BATICI LAİKLER Mİ?
 BATICI  LAİKLER Mİ?  

               Batici laikler terimini bir çok kez işitmişsinizdir. Peki nedir bunun anlamı hiç düşündünüz mü? Ben biraz inceledim ve tespitlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.Öncelikle “batıcı” nedir,“ laik” nedir bunları biraz inceleyelim.

                Batıcı kişi demek o kişinin herşeyiyle batıyı örnek alması demek. Yani bir kişi batıcıysa ahlakıyla, siyasetiyle, yaşam tarzıyla, kişiliğiyle batıyı kayıtsız şartsız kabul etmek demektir. Yani batıdan yana asimile olmak demektir. 

                 Laik kişi demek herkesin bildiği gibi din ve devlet işlerini birbirinden ayırmakla sınırlı değildir. Laiklik hiçbir ayrım gözetmeksizin aynı toprakta yaşayan insanların milli menfaatlerini herşeyin üstünde tutması demektir. Yani laiklik ırkçılığa, din, dil ve cinsiyet ayrımına karşıdır. Laiklikte esas, yurttaş insanların bir arada olmasıdır. Laiklik saygı demektir. Yani laikliğin yolu insanlıktan geçer, laiklik yaradılanı yaradandan ötürü sevmek demektir.

                  Peki batıda laikliğin yeri nedir birde buna bakalım. Avrupa'nın en önemli ülkesi olan Almanya yıllardır laik bir ülke olduğunu söylüyor fakat geçtiğimiz günlerde Almanya'da yaşayan 5 milyon müslümanı görmezden gelerek sünneti yasaklayarak laikliğin dışına çıkmıştır. İspanya hala dinle yönetilirken İtalya'nın merkezinde bir dini devlet oluşumu mevcuttur. İngiltere'de ise her devlet töreninden önce bir dini merasim vardır. Birliğe katılmış olan yeni devletlerden Bulgaristan'da ise gittiğiniz her devlet dairesinde dini figürleri görmeniz mümkündür.

                 Bu analizdende anlayacağımız gibi bir insanın hem batıcı hemde laik olmasına imkan yoktur. Çünkü batı zaten laik değil. Laiklikle batıcılık tamamen zıt kavramlardır günümüzde. Yani insan ya batıcı olur Ya da laik. Seçim sizin...


YORUM EKLE

banner110

banner109