Türkiye'nin ilk savaş gemisi MİLGEM görücüye çıktı

Türkiye'nin ilk savaş gemisi MİLGEM görücüye çıktı

Türkiye'nin ilk savaş gemisi MİLGEM görücüye çıktı
İSTANBUL Tuzla’da yapımı süren ve 50 Türk firması ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yapılan Türk savaş gemisi ’Heybeliada’ isimli korvet Milli Gemi (MİLGEM) ilk kez denizde İDEF 11 Savunma Sanayi Fuarı kapsamında görücüye çıktı.

MİLGEM GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Yapımına 2007 yılında başlanılan ve tamamen Türk yapımı olan MİLGEM, 2 Kasım 2010 tarihinde denize indi ve seyir testlerine başlandı. Bugün ise ‘Heybeliada’ ismi verilen Milli Gemi, ‘İDEF 11 Savunma Sanayi Fuarı’ kapsamında Beylikdüzü sahilinden yaklaşık 5 mil ötede görücüye çıktı.

Sahilde düzenlenen tanıtım törenine Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Eğitim Komutanı Koramiral Bülent Bostanoğlu ve fuar için Türkiye’ye gelen dış ülke temsilcileri katıldı. Burada Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Dizayn Kurgu Ofisi Müdürü Yüksek Mühendis Kıdemli Albay Ahmet Çakır, MİLGEM’in tanıtımını yaptı.

Gazetecilere gemi hakkında bilgi veren Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "Deniz Kuvvetlerimizin İDEF fuarında ön plana çıkarttığı gemilerin başında MİLGEM gemisi var.Bu Deniz Kuvvetlerinin keşif ve deniz altı savunması için tamamen yerli imkanlar ve yerli projelerden biri olan iki gemiden biridir. Bunlar tamamen 12 korvet olacak. 29 mil hızı var, 2 bin 300 ton ağırlığında. İlk defa Türkiye’de harp gemileri özel sektör tarafından yapılıyor. MİLGEM’de 50 kadar firma bir araya geldi ve Deniz Kuvvetlerimizin araştırma ve geliştirmesiyle Tuzla’da yapılıyor ve ‘Heybeliada’ ismini taşıyor. Birinci gemimiz olan Heybeliada’nın Temmuz ayında teslimi düşünülüyor. İkinci gemi olan ‘Büyükada’nın çalışması ise devam ediyor"dedi.

Ardından bakan Gönül ve beraberindekiler Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait tekne ile denize açıldı ve 5 mil uzaklıktaki ‘MİLGEM’i yaklaşık 15 metre uzaklıktan inceledi. Denizin dalgalı olması nedeniyle MİLGEM’in içine girilmezken, önümüzdeki günlerde MİLGEM’in içinin de tanıtılması planlanıyor.

GEMİNİN ÖZELLİĞİ

MİLGEM, olası savaş durumunda, düşmana daha çok yaklaşabiliyor ve radarda daha geç tespit edilliyor. Örneğin, bir savaş gemisi daha uzaktan tespit edilirken, MİLGEM, düşmana daha çok yaklaştığı zaman ancak belirlenebilecek. MİLGEM adı verilen ‘Heybeliada’ isimli savaş gemisi, firkateynlerden biraz daha küçük. Ancak firkateynler gibi savaş donanımı mevcut. İzmir bölgesinde görev alması planlanan Heybeliada korveti, Temmuz ayında göreve başlayacak.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Uzunluk: 99,00 m
Su Hattı Boyu: 90,54 m
Azami Genişlik: 14,4 m
Su Kesimi: 3,59 m
Deplasman: 2000+ ton
Tahrik Sistemi: 2 Dizel + 1 G/T (CoDAG) 30.000 kWs
Jeneratör Toplam Güç: 4 x 600 kWs
Ekonomik Hızda Azami Menzil : 3.500 Deniz Mili
Azami Hız: 29+ kts
Ekonomik Seyir Hızı: 15 kts
Sessiz Çalışma Hızı: 15 kts
Deniz Kalma Süresi: 10 Gün (Lojistik Destek ile 21 Gün )
Yaşam Mahalli Kapasitesi: 106 Personel (Planlanan Personel Sayısı, Uçuş ve Uçu Destek Personeli Dahil 93 Kişi)
1(+1) Komutan, 12 (+3) Subay, 46 Astsubay (+5), 25 Er/Erbaş (+5), 9 Uçuş veUçuş Destek Personeli ile toplam 93 kişi.Yaşam Mahalli Kapasitesi 106 (+1)
Su arıtma Kapasitesi: 2 x 41,7 M³/Gün
Tatlı Su Arıtma Kapasitesi: 2 x 10 M³/Gün
Yakıt Kapasitesi: 175 ton (-20 ton JP5 Helikopter Yakıtı)
Muharebe Destek ve Radar Sistemleri: A/K Radarı, Seyir Radarı/ LPI (Anten Direği), Seyir Radarı (Kıç), 3D Radar, Elektronik Destek Sistemi, E/O Sensör, Decoy Sistemleri, Sonar, X Band Uydu Bağlantısı
Silah Sistemleri: 76 mm Baş Topu, 2 Adet 12,7 mm STAMP, 8 x Harpoon Gemisavar Füzesi, 2 x 324 mm Mk32 Çiftli Torpido Lançeri , PDMS (RAM) 21'li Lançer
Plastik Bot Kabiliyeti: İskele ve Sancak Balkonlarında 2 adet bot ve vinci ve bir adet plastik bot rampası
Helikopter: 10 Ton Sınıfı DSH Helikopteri ile 4 deniz durumunda operasyonel kullanım
Gemi Hareket Kabiliyeti: 5 deniz durumu dahil kısıtsız, 6 ve üzeri deniz durumlarında kısıtlı harekat kabiliyeti
Elektronik Harp: EH (EW) Sistemi, Lazer/RF Sistemi, Chaff ASW Jammers
Seyir Ve Muhabere Sistemleri: SatCom, ECDIS/WECDIS, GPS, LAN
Komuta Kontrol Sistemi: G-MSYS (Genesis MİLGEM Savaş Yönetim sistemi)
Gemi Kontrol sistemi: EPKİS (Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER