KUKLA MÜZESİ ATAŞEHİR’DE AÇILDI

KUKLA MÜZESİ "DÜNYA KUKLALARI" ATAŞEHİR METROPOL İSTANBUL’DA AÇILDI.

KUKLA MÜZESİ ATAŞEHİR’DE AÇILDI
KUKLA MÜZESİ ATAŞEHİR’DE AÇILDI

 KUKLA MÜZESİ "DÜNYA KUKLALARI" ATAŞEHİR METROPOL İSTANBUL’DA AÇILDI.

İstanbul Uluslararası Kukla Festivali Genel Sanat Yönetmeni ve Karagöz Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Özek’in koleksiyonundan oluşan Kukla Müzesi "Dünya Kuklaları" Metropol İstanbul’da açıldı. Müze, 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Ataşehir’deki buluşma noktası Metropol İstanbul, toplam 115 parçadan oluşan “Dünya Kuklaları” müzesine ev sahipliği yapıyor. Hindistan, Tayland, Endonezya, Almanya, Myanmar, Türkiye, Çin, Vietnam, Fransa, Bulgaristan, Mısır, Tunus, İtalya gibi ülkelerden gelen birbirinden orijinal kuklaların yer aldığı müze 6 ay boyunca ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Dünya kuklaları bir arada

Müzenin girişinde 18. yüzyıla işaretlenen İtalya’nın Sicilya bölgesine ait “Pupi” diye adlandırılan “Şövalye Kuklalar” nadir örnekler arasında yer alıyor. Dünyada yalnızca Alman Etnoğrafya müzelerinde bulunan “Memlük Gölge Oyunundan” bir kukla da Metropol İstanbul’un kukla müzesinde meraklılarını bekliyor.
“Karagöz” figürleriyle bezeli.

Ekim ayında her Pazar ücretsiz kukla gösterisi

Metropol İstanbul’da, kukla müzesi açılışına özel Ekim ayı boyunca her Pazar günde üç seans olacak şekilde hazırlanan kukla gösterileri, kukla seven tüm çocukları bekliyor.

Metropol İstanbul, bu yıl 22.si gerçekleşecek Uluslararası Kukla Festivali’ne 1-2-3 Kasım tarihlerinde ev sahipliği yapacak.

METROPOL İSTANBUL, ATAŞEHİR
Adres: Ataşehir Atatürk, Ataşehir Blv., 34758 Ataşehir/İstanbul

Telefon: (0216) 548 21 00

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER