Ahmet SOY

Ahmet SOY

Ne zaman sanatçımız Ayten ALPA’NIN ‘’Bir Başkadır Benim Memleketim’’ şarkısını dinlediğimde aklıma memleketim Salihli gelir. Herkesin bir nevi akılına kendi memleketi gelir çünkü Türkiye’nin her ili birbirinden güzel doğa zenginlikleriyle iç içe. Gurbetçi kardeşlerimize de hasretle ‘’Bir Başkadır Benim Memleketim’’ dedirten Türkiye.

İşte Türkiye’nin güzel İli olan Manisa / Salihli ilçesini sizlere tanıtmak istiyorum.  Kuru havasıyla, dağından evlerimize gelen suyuyla, şelalesiyle, o güzel dağlarıyla, çam ağaçları, zeytin ağaçları, bağı, yaprağı, üzümü, zeytiniyle, papatyaların, lalelerin rüzgâr eşliğiyle raks eden kokusuyla ‘’Bir Başkadır Benim Memleketim’’ Salihli…

Ahmet SOY Kimdir?

1978 Salihli doğumluyum, halen Salihli’de yaşıyorum. Celal Bayar Üniversitesi İthalat İhracat Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum. Askerlik nedeniyle verdiğim arayı saymazsak ’97 yılından bu yana Salihli’nin yerel bir radyosu olan Radyo Seçil’de çalışıyorum.

Neden radyoculuk, size bu alanda ne gibi getirisi oldu?

Aslında bir rastlantı desem yeridir, çünkü gerçekten öyle.

’97 de Ayvalık’ta idim, orada çalışıyordum. Ayvalık dönüşü burada bir yerde işe başladım ve işe başladığım ilk günün akşamında yarın için hazırlık yaparken radyoda eleman ilanını duydum. Ertesi gün işe gitmek yerine bu ilana başvurmaya gittim ama itiraf etmeliyim çok korkmuş ve heyecanlanmıştım. Kısa bir görüşmeden ve ses denemesinden sonra deneme amaçlı işe alındım, böyle başladı radyoculuk maceram.

O gün bugündür de devam etmekte. Aslında çok şey öğrendim işimden ve yaşadığım hayattan. İnsan ilişkilerimi oldukça geliştirdi diyebilirim, çünkü çok insanla tanıştım meslek hayatım boyunca ve insanları anlamayı öğrendim, insanlarla anlaşmayı ve onlarla iyi ilişkiler kurmayı. Hayat tecrübesi de cabası.

Mesleğinizin zorlukları nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi bu mesleğin de zorlukları var elbette. Mesela bu mesleği yapıyorsanız, akşam sabah hafta başı hafta sonu bayram ve yaz tatili gibi kavramları unutmanız gerekir. Bunun dışında işimizi yapmaya engel mesleki sorunlar da yok değil ama bunlara hiç girmeyelim derim, çok uzun sürer.

Radyocu olarak Salihli’nin insanlarını bize anlatır mısınız?

Salihli’nin insanları sıcaktır, sevecendir, candandır, yüreklidir, duyguludur, tam bir Egelidir aslında.

Salihli insanlarının geçim kaynağı nasıldır?

İlçemiz ekonomisi genel itibariyle tarıma ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Salihli ilinin çoğunlukla tarım ve hayvancılık alanı geniş olduğunu biliriz ve geçimini bu şekilde yaşayan insanlarda var sizce yeterli mi?

Şahsi görüşüm yeterli olmadığı yönünde. Bence çok daha bilinçli olmalı köylümüz, çiftçimiz. Bunun için de bilinçlendirilmelidir.

Bir radyocu gözüyle Salihli'de ne gibi iş olanakları olmalı ve işadamlarına yatırımlarını Salihli'ye yapmalarını ister miydiniz?

Elbette isterim, hem de çok isterim, yaşadığı tere yatırım gelmesini kim istemez ki. İsterim ki fabrikalar kurulsun, halk bu fabrikalarda çalışsın, ekmeğini kazansın, başka şehirlerde iş aramasın. İlçemiz bu konuda başka il ve ilçelere çok göç veriyor çünkü.

