34 Kadın 34 Portre” Sergisi Memorıal Ataşehir Hastanesi’nde

34 Kadın 34 Portre” Sergisi Memorıal Ataşehir Hastanesi’nde

34 Kadın 34 Portre” Sergisi Memorıal Ataşehir Hastanesi’nde
 "Türkiye'de Evli Kadınların %39'u Fiziksel Şiddete, %15'i Cinsel Şiddete, %42'si Fiziksel Veya Cinsel Şiddete, %44'ü Duygusal Şiddete Maruz Kalıyor."  

Fiziksel veya cinsel şiddet yaşamış kadınların %49'u, yaşadıklarını kimseye anlatamıyor. Her 10 kadından biri ise gebeliği sırasında fiziksel şiddet yaşıyor."

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından Eylül-Temmuz 2008 tarihleri arasında 51 ilde gerçekleştirilen araştırmanın korkutucu sonuçları bu şekilde.

Bianet'in 2010 yılı araştırmasına göre de; "Türkiye'de geçen yıl 217 kadın öldürüldü, 164 kadın yaralandı. En az 381 kadın ve çocuk tacize, 207 kadın ve çocuk tecavüze maruz kaldı. 23 kadın intihar etti ya da şüpheli şekilde yaşamını yitirdi."

Tabi bu rakamlar, yalnızca adli makamlar yansıyan olayları kapsıyor.

Toplumu bilinçlendirmek ve sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla kültür ve sanata destek veren Memorial Sağlık Grubu, kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacı ile 34 ünlünün su altında çekilen fotoğraflarının yer aldığı, "34 Kadın 34 Portre" adlı fotoğraf sergisine, Memorial Ataşehir Hastanesi'nde ev sahipliği yapıyor.
31 Mart 2011 Perşembe günü ünlü sanatçıların da katılımı ile açılışı gerçekleşecek olan sergi, 10 Nisan tarihine kadar gezilebilecek.

Sanatçılar "Kadına Yönelik Şiddet'e Son!" Dedi

Sergide; "Ahu Türkpençe, Aşkın Nur Yengi, Ayça İnci, Bennu Yıldırımlar, Berna Laçin, Betül Arım, Billur Kalkavan, Burcu Kara, Ceylan Ertem, Deniz Özerman, Deniz Pulaş Akkartal, Devin Özgür Çınar, Ebru Cündübeyoğlu, Ece Uslu, Ece Vahapoğlu, Eda Taşpınar, Evrim Akın, Hale Caneroğlu, Hatice Akat, Hazal Kaya, Irmak Ünal, İnci Türkay, Lolita Asıl, Mavi, Melis Sökmen, Nazlı, Nesrin Cavadzade, Nilüfer Açıkalın, Oya İnci, Şebnem Bozoklu, Selen Servi, Sumru Yavrucuk, Şebnem Özinal, Şenay Gürler, Yasemin Çonka, Yasemin Hadivent" gönüllü olarak yer aldı.

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu destek verdi
(UNFPA) Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu'nun teknik destek verdiği çalışmanın sanat yönetmenliğini Kenan Bahadır Derre, yapım ve genel koordinatörlüğünü Zuhal Ceran üstlendi. Serginin fotoğrafları ise, 101 Production stüdyolarında fotoğraf sanatçısı Yiğit Günel çekti.

Program:
Tarih : 31.03.2011 Perşembe
Saat : 14:00- Kokteyl
Yer : Memorial Ataşehir Hastanesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER