İÇERENKÖY MAHALLESİ ATAŞEHİR

Ataşehir'in hızla gelişen mahallelerinden olan İçerenköy'de 73.583 kişi oturuyor.

İÇERENKÖY MAHALLESİ ATAŞEHİR
İÇERENKÖY MAHALLESİ ATAŞEHİR

Ataşehir'in hızla gelişen mahallelerinden olan İçerenköy'de 73.583 kişi oturuyor. Mahallede; 4 ilköğretim okulu, 11 cami, 1 lise, 2 özel okul, 2 otel, 1 alışveriş merkezi, 1 devlet, 2 özel hastahane, 1 sağlık ocağı ve 9 çocuk parkı bulunuyor. Kayışdağı'ndan çıkan Çamaşırcı Deresi mahallenin içinden geçiyor .

İçerenköy Muhtarlığı internet sitesinde mahallenin tarihi ile ilgili aşağıdaki bilgiler yer alıyor:

İstanbul çevresindeki ilk insan yerleşimleri ancak M.Ö.5000-3000 yılları arasında ortaya çıkmışken, İçerenköy'de taş devrine ait ilk el baltalarına rastlanmıştır. 1331 Mayısında , Orhan Gazi; Kartal-Cevizlik’te Bizans Kralı III. Andronicus’u yendi. Üsküdar’a yürüdü. Komutanlarından Konuralp da; Aydos Kalesini, Kayışdağının batı eteklerindeki Ayazma Köyü'nü, (şimdiki İçerenköy’ü) alarak Üsküdar’da Orhan Beyle birleşti.

O zaman burada çok geniş bağlar, bir kilise bir hamam, bir sarnıç vardı. Bizanslılar ve rahipler buranın Türklerin eline geçtiğine çok üzüldü. Özellikle kadınlar hamam sularının kendilerini güzelleştirdiğine inanırlardı. Geniş ölçüde yapılan şarapçılık, sebzecilik, meyvecilik bir çok rahibin geçimini sağlardı. Bu bölge Osmanlı Türklerine geçince, Anadoludan getirilen halk; başta Merdivenköy olmak üzere bölgeye yerleştirildi.

Geyikli Babanın öğrencilerinden Gözcü Baba , Eren Baba, Kartla Baba, Ali Gazi, Sarı Gazi gibi savaşçı din adamları ve bunlara bağlı yüzlerce kişi Hiristiyan köylerine yerleştirildi. Bu savaşçılar korsan baskınlarından korunmak için Rumlarla birleşiyorlardı. 1335 yılında Tekkebağ Köyü böyle kurulmuştu . Köyün tek derdi su kıtlığıydı. Bu bölge Eren Baba ile Ali Gazinin yönetimindeydi. 1465 ten sonra bölge adı olarak Erenköy kullanılmaya başlandı .

1639 y ılından sonra , Kayışdağı suyu künklerle şimdiki Erenköy'e getirilince , Karaman Çiftliği ve Tekkebağ halkı Erenköy'e göçetti .

1872 de bölgenin batısında tren yolu ve istasyon yapılınca Hat komutanı , Ulaştırma Yüzbaşı Ali Beyin önerisiyle Erenköy adı şimdiki yerine verildi.

Asıl Erenköy içerlek kaldığından mahalle İçerenköy adını aldı .

Güncelleme Tarihi: 20 Ocak 2016, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER