AB BÜYÜKELÇİSİ VE BERABERİNDEKİ HEYET ADALARII ZIYARET ETTİ

AB BÜYÜKELÇİSİ NIKOLAUS MEYER-LANDRUT VE BERABERİNDEKİ HEYET IZIYARET ETTİ.

AB BÜYÜKELÇİSİ VE BERABERİNDEKİ HEYET ADALARII ZIYARET ETTİ
 AB BÜYÜKELÇİSİ VE BERABERİNDEKİ HEYET ADALARII ZIYARET ETTİ

 AB BÜYÜKELÇİSİ NIKOLAUS MEYER-LANDRUT VE BERABERİNDEKİ HEYET IZIYARET ETTİ.

AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut, AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı  Eleftheria Pertzinidou ve Yunanistan Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis Başkanımız Erdem GÜL’ü ziyaret etti. 
Heyet için hazırlanan programa, Adalar Kaymakamı Dr. Mustafa Ayhan, Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Adalar Kent Konseyi Başkanı İskender Özturanlı ve Emekli Büyükelçi Yalım Eralp da eşlik etti.  
Heyeti Makamında ağırlayan Başkanımız Erdem Gül, AB Büyükelçisi Nikalaus Meyer- Landrut’a yeni görevinde başarılar diledi ve Adalar’ı ziyaretinden büyük gurur duyduklarını ifade ederek konuşmasına “Adalar’da farklı halklar, kimlikler bir arada barış içinde yaşıyor.  Farklılıklarımız zenginliğimizdir. Ama ülke olarak, Ada olarak bu toprakların acı geçmişi de var; bunları unutmamak ve yüzleşmek gerekir. Düşünce ve ifade özgürlüğü bakımından da çok adaletsizlikler yaşandı, yaşanıyor… AB bu anlamda da bizim için önemlidir” diyerek devam etti. 
Adalar hakkında geliştirilebilecek işbirliği projelerinin de görüşüldüğü ziyarette, Başkanımız Erdem Gül, Adaların coğrafik ve kültürel yapısının Avrupa Birliği dokusuna uygun olduğu bir yer olduğunu belirterek, bu ziyaretin Adalar ve Adalılar için çok önemli olduğunu vurguladı. AB Büyükelçisi Nikolaus Meyer-Landrut Türkiye’ye gelmeden Adaları araştırdığını ve Adaların otantik ve çok kültürlü yapısı hakkında bilgisi olduğunu belirtti ve cennet olarak tanımladığı Adalarda bulunmaktan keyif aldığını söyledi. Yunanistan Büyükelçisi Michael-Christos Diamessis ise, Yunanistan’daki Osmanlı Mimarisi hakkında hazırlanmış Ottoman Architecture In Greece isimli kitabı Başkanımız Erdem Gül’e hediye ederken Adalar’daki orijinal yapıların korunması için gösterilen hassasiyet ve çaba için ayrıca teşekkür etti. Başkanımız Erdem Gül tarafından da Adalar Müzesi yayınları olan kitaplar hediye edildi ve heyette bulunan kadınlara da 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle seramızda üretilen çiçek fideleri verildi.
Adalar Kaymakamı Dr.Mustafa Ayhan’ın makamına İETT araçlarıyla giden heyete Adalar’daki yeni ulaşım sistemi ve faytonların kaldırılma süreci hakkında da bilgi verildi. 
Kaymakamlık binası olarak kullanılan tarihi Hacopulos köşkünün restorasyonunu inceleyen heyet ardından Avrupa'nın 'Tehlike Altındaki 7 Kültürel Miras Alanı'ndan biri olarak seçilen Büyükada Rum Ortodoks Yetimhanesi'ne gitti ve Yetimhane hakkında bilgi aldı. İlçemizdeki tarihi yapılar ve Adalarımızın sembolü olan mimozaların da gündeme getirildiği program Heybeliada Ruhban Okulu ziyareti ile devam etti. Baş Rahip Despot Kasiyanos tarafından karşılanan heyete okulun tarihçesi ve günümüzdeki durumu hakkında bilgi verildi.

İsa Kırım

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER