Lüfer yemek İstiyorsak Çinekop Tüketmeyelim

Gazetelerimizden bir tanesi, 'tezgahlarda çinekop bereketi' diye bir haber yapmış. Çinekop fiyatı 10 TL'ye kadar düştü diye anlatmış.

Lüfer yemek İstiyorsak Çinekop Tüketmeyelim
Lüfer yemek İstiyorsak Çinekop Tüketmeyelim


Gazetelerimizden bir tanesi, 'tezgahlarda çinekop bereketi' diye bir haber yapmış. Çinekop fiyatı 10 TL'ye kadar düştü diye anlatmış.

 Çinekop bereketiniz batsın

Çinekop, avlanması yasal olarak yasak olan bir tür. Aynı sarıkanat gibi. Onları avladığınız zaman, üreme boyuna erişemediği için, lüfer ortadan kalkıyor.

Çinekopu asla satın almayın, satan yerleri de ALO 174’e bildirin.LÜFER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 5 GERÇEK
1. Lüfer İstanbul’a has bir balık değildirLüfer İstanbul’a has değildir ama İstanbul’un lüferi özeldir, dünyaca ünlüdür. Göçmen bir balık olan lüfer, dünyanın hemen her yerindeki tropik ve subtropik sularda bulunur. Soğuk denizlerde yaşayan lüferler daha yağlı olduklarından lezzetleri de ayırt edilebilir derecede güzel olur.

İstanbul lüferini özel yapan da Karadeniz’in serin sularında bulunan lüferlerin sonbahar aylarında Boğaz’dan geçiş yaparak diğer sulara açılmasıdır. Tüm dünyada avlanan lüferlerin %32’si Türkiye’de avlanmaktadır ve eğer acilen harekete geçmezsek İstanbul lüferin en güzel olduğu şehir değil lüferin katili şehir olarak anılacaktır.

2. Lüferin yok olmasından sadece balıkçılar sorumlu değildirLüferin yok olmasının ana nedeni gırgırlarla toplu olarak yavruların avlanması olsa da o gırgırların ağlarını sulara bırakmasının nedeni bizim tüketim alışkanlıklarımızdır.

Tüketici tarafından talep edilmeyen hiçbir ürün üretilmez, hiçbir canlı avlanmaz. Siz satın almazsanız balık tüketicileri tezgâhları yavru lüferlerle doldurmaz, balıkçılar da yavruları avlamaz.

3. Bizim hassasiyetimiz lüferi kurtarabilirGeldiğimiz noktada lüferi kurtaracak tek şey tüketici hassasiyeti. Yasal olarak 20 cm’nin altındaki lüferi avlamak da satmak da yasak ama bu yasağın işlemesini sağlamak bizlere düşüyor. 20 cm’nin altında lüfer gördüğünüz her tezgâhı mutlaka ALO 174’e ve BİMER’e şikayet edin ve idari para cezası almalarını sağlayın. Bu tezgâhlardan asla alışveriş yapmayın.

Defne yaprağı, çinekop ve sarıkanatın lüferin yavruları olduğunu unutmayın. Bu balıkları satan esnaf kadar bunu görmezden gelen tüketicinin de lüferin yok olmasında parmağı olduğunu bilin.

4. Lüferi korumak için cebimizde cetvelle gezmemiz gerekmezLüferi korumak için yapmanız gereken çok basit: Cetvelle karışınızı ölçün ve aklınızda tutun. Tezgâhtaki balıkları karışınızla kıyaslayarak, avlanma yasağına uygun olup olmadıklarını kontrol edin.

5. Tehlike altında olan tek balık lüfer değildirToplu avlanma lüfer dışındaki deniz canlıları için de büyük tehdit oluşturuyor. Bunların başında yasal avlanma alt sınırı 9 cm olan hamsi geliyor. Hamsi yöresel bir lezzet olmanın yanında lüfer ve palamut gibi balıkların da ana besin kaynaklarından biri.

ATAŞEHİR FİRMA REHBERİ

ATAŞEHİR BALIKÇILAR İLETİŞİM

AVLANABİLECEK BALIK BOYUTLARI ÇİZELGESİ

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2016, 19:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER