İşte Özel Ordu'nun çarpıcı detayları

İşte Özel Ordu'nun çarpıcı detayları

İşte Özel Ordu'nun çarpıcı detayları
İşte Özel Ordu'nun çarpıcı detayları

PKK ile mücadele için sınırda görev yapacak özel orduya katılan askerler, yüksek maaş alacak ve her yıl ayrıca yüklü miktarda da tazminat hakkına sahip olacak.


Özel birliklerdeki uzman erbaşlarla 5’er yıllık sözleşme yapılacak, en fazla 10 yıl dağda kalacaklar

Vatan Gazetesi'nden Levent İçgen'in haberine göre Başbakan Erdoğan’ın muhalefetle görüşmesinde dile getirdiği terörle mücadele kapsamındaki profesyonel ordu projesini, TSK askeri yönden masaya yatırdı. Özel birliklerle ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Hudut birliklerinin profesyonelleşmesi çalışması kapsamında Hakkari ve Şemdinli arasındaki sınır hattına öncelik verilecek. Terör örgütü militanlarının sınırdan en çok sızma yaptığı bu bölge profesyonel timler tarafından korunacak. Yeni istihdam edilecek 5 bin uzman erbaş, bu sınır hattında görev yapacak. Yeni birlikler Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı olacak.

2011’de start alacak

Yeni profesyonel birlikler, 2011 Ocak ayından itibaren hudut sınırlarını teslim almaya başlayacak. Çalışmanın üç yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. Komando tugayları ile hudut birliklerinde bulunan, hizmet ve destek unsurları ile şoför gibi diğer faaliyetlerde görevli olan personel, yine şu anki temel askerlik sisteminde 15 aylık askerlik görevini yapan erbaş ve erlerden oluşacak. Komando tugaylarında ve sınır birliklerinde istihdam edilecek uzman erbaşların bu birliklerde 5-10 yıl arasında istihdam edilmesi planlanıyor. Bu sürenin sonunda komando uzman erbaşlar, ya TSK’nın diğer birimlerindeki görevlere çekilecekler ya da kamuda özel görevlendirmeye tabi tutulacaklar.

 

5’er yıllık sözleşme

Milli Savunma Bakanlığı ise uzman erbaş statüsünde 5 yıllık sözleşmeli alınması planlanan askerlerin, kıdem tazminatları ve daha sonra kamuda başka bir işe yerleştirilmeleri konularında projenin hukuki yönleri üzerinde çalışmasını sürdürüyor. En fazla 32 yaşına kadar hizmet vermesi beklenen askerlerin, maaş ve tazminatlarının yüksek tutulacağı öğrenildi. Askerler, zorlu bölge şartlarına göre özel olarak eğitilecekler.

Yeni kanun gerekebilir

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül konuyla ilgili olarak, “Genelkurmay Başkanlığının çalışmaları bize intikal etmedi ama bizim arkadaşlarımız da hukuki tarafını çalışıyor. Halen elimizde uzman erbaş, uzman onbaşı statüsünü düzenleyen bir kanun var. Bunun içinde mi çözebiliriz? Yoksa yeni bir kanun mu çıkarılması gerekir? Bunu bizim arkadaşlar çalışıyor. Askerlik yönünü de, nasıl olacaklar, nasıl yetişecekler, hangi eğitim kuruluşlarında bunları ne kadar zamanda eğitebiliriz, gibi hususları da Genelkurmay çalışıyor” dedi.

32 yaşından sonra kamuda iş verilecek


Başbakan Erdoğan, muhalefetle yaptığı görüşmede, profesyonel askerliğin ayrıntılarını şöyle sıraladı:

* Dağda yaşayacak olan askerler bölgede 5-10 yıl arasında görev yapacak.

* Bu askerlerin daha sonra kıdem tazminatları ödenecek ve görevlerine son verilecek.

* En fazla 32 yaşına kadar dağda kalacak olan askerlerin daha sonra kamuda başka bir işe girmeleri sağlanacak.

Komando tugayları da uzmanlaşıyor

TSK, terörle mücadele eden komando tugaylarının muharip unsurlarında yalnızca subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan profesyonel askerlerin görev yapmasına ilişkin yürütülen projenin ise yüzde 84’ünü tamamladı. Geriye kalan bölümünün ise önümüzdeki ay sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor. Jandarma Genel Komutanlığı’na ait komando tugayının ise yüzde 100 oranında profesyonelleştiği öğrenildi.


internet haber

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER