ATAŞEHİR SEMT PAZARLARINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Ataşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, koronavirüs salgınına karşı ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında denetim ve kontrollerini sıklaştırdı.

ATAŞEHİR SEMT PAZARLARINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ
 ATAŞEHİR SEMT PAZARLARINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMİ

Ataşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, koronavirüs salgınına karşı ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında denetim ve kontrollerini sıklaştırdı.

Ataşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü koronavirüs salgınına karşı ilçe genelinde kurulan semt pazarlarında denetim ve kontrollerini artırarak vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir ortamda alışveriş yapması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ataşehir Belediyesi'ne bağlı zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs ile mücadele için yayınladığı genelge kapsamında ilçe genelinde kurulan semt pazarlarını denetleyerek alınması gereken önlemleri bildiriyor.


Pazar yerleri, önlemler kapsamında Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından püskürtme yöntemiyle detaylı bir şekilde ilaçlanıyor.

Pazar esnafına eldiven ve maske takmadan satış yapmamaları konusunda sık sık uyarılarda bulunan zabıta ekipleri, vatandaşların semt pazarlarına maskesiz girişlerine izin vermiyor. Maskesi bulunmayan vatandaşlara ise pazar giriş noktalarında maske dağıtılırken, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü olan vatandaşlar pazar yerlerine alınmıyor.

Bu çalışma kapsamında semt pazarlarında günlük ortalama 250 adet maske dağıtımı yapılıyor.

Ekipler, hem pazarcı esnafın hem de vatandaşların sağlığı için tezgâhların üçer metre aralıklarla kurulması, sebze ve meyvelerin seçilerek alınmaması, süt ve süt ürünlerinin elle temasını kesmek için paketlenmesi, para ile temasta mutlaka eldiven kullanılması, satış esnasında çıkan çöplerin çöp poşetine konularak tezgâhların altında toplanması için uyarılarda ve denetimlerde bulunuyor.

Semt pazarlarının giriş ve çıkışları ayrılarak sosyal mesafenin korunması sağlıyor

Zabıta ekipleri semt pazarlarında vatandaşlar arasında sosyal mesafenin korunmasının sağlanması için pazar giriş ve çıkışlarında yapılan kontroller sonucu pazar içi yoğunluğuna göre vatandaşları pazara kontrollü alıyor.

Aynı zamanda Ataşehir Belediyesi tarafından pazar giriş ve çıkışlarına yerleştirilen dezenfekte noktalarıyla, vatandaşların ellerini dezenfekte etmeleri sağlanıyor.

Ataşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Genelgeye göre; vatandaşların sebze, meyve, tahıl, bakliyat, temizlik malzemesi gibi temel ihtiyaç maddelerinin karşılandığı pazarlarda giyim, oyuncak gibi zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışına da izin vermiyor.

Salgının ülkemizde görüldüğü günden bu yana koronavirüs ile mücadele için belediyenin tüm olanaklarını seferber ettiklerini söyleyen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, “İlçemizde bulunan semt pazarlarımızda hem esnaf ve vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz hem de denetim ve kontrollerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Ülke genelinde içinde bulunduğumuz bu süreçte Ataşehirli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Biz Ataşehir için çalışıyoruz. Tedbirlere ve ekiplerimizin uyarılarını dikkate alarak gerekli hassasiyeti gösterdiğimiz taktirde birlikte bu süreci kolaylıkla atlatacağımıza inanıyorum” dedi. 

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER