ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZARLIĞI” SEMİNERLERİ BAŞLADI

Ataşehir’de vatandaşın temel hukuk bilgileri ve temel hakları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla “Hukuk Okur Yazarlığı” seminerleri başladı.

ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZARLIĞI” SEMİNERLERİ BAŞLADI
 ATAŞEHİR’DE “HUKUK OKUR YAZARLIĞI” SEMİNERLERİ BAŞLADI

Ataşehir’de vatandaşın temel hukuk bilgileri ve temel hakları konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla “Hukuk Okur Yazarlığı” seminerleri başladı.

Toplumda hukukun üstünlüğüne ve hak arama bilincinin yerleştirilmesine katkıda bulunmak, temel hukuk bilgileri ve hakları konusunda vatandaşı bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla Türkiye Barolar Birliği tarafından hayata geçirilen “Hukuk Okur Yazarlığı” seminerlerinin ilki gerçekleşti.


Ataşehir Belediyesi ve Ataşehir Kent Konseyi’nin proje ortağı olduğu seminerler Ataşehir Erdal Eren Kültür Merkezi’nde yapılmaya başlandı.

Seminere Ataşehir Belediye Başkan Vekili İlhami Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Çerkez, Ataşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Mustafa Kemal Aldoğan, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Filiz Saraç, Belediye Birim Müdürleri ve Ataşehirli vatandaşlar katıldı.


İlhami Yılmaz “Hukuk Okur Yazarlığı” seminerlerinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 “Hukuk Okur Yazarlığı Projesi ile Ataşehir’deki sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımızın temel hukuksal haklarını öğrenmesi, pratik yaşamda kullanılabilir hale gelmesini amaçlanıyor. Söz konusu projede, dernekler mevzuatı, kadın ve çocuk hakları, aile hukuku, çalışanların hakları, site ve apartman yönetimi, boşanma gibi birçok alanda kullanabileceğimiz hukuk bilgilerini içeriyor. Gerçekten de bunlar hayatın içinde çok önemli noktalar. Çünkü bizlerin, yani toplumların bir arada yaşayabilmesi yasalarla mümkündür. Bu nedenle hukuk yaşamımızda ekmek, su ve hava gibi olmazsa olmazımızdır.”

“Ceza kanunlarını bilmemek mazeret sayılamaz” görüşünden yola çıkan İlhami Yılmaz,  bilinmeyen hakkın da korunamayacağını söyledi. Yılmaz, “ Evet, o zaman, bizler binlerce maddeyi nasıl bileceğiz. Doğal olarak bilemeyeceğiz. Bunun için zaten hukuk fakülteleri var, avukatlarımız, hukuk insanlarımız var. Yalnız bilmemiz gereken önemli bir şey var; o da, temel hak ve hürriyetlerimiz. Bu kapsamda öncelikle biz vatandaşların her şeye ‘itiraz hakkımız’ olduğunu bilmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Filiz Saraç projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Hukuk Okur Yazarlığı projesi avukatların kollektif emekleri, çeşitli kurum, kuruluş ve STK’larla birlikte uygulanması yapılan bir çalışmadır. Diğer hukuk seminerlerinden farkı en az 4 ayrı seminer olarak düzenlenmesi, tüm ülkede ortak marka, sunumlar ile bütünlük içinde uygulanmasıdır. Bir toplumda adalet olursa, huzur ve mutluluk olur. Hakkımızı bilirsek savunuruz. Hakkımızı talep için önce haklarımızın varlığını bilmeliyiz. Bizim verdiğimiz eğitimlerin amacı ne zaman hakkınız var olduğunu, avukatlık mesleğinin, savunmanın önemini anlatmaktır.  Avukat görevlendirecek mali gücünüz olmadığında Adli Yardım dediğimiz sistemi anlatmaktır.”İlk seminer konusu olan  “Dernekler Mevzuatı” hakkında katılımcılara bilgiler aktaran Avukat Hüseyin Köprülü ise şunları söyledi.

“Dernekler, gerçek veya tüzel en az yedi kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır. Hiç kimse, bir derneğe üye olmaya ve hiçbir dernek de üye kabul etmeye zorlanamaz. Yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, dernek yönetim kurulunca en çok otuz gün içinde karara bağlanır ve sonuç yazıyla başvuru sahibine bildirilir.”

Seminerler kapsamında, 11 Ekim’de “Boşanma ( Velayet, Nafaka, Tazminat)”, 18 Ekim’de “Boşanma (Mal rejimi ve boşanma sonrasında mal paylaşımı)”, 25 Ekim’de “Çocuğun İhmal ve İstismarı” konuları hakkında seminerler düzenlenecek.

Ekim ve Kasım ayı boyunca düzenlenecek seminerlere tüm Ataşehirliler katılabilir.

 

Seminer Programı

11 Ekim 2018 / Saat: 14.00

“Boşanma” ( Velayet, Nafaka, Tazminat)

18 Ekim 2018/ Saat: 14.00

“Boşanma” (Mal rejimi ve boşanma sonrasında mal paylaşımı)

25 Ekim 2018/ Saat: 14.00

“Çocuğun İhmal ve İstismarı”

 

Yer: Ataşehir Erdal Eren Kültür Merkezi

Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 3091/2 Sokak No:1 ( Deniz Gezmiş Parkı içinde)

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 14:00

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner110

banner109