BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİ ve YENİSAHRA'NIN ÇIKMAYAN İMAR PLANLARI

  BEKLENEN İSTANBUL DEPREMİ ve YENİSAHRA'NIN ÇIKMAYAN İMAR PLANLARI

İstanbul'da olası büyük depremin hazırlıkları yapılırken hiç acele etmeden bekleyen yenisahra mahallesinin imar planları.

Neresindan başlasak bilmiyorum 1969'da kurulan Yenisahra mahallesi 2008'e kadar kadıköy'ün uç mahhalesiydi. 2008 de Ataşehir'in oluşmayıla kadıköyden ayrılıp Ataşehir'e bağlandı. Yenisahrada oturanların umutları yeşerdi kadıköy'ün uç mahallesi olmaktan kurtulmuştu. 

2012 de başlayan İmar serüveni başladı. mahallede ümitler yeşerdi mahallenin kuruluşunda bulunan insanlar yaşlanmış en azından ölmeden batı ataşehirde oturanların dairelere benzer dairelerde oruracaklarını düşündüler. Yenisahraya Farklı firmalar geldi. bu firmalarla görüşmeler yapıldı. bir kısım mahalleli bu firmalarla sözleşmeler imzaladılar. hayaller fit oldu. 

1/5000 lik plan serüveni başladı.

Serüven uzadıkça uzadı. Mahalleli otobüslere binerek Büyükşehir belediyesi önünde protesto yürüyüşü yaptı. Bir an önce panlarımızı çıkartın diye. beklene 1/5000 lik plan büyükşehir belediyesinden çıktı itirazlar, Düzeltmeler ve sonunda 21 Nisan 2017 tarihinde  onaylandı. 

1/5000 lik planın çıkma süresi  Tam 5 Yıl

Yenisahra'nın 1/1000 lik plan süreci başladı Planlar yapılıyor, Bu ay Meclise geliyor, Bu ay Komisyona Havale ediliyor, Bu ay Mecliste onalyanıp Çıkacak deniyor, 1/ 5000 Liklerin 1/1000 liklerle uyum sağlamadı deniliyor bildiğimiz kadarıyla Şubat 2018'de Ataşehir belediye meclisinde oylanacağını söylüyorlar. 

Yenisahra Mahallenin sıkıntısı planların biranönce çıkması, mahallede yaşayanlar Plana katkıda bulunabilecek Siyasiler, Mülkü amirler, Bu plana kimler katıda bulunabiliyorsa yapılması gerekeni yapmalarını istiyor . 

Yenisahra'da karot çalışması yapılmış ve belediye tarafından farklı tarihlerde evlerinizi boşaltın tebligatı yollanmış binalarvar. Bu binalara yapılan karot çalışması neticesinde oturulamaz raporu verildi. Oturulamaz raporu olan binalarda, Dairelerde şu an 1000'e yakın insan oturuyor. Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Çevre Ve şehircilik bakanımız defalarca ve ısrarla İstanbulda 7 veya daha üstünde bir deprem beklendiğini söylüyorlar. Yenisahra Mahallesinde oturanlar olarak şunu soruyoruz. Depremin olmasınımı bekliyorlar 7 ve üstünde olaca bir depremin Yenisahraya vereceği hasarı burda dile getimek istemiyoruz.

DEPREM ÖLDÜRMEZ ÇÜRÜK BİNA ÖLDÜRÜR


Yenisahra mahallesi halkı olarak bu sıkıntılarımızı Farklı zamanlarda Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Çevre ve şehircilik Bakanımıza Yazılı olarak ilettik. 

Yenisahra mhallesinde oturanlar olarak 1/1000 liklerin 5 yıl daha sürmesini istemiyoruz. duyduklarımız, söylenenler oursa sanki 5 yıl daha sürecek ve allah göstermesin olacak Büyük istanbul depremine mahallemiz hazırlıksız yakalnacak. olacakları burda yazmak belkide bizlere nasip olmayacak. çünkü bizler bu oturulamaz raporu olan binalarda oruruyoruz.


İSA KIRIM
Yenisahra Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği BaşkanıYORUM EKLE
YORUMLAR
yeşil gür
yeşil gür - 4 yıl Önce

pek muhterem isa bey dertlerimizi iyi teşhiz etmiş çarelerini sunmuşsunuz Allah razı olsun çalışmalarının devamını dilerim saygılar YEŞİL GÜR-mali müşavir-bağımsız denetçi-uzlaştırmacı-bilirkişi

E Ünlü
E Ünlü - 4 yıl Önce

Tebrik ediyorum sizi isa bey bizim söylemek istediğimiz sözleri çok güzel dile getirmişsiniz şahsım adına çok teşekkür ederim umarım kısa zamanda çözüm bulunur inşAllah

banner110

banner109