ATAŞEHİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YAŞANAN SIKINTILAR

 ATAŞEHİR'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YAŞANAN SIKINTILAR
Ataşehir, Yenisahra ve Barbaros Mahallesi imar planlarının yıllardır çıkmamasından kaynaklanan sorunlar ve bu sorunları yaşayan mahalle halkının sıkıntılarını dile getirmek için son olarak yapmış oldukları girişim, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığına dilekçe yazmak ve sorunlarını en üst makamlara iletmek olmuş.
Özelikle Yenisahra ve Barbaros Mahallesi'nin yıllardır süregelen imar sorunu, Yenisahra'da farklı bir safhaya ulaşmış olup bu sorunu çözebilmek için Derneleşme çalışmalarını'da başlatmış bulunuyorlar.

CUMHURBAŞKANLIĞI, BAŞBAKANLIL, ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINA YOLLANAN 15/3/2017 TARİHLİ DİLEKÇE
2013 yılında Yenisahra mahallesinde kentsel dönüşüm adı altında çalışmalar başladı. Yapılan çalışmalar neticesinde mahalle halkı değişik firmalarla anlaşma yaptı.
Bu anlaşmalar yapılmaya başladığı zaman mahallemizin imar planı mevcuttu. Ancak sonrasındaki hukuki süreçte bölgemizin planları iptal edildi ve plansız kaldık.
İBB’nin  yeni 5000’lik planları yapmayı geciktirmesi, Ataşehir Belediyesinin 1/1000’lik planları yapmak için 1/5000’lik planları beklemesi nedeniyle vatandaşla anlaşma sağlayan bir çok inşaat firması gibi bizim anlaştığımız DKY İnşaat A.Ş. firması'da  işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yürütmek için evlerimizde karot çalışması yaptırmıştır. Ancak  Büyükşehir ve Ataşehir Belediyelerinin  bakanlık eliyle plan yapılması yerine planları kendilerinin yapacağını belirtmeleri üzerine firma'da bizler'de yeni planlama çalışmalarını beklemek durumunda bırakıldık.
Yapılan karot çalışması neticesinde evlerimizin oturmaya uygun olmadığı raporu geldi. Bu raporlara istinaden Ataşehir Belediyesi bizlere farklı zamanlarda üç tebligat yolladı.
Aynı zamanda İGDAŞ ve İSKİ de su ve doğalgazımızın kesilmesi için tarafımıza yazı göndermiş bulunmaktadır. Şu anda riskli bina olduğu tespit edilmiş binalarda oturmaktayız. Bizim gibi riskli binalarda oturan ancak karot çalışması yaptırmamış komşularımız evlerinde oturacakken bizlerin elektriği suyu kesilerek kendi evimizden çıkarılmaya çalışılıyoruz.
Yollanan tebligatlar neticesinde sürelerin dolması üzerine bizlere kullanmış olduğumuz (Elektrik, Su , Doğalgaz ) kesimi için tebligatlar geldi. Şu an Elektrik, Su , Doğalgazımızın kesilmedi ama en kısa zamanda kesileceği kuşkusunu yaşıyoruz.
Ataşehir, Yenisahra Mahallesinin 1/5000 planları 2006 yılından bu yana halen İstanbul Büyükşehir Belediyesince onaylanmış değildir. Ataşehir Belediyesi 1/1000 plan çalışmalarını sürdürdüğünü 1/5000’lik çalışmanın bitmesini beklediklerini söylüyor.

BİZLER MAĞDURİYET YAŞAMAKTAN KORKUYORUZ.
Şu anda riskli bina olduğu tespit edilmiş binalarda oturmaktayız. Bizim gibi riskli binalarda oturan ancak karot çalışması yaptırmamış komşularımız evlerinde oturacakken bizlerin elektriği suyu kesilerek kendi evimizden çıkarılmaya çalışılıyoruz. Yıllardır planlarımız onaylanmadığı için evimiz yıkıldığında yeni bina yapılması da mümkün değil. Bu durumda hem biz hem müteahhitler mağdur olacaklardır.
Bu anlatmış olduğumuz mağduriyetleri yaşamamamız için Mahalle Sakinleri olarak talebimiz (Elektrik, Su, Doğalgaz) kesilmemesi ve plan sorununun çözülmesi için Fikirtepe örneğinde olduğu gibi acilen Yenisahra ve Barbaros Mahallesine özel imar çıkarılması hususunda Mahalle sakinleri olarak yardımlarınızı arz ederiz.  
Not : Mahalle sakinlerinin yollamış olduğu dilekç'den henüz bir netice alamadığı, Yeni sahra ve Barbaros mahallesinin 1/5000 lik planların henüz ataşehir belediyesine gelmediğini, mahallelinin maduriyetinin çözülmediğini, mahallenin İmar ve diğer sorunlarını dernekleşme ile çözüm bulacaklarını, dernekleşme çalışmalarına başladıklarını söylediler. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
KIZIL CEPHE 58
KIZIL CEPHE 58 - 5 yıl Önce

imzalamasalarmış fikirtepeyi bilmiyorlarmı 10 sefer imar plan notu degişti

süleyman üçüncüoğlu
süleyman üçüncüoğlu - 5 yıl Önce

gayretinden dolayı seni takdir adiyorum hep birlikte hareket etmeliyiz çevre bakanımızın acil olarak bu konuyu çözmesi gerekir

banner110

banner109