Ankara'dan Almanya'ya miting tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Köln'deki darbe karşıtı dev gösteride telekonferansla konuşma yapmasına izin verilmemesine Ankara kızgın.

Ankara'dan Almanya'ya miting tepkisi
 Ankara'dan Almanya'ya miting tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Köln'deki darbe karşıtı dev gösteride telekonferansla konuşma yapmasına izin verilmemesine Ankara kızgın.

Ankara'daki Alman Maslahatgüzarı'nın Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi.Almanya'nın Köln kentinde pazar günü düzenlenen 'Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telekonferans yoluyla halka seslenmesinin yasaklanmasına Türkiye'den sert tepki geldi.
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada mitinge katılan herkese teşekkür ederek Alman makamlarının tavrını eleştirdi. Kurtulmuş, "Dünyanın her ülkesinde kendi ülkelerinin diasporasına hitap etmek isteyen liderler giderler ya da telekonferansla katılırlar. Sayın Cumhurbaşkanımız da daha önce mitingleDiğer yandan konuyla ilgili olarak Alman Büyükelçiliği'ndeki maslahatgüzarın Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı bildirildi. Büyükelçi Martin Erdmann'ın ülke dışında tatilde olduğu, bu nedenle görüşmeye malahatgüzarın gideceği kaydedildi. Görüşmenin TSİ 13:00'de gerçekleşmesi planlanıyor.
Bozdağ'dan Almanya'ya demokrasi tepkisi
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da dün akşam Konya'da Mevlana Meydanı'nda yaptığı konuşmada konuyla ilgili olarak, "Hani ifade özgürlüğü vardı. Teröristlerin ifade özgürlüğünü savunanlar. Türkiye'de terörün propagandası suç olmaktan çıksın diyen, Avrupa Birliği üye ülkeler, Merkel, ben hepinize soruyorum: Türkiye Cumhurbaşkanı'nın eli kanlı teröristler kadar ifade hürriyeti yok mu?... Bizim onlardan alacağımız ders yok. Bizim aziz milletimizin, demokrasi bilinci bu ayrımcı, ırkçı batıdan bin defa üstündür, bin defa güçlüdür. Demokrasiyi sonunda biz öğreteceğiz onlara" diye konuştu.
re telekonferansla katAdalet Bakanı Bozdağ, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada da Erdoğan'ın telekonferans yoluyla halka seslenmesinin Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesi ile ilgili olarak "Türkiye Cumhurbaşkanının konuşması,Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi veya Almanya Anayasasının hangi hükmüne aykırı düştü de engellendi?" sorusunu yöneltti. Erdoğan'ın konuşmasının haksız, hukuksuz ve nezaketsiz bir biçimde engellendiğini dile getiren Bozdağ, bunun büyük bir demokrasi ve hukuk ayıbı olduğunu söyledi.
ılmıştı. Madem öyle onlara neden izin verdiniz?" sorusunu yöneltti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER