Borsa Gezi öncesi seviyesine ulaştı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, ocak ayında başlayan ralli ile 92.424 puana çıkarak 2013 yılının mayıs ayındaki Gezi olayları öncesinde gördüğü tarihi zirvesine yaklaştı.

Borsa Gezi öncesi seviyesine ulaştı
 Borsa Gezi öncesi seviyesine ulaştı

 Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, ocak ayında başlayan ralli ile 92.424 puana çıkarak 2013 yılının mayıs ayındaki Gezi olayları öncesinde gördüğü tarihi zirvesine yaklaştı.
BIST 100 endeksi, 2013 yılının mayıs ayında 93.398,33 puan ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından, Gezi olayları ile başlayan satıcılı seyrini uzun bir süre devam ettirmiş, bugüne kadar da 92.000 seviyelerini 5 kez test etse de bu seviyeleri aşamamıştı.
Mayıs 2013'ten bu yana ilk kez 92.000 puanın üzerinde kapanış yaparak, TL bazında önemli bir eşiği geçen BIST 100 endeksi, dolar bazında bakıldığında ise halen çok önemli bir getiri potansiyeline sahip görünüyor. Mayıs 2013'te dolar bazında 50.860 puanı gören BIST 100 endeksi, bu yılki rallisine karşın halen 25.300 seviyelerinde bulunuyor.
Tarihsel olarak bakıldığında dolar bazlı BIST 100 endeksinin zirvesinin 50.000-51.000 bandı, taban seviyesinin ise 20.000-22.000 bandında oluştuğu görülüyor.
İş Yatırım Araştırma Direktörü Serhat Gürleyen dünyadan ve iç dinamiklerden kaynaklanan nedenlerle, emsallerine göre ucuz kalan Borsa İstanbul'a yatırımcı ilgisinin arttığını kaydetti.
Küresel tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizlerindeki gevşemenin pay piyasalarını desteklediğini söyleyen Gürleyen, doların diğer para birimleri karşısında değerleneceği beklentilerinin de azaldığını kaydetti.
"Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme beklentisini yükselttik"
Halk oylamasında "evet" sonucu çıkması sonrasında yatırımcılar ve iş adamları düzeyinde beklentilerin daha iyiye gittiğine dikkati çeken Gürleyen, borsanın da bunu fiyatladığını ifade etti.
Gürleyen şu anda konjonktürün Türkiye ekonomisi ve piyasaları için olumlu olduğuna değinerek, "Faizlerin çok artmadığı, küresel ekonominin çok hızlı büyümediği, petrol fiyatlarının düşük seyrettiği ortam Türkiye ekonomisi için iyimserliği artıran bir ortama işaret ediyor." ifadesini kullandı.
Halk oylaması sonrası ekonomi yönetiminin açıklamaları ve küresel ekonominin piyasaları desteklediğini aktaran Gürleyen, bu gelişmelerle Türkiye'ye ilişkin 2017 yılı büyüme tahminlerini yüzde 3,8'e yükselttiklerini, BIST 100 endeksinde ise 95.000 hedeflerini şimdilik koruduklarını dile getirdi.
Gürleyen, indirgenmiş nakit akımına göre incelendiğinde ise son hesaplamalarla BIST 100 endeksinin hedef değer olarak 97.000 seviyesine işaret ettiğini ve bunun biraz daha da yükselebileceğine dikkati çekerek, kısa vadeli işlemlerde Borsa İstanbul'da alım yönündeki tavsiyelerini devam ettirdiklerini kaydetti.
"Borsa İstanbul halen önemli oranda ucuz"
SAXO Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy, dolar/TL'nin ABD seçimleri öncesi başlattığı yükseliş hareketiyle ocak ayında 3,94 seviyelerine kadar çıkmasının, BIST 100 endeksinin dolar bazında 30.000 puanlardan 20.000'lere gerilemesine neden olduğunu ve emsallerine göre çok ucuz olarak değerlendiğini dile getirdi.
Tüm zamanların rekoru olan 51.000 puan seviyesi dikkate alındığında Borsa İstanbul'un halen önemli oranda ucuz olduğunu aktaran Paksoy, ayrıca bulunulan seviyelerin yıllara bağlı büyük resimde çok kritik bir desteği de temsil ettiğini dile getirdi.
Paksoy, bu ucuzluğun, TL bazında BIST 100 endeksinin 75.000-78.500 dar bandı içinde sıkışarak belirli bir yükseliş potansiyelini de biriktirmesine vesile olduğunu kaydederek, "Devamında hükümetten üst üste yapısal reform adımları ve teşviklerin devreye girmesi ekonomik büyüme tarafında beklenti oluştururken, kur tarafında etkin ve sıkı para politikası hedefli Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) adımları ile kurlarda yaşanan normalleşme süreci, Borsa İstanbul'da önemli bir yükseliş beklentisini de beraberinde getirmiş oldu." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER