Ataşehir BULVAR 216 Teras’ta organik pazar

Ataşehir Organik Pazarı, 1 Kasım itibariyle her pazar saat 10.00 ila 19.00 saatleri arasında Bulvar 216 Teras’ta kurulacak.

Ataşehir BULVAR 216 Teras’ta organik pazar
Ataşehir BULVAR 216 Teras’ta organik pazar

Ataşehir Organik Pazarı, 1 Kasım itibariyle her pazar saat 10.00 ila 19.00 saatleri arasında Bulvar 216 Teras’ta kurulacak.

"Tarladan sofraya” anlayışıyla, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği danışmanlığında ve %100 Ekolojik Pazar konseptinde kurulan Ataşehir Organik Pazarı, 1 Kasım itibariyle her pazar saat 10.00 ila 19.00 saatleri arasında Bulvar 216 Teras’ta kurulacak.
Düzenli olarak dezenfekte edilen Bulvar 216’nın açık alanında kurulacak olan ve yüzde 100 ekolojik ürünlerden oluşan Ataşehir Organik Pazarı, merkezi konumu, kolay ulaşımı ve otopark imkanıyla sağlıklı ürünleri keyifli bir alışveriş imkanıyla sunacak. Pazarda ayrıca gastronomi alanında birbirinden değerli isimler ziyaretçilerle buluşup, farklı konuları ele alıp, soruları cevaplayacak.

Sirkenin hikayesi, yapımı ve faydaları konu

Her pazar günü saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında kurulacak olan ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen, üretimin her aşamasında kontrol edilen ve sertifikalı organik ürünleri, Bulvar 216 misafirleriyle buluşturacak Ataşehir Organik Pazarı’nın ilk konuğu, sirke uzmanı, sağlık editörü ve yemek yazarı Nihal Doğan olacak. 1 Kasım Cuma günü saat 12.00’de sirkenin hikayesi, yapımı ve faydalarını anlatacak Nihal Doğan, ayrıca ziyaretçilerin sorularını paylaşacak. Sonrasında ziyaretçilere ev yapımı sirkelerin de hediye edileceği program sınırlı katılımla yapılacağı için ziyaretçilerin kayıt yaptırması gerekiyor.

Her hafta farklı bir konuşmacı

Getirdiği standartlar ile organik pazarların güvenilir bir şekilde yaygınlaşmasına öncülük eden ve satışı yapılan tüm ürünlerin belgelerini kayıt altına alan Buğday Ekolojik Yaşam Derneği danışmanlığında hayata geçirilen Ataşehir Organik Pazarı’nın konuşmacı programı şu şekilde;

1 Kasım 2020

Nihal Doğan - Sirkenin hikayesi, yapımı ve faydaları

Katılımcılara hediye: Ev yapımı küçük şişelenmiş sirkeler

8 Kasım 2020

Leyla Ünlübay – Şehirde ekolojik anne deneyimleri

Katılımcılara hediye: “Victor’un Balkabakları” kitabı

15 Kasım 2020

Neslihan Şimşek - Atalık buğdaylar ve ekmek

Katılımcılara hediye: Ekşi maya

22 Kasım 2020

Yahya Emin Demirci – Organik tarım ve gıda güvenilirliği

Katılımcılara hediye: Zehirsiz Sofralar bez çantası, Üretici Rehberi ve Tüketici Rehberi

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER