Türkiye’de Kadın Futbolu Destek Bekliyor

Türkiye’nin başarılı kadın futbol kulüplerinden biri olan Ataşehir Belediyespor’un teknik direktörü Taner Öner, kadın futbolu için destek beklediklerini söylüyor.

Türkiye’de Kadın Futbolu Destek Bekliyor
 Türkiye’de Kadın Futbolu Destek Bekliyor

Türkiye’nin başarılı kadın futbol kulüplerinden biri olan Ataşehir Belediyespor’un teknik direktörü Taner Öner, kadın futbolu için destek beklediklerini söylüyor.

FIFA Kadınlar Dünya Kupası maçları Fransa’da devam ederken, Türkiye’de kadın futbolunun durumunu konuşmak için Ataşehir Belediyesi Kadın Futbol Takımı’nın 12-15 yaş arası grubu antrenmanını izlemeye gittik. FIFA Kadınlar Dünya Kupası’na 24 milli takım katılıyor. Türkiye Milli Kadın Futbol takımı ise kurulduğu 1995’ten beri hiç dünya kupasına katılma şansını elde edemedi. 

Türkiye liginde daha önce üç kere şampiyonluk elde eden Ataşehir Belediyesi Kadın Futbol Takımı’nın Teknik Direktörü Taner Öner, “Kadın futbolcularımıza sağlanan destek kalıcı bir etki bırakmak için yeterli değil” diyor.

Kimse kadın futbolcuları ciddiye almıyor
Mevcut sistemde değişmesi gereken birçok unsur olduğunu söyleyen Öner, şöyle devam ediyor: 

“Erkek futbol takımları şanslılar. Sistemleri oturtulmuş. Şu anda bizim kadın futbolu için verdiğimiz savaşı yıllar önce maddi ve manevi olarak tamamlamışlar. Deplasman maçları için yaklaşık 10 bin lira harcıyoruz ve devlet, kulübe harcanan para için sadece iki bin beş yüz lira ile destek veriyor. 

Kimse kadın futbolcuları ciddiye almıyor. Ülkemiz, erkek futboluna sağladığı tribün, basın ve devlet desteğini kadın futboluna sağlayamıyor. 3. Lig’de oynayan bir erkek futbolcunun yıllık kazancı bizim kulübümüzün toplam yıllık kazancına denk."

Genç sporcular desteklenmeli


"Kadın futbol camiasında yaşı genç olan sporculara destek çıkılması yaşça büyük olanlara destek çıkılmasından daha önemli. Onlara desteğimiz daha yoğun olmalı çünkü onların hak mücadelesi daha taze. Futbol faaliyetleri yürüten kurumların kadınları futbolcu olmak dışında antrenörlük, teknik direktörlük gibi alanlarda da desteklemesi gerekiyor.”

"Ailem istemiyordu ama şimdi milli takımdayım"

Ataşehir Belediyespor’un eski oyuncularından olan 19 yaş altı Kadın Futbol Milli Takımı defans oyuncusu Ferda İpek Çevik ise şunları anlatıyor: 

"Ailem, futbola olan ilgimi fark edince, vücudumun olması gerektiğinden farklı gelişmesinden korkup beni voleybol ve basketbol gibi sporlara yönlendirdiler. Aileme inat ben futbol oynamak konusunda ısrarcıydım. Bir gün sokakta futbol oynarken dizimi yaralamıştım. Annem de o yarayı fark edince tutkumu gördü. Ailem ciddiyetimi anladıktan sonra beni Ataşehir Belediyesi altyapısına gönderdiler. Şimdi ise milli takımda oynuyorum.”


Ataşehir Belediyesi Kadın Futbol Takımı 12-15 yaş arası grubu oyuncuları antrenmanlara yoğun hevesle ve tam zamanında çıkıyor. Takımdaki oyuncuların hedefi bir gün A takımda forma giyebilmek. Oyuncular, hedeflerine ulaşabilmeleri için disiplinli çalışmanın şart olduğunu ve antrenmanlara düzenli katılım sağlanması gerektiğini söylüyor.

Ataşehir Belediyespor hakkında 
Takım 2007'de kuruldu. Ataşehir'de bulunan Mevlana Teknik Meslek ve Anadolu Lisesi öğrencileri bir kadın futbol takımı oluşturmuştu. Ataşehir Belediyesi desteğiyle lise takımı kulüp takımına dönüştürüldü. 1. Lig takımı olan ve ilk şampiyonluğunu 2010-2011 sezonunda elde eden takım günümüze kadar toplamda 3 kez şampiyon oldu.


Taner Öner hakkında
2015 yılından beri Ataşehir Belediyespor'un teknik direktörlüğünü yapıyor. Beden eğitimi öğretmenliği, hentbol koçluğu, kadın/erkek futbol kulübü antrenörlüğü yaptı. 1971 yılında doğdu.

Kaynak///bianet.org

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER