AĞYÂR

AĞYÂR

Merhabalar…

Uzun bir aradan sonra yazmak birazcık ağır geldi ama yazmanın tadını özlemişim açıkçası. Hayatımızı yönlendirirken ve belli başlı planlar yaparken bazı sevdiğimiz özelliklerden vazgeçmek hiç de olağan bir durum olmuyor. Yapılan planlar çerçevesinde hayatınıza kaldığınız yerden devam etmek sizin ne kadar güçlü olduğunuzu ve kimse için kendi özelliklerinizden vazgeçmeyeceğinizi hatta ve hatta sizi değiştirmek isteyenlerin olduğunu gördükçe değişmemek gerektiğinizi ve ilerlemek için çabalayacağınızı bilmek adeta kamçılıyor yüreğinizi…

Yazmayı ya da okumayı unutmadığınız gibi insani değerleri de unutmamak gerek diye düşünüyorum. Sadece belli bir noktaya odaklaşan, kibrine ve hırsına yenilen insanlar tanıdım. Geçtiğimiz sene içerisinde tanıdığım birçok insanın şu an aslında hayatımda olmaması gerektiklerini ve fazlalık olduklarını hissettim.

Beni tanıyan büyüklerimin bana ısrarla söyledikleri bir cümle vardı.

‘’ Herkesi kendin gibi sanma, sonra ayna çatlar’’

Doğru diyorlardı da ekmeğini paylaştıklarında, suyunu içtiğin kişilerin senin aslında bir düşman edasında yan yan güldüklerini gördüğünde bu durum olası bir hal almaya başlıyor.

Belki de inandırıcı yanları onların size gülümsedikleri yüzleri oluyor.

Dinde gülmenin, tebessüm etmenin zekat vermek olduğu geçer ya sanırım bende ona inanıyorum. Bir zaman sonra gerçek yüzlerini gördüğünüzde belki de kaybedeceğiniz tek şeyin zaman ve verdiğiniz emek olduğunu anlıyorsunuz.

Aslında tek gerçek sizi kendi istedikleri gibi görmeleri. Çünkü bir insanı çekemez ve kıskanırsanız bilin ki onu istediğiniz gibi tanıyor, giydirmek istediğiniz kalıp giysinin içerisine sokuyorsunuz.

Ben çok bilgili biri değilim, bugüne kadar başarıya ulaşmak için birçok başarısızlık yaşadım ve aslında benim bütün başarımda bundan ibaretti.

Fakat en çok sevdiğim yanım ise sevdiklerime ve değer verdiklerime karşı elimden geleni yapmam oluyor. Çünkü kalpten bir sevgi ve sadakatle bağlandığınız insanların bunu hak ettiğini düşünüyorum. Hoş hak etmediklerini gördüğünüzde ise durum bir hayli güç oluyor…

Ah bir de kul hakkı var tabi. Almamak için uğraştığın vakit bakmışsın ki senin hakların yol yapmış dünyada. Hiç ‘’ bu insan bunu yapmaz ‘’ demeyin çünkü insan oğlunun bir sınavda olduğunu unutmayın.

Bazen de şöyle düşünmek lazım. Güvendiğiniz yardım istediğiniz insanların aslında sizi en çok arkanızdan vuran, size yalan söyleyen ve sizi keskin bir bıçakla canınızı acıtmak isteyen kişiler olduğunu unutmayın.

Bir bakıma da ‘’ İyi ki çıkmışlar hayatımdan ‘’ demekten de kendinizi alamıyorsunuz. Kendinize göre insanlar seçin hayatınıza.

‘’Topraktan seçin çamurdan değil’’

 

Aslında söylenecek fazla bir söz yok…

‘’ Ne ekersen onu biçersin’’ Kısacası ‘’ Ne edersen onu görürsün ‘’ demek gibi…

Ağyâr kelimesinin ne demek olduğuna gelince…

Boşverin….

https://twitter.com/Ilgaz1867

ozlemilgazoz@gmail.com

 

YORUM EKLE

banner110

banner109