Salihli'ye İş adamları nasıl bir yatırım yapmalı sizce?

Salihli’de yapılacak yatırım bence tarım üzerine olmalı, çünkü çevremiz bereketli ovalarla çevrili ve burada üretilen ürünler bence burada işlenmeli, böylelikle ekonomiye kazandırılmalı. Yani demem o ki, tarım sanayisinde eksiğimiz çok.

Salihli’nin kaplıcaları varmış bize anlatır mısınız? Ve faydası nelerdir ve hangi rahatsızlıklara iyi geliyor?

Kaplıcamız, adını kenarından geçen Kurşunlu Deresinden almaktadır ve ilçemize 6 km mesafede yaz-kış yemyeşil olan bir vadinin içinde yer almaktadır.

Ayrıca Kurşunlu Kaplıcası, yurdumuzun birinci derecede önemli ve öncelikli termal sularının arasında sayılmaktadır. Kurşunlu Kaplıcası’nın iki türlü şifa yöntemi vardır. Bunlar banyo ve içme tedavisi olarak gruplandırılmaktadır. Bu yöntemler şifa sağladığı hastalıklar ve uygulamalar bakımından farklılıklar göstermektedir. Banyo tedavisinin faydaları;

*Romatizma rahatsızlığına iyi gelmektedir.

*Cilt ve kadın hastalıklarında olumlu etki sağlar.

*Solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelir.

*Sinirsel hastalıklar ile ameliyat sonrası eklem ve kireçlenme rahatsızlıklarının tamamlayıcı tedavisinde olumlu etkileri görülmektedir.

İçme tedavisinin faydaları ise;

*Mide rahatsızlıklarında olumlu etkisi görülür.

*Solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

*Böbrek ve safra kesesi ağrılarında fayda sağlar.

*Şeker hastalıklarına fayda sağlar.

En büyük hayaliniz ve gerçekleştirmek istediğiniz projeleriniz nelerdir?

En büyük hayalim bir gün siyasetçi olmak ve Türk Milletini hak ettiği gibi yönetmek, çünkü iyi yönetilmediğimizi düşünüyorum. Projelere gelince, Salihli için, Ege için, Türkiye için, hatta tüm dünya için projelerim var ve bunların başında dostluk, kardeşlik ve barış projeleri geliyor. Lakin Salihli’nin sosyal, kültürel ve ekonomik sorunlarını, eğitim ve çevre sorunlarını ortadan kaldıracak projeleri hayata geçirmek isterdim.

Şu anda yaptığın işin dışında (hayattaki tüm işler kanuni olsaydı) ne iş yapmak isterdin?

Ekonomik açıdan doyuma ulaşmak için fikir tacirliği, ruhen doyuma ulaşmak için ise hayal tacirliği yapmak isterdim. Tabii bu işin şakası, kendime en çok yakıştırdığım iş, en iyi yapabileceğimi düşündüğüm, hatta düşünmekle kalmayıp en iyi yapabileceğimi bildiğim iş eğitmenlik ve yönetmenlik.

Son olarak okuyucularımıza söylemek istediğiniz nedir?

Okuyuculara söyleyeceğim tek şey şu olurdu, işinizi sevin, yok eğer bunu yapamıyorsanız seveceğiniz bir işi yapın. Çünkü üniversite mezunlarının yüzde sekseninin yaptığı işi sevmediği bir ülkede yaşıyoruz ve insanlarımız yaptıkları işi sevmezlerse ya da sevdikleri işi yapmazlarsa büyümek şöyle dursun, bir adım öteye bile gidemeyiz. Ben bile, iki üniversitede eğitim gördüm ancak eğitim gördüğüm işi yapmıyor olsam da yaptığım işi seviyorum ve bu da başarıyı ve sürekliliği getiriyor.

Sevgi ve selamlarımı sunuyorum…


 


YORUM EKLE

banner110

banner109