ATAŞEHİR BELEDİYSİNDEN EMLAK RAYİÇ BEDELLER HAKINDA YAPILAN AÇIKLAMA

Ataşehir Belediyesi 4 Senede bir yapılan emlak raic bedelleri hakkında açıklama yaptı.

ATAŞEHİR BELEDİYSİNDEN EMLAK RAYİÇ BEDELLER HAKINDA YAPILAN AÇIKLAMA
ATAŞEHİR BELEDİYSİNDEN EMLAK RAYİÇ BEDELLER HAKINDA YAPILAN AÇIKLAMA 

Ataşehir Belediyesi  4 Senede bir yapılan emlak raic bedelleri hakkında açıklama yaptı.

EMLAK RAYİÇ BEDELLER HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN

Her 4 yılda bir belirlenen metrekare rayiç bedeller, gündemdeki yerini korumayı sürdürüyor.
Ataşehir’de güncel piyasa/alım-satım değerinin üzerinde, rayiç bedeli bulunmamaktadır. Rayiç bedelleri, bir arsanın bulunduğu sokaktaki en uzak noktanın değeri hesaplanarak belirlenmiştir. Bu sebeple en uygun/düşük bedel hesaplanmıştır. 
Gecekondu önleme bölgelerinde 2014 yılı için belirlenen tutar 75 TL iken, tapu tahsislerin tapuya dönüştürülmesi ve dönüşüm projeleri kapsamında lüks binalar yapılarak hak sahiplerine teslim edilmesi nedeniyle, değerler 2018 yılı için en düşük 300 TL olarak belirlenmiştir. Yaşanan bu artış oranı, en yüksek artış oranı olup, ilçemizdeki artış ortalamasını etkilemektedir. 
Artış oranları bölgenin veya sokağın sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmişliğine bağlı olarak değişmekle birlikte, Ataşehir ilçemizin tamamındaki artış ortalaması yüzde 86.87’dir. 
Rayiç bedeli artış oranı, boş arsaların vergi artışı oranına tam olarak yansımaktadır. Ancak arsa üzerinde bir bina veya yapı varsa, ödenen vergi arsa payına düşen kısım kadar etkilenir. Ödenecek vergi de bu oranın binde 2’si veya 4’ü kadardır.
Örneğin, 2017 yılında arsa metrekare değeri 84,09 TL olan 100 metrekare arsa payı düşen bir daire için, 2018 yılında 300 TL olarak belirlendiğinde; bu daire için vergideki artış tutarı 47,5 TL’dir. 
Vatandaşlar, itirazları hakkında 7 Eylül 2017 tarihine kadar doğrudan vergi mahkemeleri nezdinde dava açabilirler.
Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında brüt boyutu 200 metrekareyi geçmeyen ve tek konuta sahip olan; ticari veya zirai hiçbir geliri olmayan, emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler ve bunların dul ile yetimleri, şehitlerin dul ve yetimleri, gaziler ve engelliler emlak vergisinden muaftırlar, ödeme yapmıyorlar.
Emlak Vergisi ilk taksitinin ödenme süreci mart ayında başlar ve mayıs ayının sonuna kadar sürmekte. İkinci taksit ise kasım ayının sonuna kadar ödenebilmekte. Süresinde yapılmayan ödemeler için aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmakta.
Rayiç sorgulamalarıı mahalle muhtarlıklarından veya Ataşehir Belediye Binasında bulunan ilan panosundan yapılabilir.
Bu yıl belirlenen arsa rayiç değerleri; 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında Emlak Vergisi matrahı için kullanılacaktır. Vergiler bu matrahın mesken için binde 2’si, işyerleri için binde 4’üdür.
Bu güncellemeler Takdir Komisyonu tarafından belirlenmekte.
Takdir Komisyonu üyeleri; ticaret odasından bir temsilci, vergi dairesinden biri uzman olmak üzere iki memur, tapu müdürlüğünden bir memur, belediyeden iki memur ve mahalle muhtarından oluşmakta.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER