İsmail Kabakçı: Ataşehir'de seçimi yine CHP, yine Battal İlgezdi kazanacak

       Recep Kenan/Ataşehirweb.com
Geçtiğimiz günlerde çeşitli sebeplerden Ataşehir belediye yardımcılıklarından üç tanesi boşaldı. Bu günlerde boş olan bu yardımcılıklara atama beleniyordu. Beklenen atamalardan ilki bir kaç gün önce gerçekleşti.
 
Görevden alma ve İstifa sonucu boşalan başkan yardımcılıklarından birine daha önce Başkan Baş Danışmanlığı olarak görev yapan İsmail Kabakçı atandı.
 
Ataşehirweb haber adına kutlama ziyaretine gittiğimiz yeni atanan Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kabakçı ile kısa bir söyleşi yaptık. Amacımız Başkan Yardımcısı İsmail Kabakçı'yı Ataşehirweb takiçileri ve Ataşehirlilerle buluşturmak.
 
 
 
Ataşehirweb adına kutluyor yeni görevinizde başarılar diliyoruz. İsmail Kabakçı kimdir? kısaca tanıyabilir miyiz?
 
28 Mayıs 1969 Sinop Saraydüzü doğumluyum. Mali Müşavirim, evli ve 2 çocuk babasıyım. 35 yıldır İçerenköy’de mali müşavirlik yapmaktayım. 35 yıldır İçerenköy’de aynı adreste ikamet etmekteyim. 24 yıldır da STK’lar da başkanlık ve siyasi partilerde de çeşitli görevlerde bulundum. 29 Mart 2009 Yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi adaylığım sonrasında Ataşehir Belediye Meclis Üyeliğine seçildim.
 
 
 
 
Sivil toplum Kuruluşlarında geçmişiniz çok eski, oldukça birikimli olduğunuzu biliyoruz, bu konuda neler söylersiniz?
 
Sivil toplum Kuruluşlarında çalışmalarıma 1989 yılında, o zamanki ismi Boyabat Kültür ve Yardımlaşma Derneği olan derneğin ilk kongresinde yönetim kurulunda görev alarak başladım. 1994 aynı derneğin Kadıköy şu besini kurdum. 1997 Yılında SİYAD Genel Başkanı oldum. SİYAD Genel Başkanlığını 1999 Yılında bıraktım. 2005 Yılında yoğun istek üzerine yeniden SİYAD Genel Başkan oldum. 3 yıl Sinopluya genel merkez bazında hizmet ettim. Bu arada Çorum Kargılılarla beraber (KARDER) Kargı Derneğini kurdum. Kastamonu dernekleri ile de ilişkilerimiz devam etti.
 
Bu güne geldiğimizde; (SİNDEF) Sinop Dernekler Federasyonu, Durağan Dernekler Federasyonu, Sinop İş adamlarnm Derneği, İstanbul Mali Müşavirler Odası, Karadeniz Vakfı ve daha birçok örgütte yönetim kurlarında başkanlık yaptım.
 
 
 
 
Siyasi geçmişinizden söz eder misiniz?
 
Siyasi yaşamım 2000 yılda Doğru Yol Partisi üyeliğim ile başladı. 2 yıl kadar, o zaman Erengazi olarak bilinen bölgede
teşkilat başkanlığı yaptım. Kadıköy’den ayrılıp Erengazi olarak ilçe olmak için  Doğru Yol Partisi örgütü olarak 2 yıl çok güzel mücadele ettik. Erengazi ilçesi olmadı.
 
Sinop'ta milletvekilliği adaylığım söz konusu oldu. Daha sonrada Cumhuriyet Halk Partisi Ataşehir Belediye Meclis Üyeliği. Kısaca siyasi geçmişim bu.
 
 
 
Mali müşavir olarak çalışmanız devam ediyor mu?
 
İçerenköy'de Mali müşavir olarak mesleki çalışmalarımı sürdürüyorum.

Belediye Başkan Yardımcılığınızdaki hedefiniz nedir? Siyasi yaşamınızın bu gününden söz eder misiniz?
 
Biz Ataşehirliler olarak 1994 yılından bu tarafa mücadele verdik. 2009 Yılında ilçe olduk. Bu bölgede Ak Parti ilçe sınırlarını, seçimler kendi kazanacağı biçimde belirledi. 2007 Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi 17 mahallede 53 bin oy almıştı. Ak Parti 75 bin oy almıştı. Arada 22 bin oy farkı olduğu için bu bölgeyi hiç hesaba katmadı. Garanti olarak bakılıyordu. Şu anda 16 tane meclis üyesi var 10 tanesi E5'in altından.
 Başkan adayı sağ olsun öyle bir başkan adayı belirlediler ki seçimi biz kazandık. Bölgenin insanlarına değer vermeyince, ben hep söylüyorum 40 yaşıma kadarki siyasi yaşamım sağ yelpazede merkez sağ görüş olarak geçti.
 
Dolayısı ile bu duruma kızdım ve Cumhuriyet Halk Partisinde siyasi faaliyetimi sürdürmeye karar verdim. Bu seçimler size kaybettirmek için elimde geleni yapacağım dedim.
Bölge insanına değer vermeden siyaset yapanlara ders vermek için Cumhuriyet Halk Partisine destek vererek oyumuzu 53 binden 83 bine çıkarttık. Ak Parti’nin oyları 75 binde 78 bine çıktı. 
CHP'ye şunu beyan etmekte fayda var. Seçimi kazanacağına Başkanımız Battal İlgezdi yürekten inanıyordu. Çevresi, bu seçim kazanılmaz 22 bin oy farkı var dediğinde; 1999 dan beri ben sokağın sesini dinliyorum bu seçimi kazanacağız dediğinde bir o birde ben inanıyorduk. Yani biz inanıyorduk zaten seçimi kazanacağımıza.
 Ak Parti Hz. Musa gibi yattı 22 bin oy farkı olduğu için, bizde firavun gibi çalıştık gece gündüz ve seçimi kazandık.
 
 


 Ataşehir'de seçimi yine CHP, yine Battal İlgezdi kazanacak
 
2014 Yerel seçimleri yaklaşıyor. Seçimle ilgili neler söylemek istersiniz?
 
Bizim Ataşehir'de yapamadığımız bir şey var. Yeni belediye olmamıza rağmen 4 belediyelerden elemanların gelmesi, tüm eski makinelerin gelmesi-eski makine parklarının gelmesi, Belediye binamızın olmaması, ek binaların olmamasına rağmen çok kısa bir sürede Ataşehir'in bütün eksiğini hallettik.
 
20 yıldır asfalt yapılmayan yerlere asfalt, kaldırım yapılmayan yerlere kaldırım, park yapılmayan yere park yaptık. 3 günde bir çöp alınırken günde iki kere çöp alınıyor. Sokaklarımız her gün temizleniyor. 37 ayın sonunda, temizlikte dördüncü sıradayız.
 Sosyal yardımda; fakir fukaraya her gün üç öğün yemek servisi yapılıyor. Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından ihtiyaç sahibi olanlara giysi erzak yardımları yapılıyor. Yaşlılara maaş bağlanıyor.
 
Biz Ataşehir'de tek bir şey yapamadık yeni imar planı. İmar planı ile ilgili Sadık Başkan defalarca 17 mahalle ile ilgili plan bazında müracaat etmelerine rağmen sonuç alamadı.
Sadık Kayhan; kendisi bu konuda çok bilgili, önemli bir insan, başkasının 6 ayda yapacağı planı sadık başkan bir iki ayda hazırlar.
 
İmar planları konusunda tek yetkili Büyükşehir Belediyesi. Neden yapmıyor imar planını? Çünkü elerindeki tek kozu o. İmar planlarını yaptığı takdirde bir daha burada seçim kazanamayacaklarını düşünüyorlar.
 
İmar kozunu kullanıyorlar ama bu kozu kullanmaları bize zarar vermiyor. Batı Ataşehir'de 1+1 daire 500 bin Lira iken yanında Mustafa Kemal 30 - 40 yıllık mahalleler imar olmadığı için pejmürde vaziyette. Bir tarafta büyükşehirin verdiği Dumankaya imarı yükselen binalar öbür tarafta yine eski mahalleler Yenisahra ve Barbaros hala sürünüyor. Yeniçamlıca, Mimarsinan, Ferhatpaşa Mahallelerinde ise; defalarca müracaat etmemize rağmen bir imza atacaklar, Başkan bile değil komisyon imzalamıyorlar. Oralarda da halk perişan.
 
Ataşehir ile alakalı rant bazında çok büyük beklentileri vardı. zor oyunu bozdu. Şimdi ikinci dönemi bekliyorlar. İkinci dönemle ilgili yapılmak istenen şu; 17 mahalleden ikisini B.Ataşehir'i ve Atatürk Mahallesini çıkın geri kalan her yerde sağ olsun AKP sayesinde imar planları çıkmadığından dolayı seçmeni etkilemek istiyorlar.
 
Yeni kurulan belediyelerden sadece Ataşehir Belediyesi'nin imar planı çıkmamıştır. Komşumuz Sancaktep'nin imar planı seçimden 6 ay sonra çıktı. Tüm bölgenin imarı çıktı. 
 
Halkımızın şunu iyi bilmesi lazım. Başkanımız sayın Battal İlgezdi başta olmak üzere çalışanlar ile beraber 24 saat hizmet veriliyor.
En güzel temizlik yapılıyor. Fen işleri çok güzel çalışıyor.
 
Sağlık işleri çok güzel çalışıyor. Bedava hastanemizde hizmet veriyoruz.
 
Sadece imar planları ile sıkıntımız var. Kadir Bey sözde Başkanımızla görüşecek, ve sonrasında imar planları ile ilgili çözüm üreteceklerine dair sözü var. Oda sözde henüz kesinleşmiş değil. İnşallah çözer ve hazır olan imar planları geçer Ataşehir’de rahat bir nefes alır.
 
Ak Parti İmar konusunu 37 aydır seçim malzemesi yapmayacaktı. Geri kalan 24 aylık dönemde de seçim malzemesi yapmamalıdır. Hak var adalet var, bir tarafta 500 bine daire satılırken, diğer tarafta 40 - 50 bin liraya daire olmamalıdır.
 
Ak Parti İmar konusun istediği kadar seçimde kullanmayı düşünsün, halkımız gerçekleri görüp o doğrultuda değerlendirme yapacaktır. İmar planı geçse de geçmese de bir dahaki dönem Ataşehir'de seçimi yine CHP kazanacak, Battal İlgezdi kazanacaktır.
 
 
 
Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Kabakçı son olarak Ataşehililere ve Ataşhirweb takipçilerine neler söylemek ister?
 
Halkımız şunu iyi bilsin; fakir, fukara, garip, guruba, dul, yetim, ihtiyaç sahibi olan bütün insanlar Ataşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğüne ve Ataşehir Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğüne gelsin. Geldiği andan itibaren sorunlarına çözüm bulunur ve ihtiyaçları karşılanır.
 
Ataşehir'de yaşayan tüm Aş bulamayan, yatacak yeri, yakacağı olmayan Halkla ilişkiler Müdürlüğü ile Sosyal İşler Müdürlüğüne gelsinler. Sorunları oralarda mutlaka çözülecektir 37 aydır olduğu gibi bundan sonra da çözülecektir.