TOKİ Şerifali’deki gecekondu sahiplerini uyardı

TOKİ Şerifali’deki gecekondu sahiplerini uyardı

TOKİ Şerifali’deki gecekondu sahiplerini uyardı
TOKİ Şerifali’deki gecekondu sahiplerini uyardı
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) , İstanbul-Ataşehir Şerifali Çiftliği Gecekondu Önleme Bölgesi’ndeki hak sahiplerini, “Projeyi uygulayacağını belirtip uzlaşma teklif eden” firmalara karşı uyardı.
SFXEN3ETOKİ Şerifali-deki gecekondu sahiplerini uyardı-atasehirweb-730.jpg


TOKİ Şerifali’deki gecekondu sahiplerini uyardı

 
Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul-Ataşehir Şerifali Çiftliği Gecekondu Önleme Bölgesi'ndeki hak sahiplerini, ''projeyi uygulayacağını belirtip uzlaşma teklif eden'' firmalara karşı uyardı.

TOKİ'den yapılan açıklamada, söz konusu gecekondu önleme bölgesinde herhangi bir özel firmanın bireysel olarak çalışma yapmasının mümkün olmadığı vurgulandı.

İstanbul Ümraniye Belediyesi sınırlarında bulunan, 22 Mart 2008 tarih ve 26824 sayılı Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5747 sayılı kanun ile Ataşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilen Şerifali Çiftliği bölgesinin, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nca 775 sayılı Gecekondu Kanunu ve Gecekondu Kanunu Uygulama Yönetmeliği uyarınca ''Gecekondu Önleme Bölgesi'' ilan edildiği hatırlatılan açıklamada, şu bilgi verildi:

''İdaremiz ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ataşehir Belediye Başkanlığı işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek olan İstanbul Ataşehir Şerifali Çiftliği Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Yenileme Projesine İlişkin Protokol, 30 Haziran 2010 tarihinde imzalanmış olup, idaremizce uzlaşmaya esas muvafakat görüşmeleri, GEDAŞ Gayrimenkul Değerleme AŞ tarafından Ataşehir Belediye Başkanlığı koordinasyonunda sürdürülmektedir.

İdaremize ulaşan şifahi bilgilere göre; bazı özel firmaların hak sahiplerine hitaben anlaşmaya yönelik proje teklifinde bulunarak, projenin kendileri tarafından gerçekleştirileceğini beyan ettikleri ve hak sahipleri ile uzlaşmak istediklerini bildirdikleri görülmüştür.

Söz konusu proje, Gecekondu Kanunu, 2985 sayılı Kanun, 5393 sayılı kanun ve 5216 sayılı kanun çerçevesinde imzalanan 30 Haziran 2010 tarihli protokol kapsamında TOKİ, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Ataşehir Belediye Başkanlığı koordinasyonunda ve işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bir projedir.

Proje alanı Gecekondu Önleme Bölgesi sınırı içerisinde yer almakta olup kamu kurumları dışında herhangi bir özel firmanın bireysel olarak çalışma yapması mümkün değildir.

Bu çerçevede hak sahiplerinde kafa karışıklığı oluşturacak çıkar sağlamaya yönelik bu tür girişimlerin, Ataşehir Şerifali Kentsel Yenileme Projesi dahilindeki hak sahipleri ve kamuoyu tarafından dikkate alınmaması gerekmektedir.''

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER