‘T+0’ projesi, yatırım literatüründe zaman anlamına gelen T’nin yanına eklenen 0 ile bugünü, şu anı işaret ediyor. Artık eskiden olduğu gibi Cuma günü hisse senedini sattığınızda paranızı almak için haftasonu ve iki iş gününün geçmesini beklemiyorsunuz. Hemen, işlemi yaptınız anda para hesabınıza yatıyor. Sektörde böyle bir ilke imza atmak mutluluk verici. Bu yöndeki çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de sürecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER