Vali ÖZCAN: 2023'ün Çankırı’sını programlıyoruz

Turizm Fuarındayız, EMITT&Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı. Fuarda Çankırı standında. Bakıyoruz ziyaretçilerle tek tek ilgilenen bir vali.

Çankırı Valisi Vahdettin ÖZCAN’dan söz ediyoruz.

Çankırı’yı soruyoruz Vali ÖZCAN’a ‘2023 ün Çankırı’sını programlıyoruz’  diyor. 

 Ataşehirweb haber / Recep KENAN
  [email protected]

2023'ün Çankırı’sını programlıyoruz


§ 
Çankırı’da turizm ile ilgili nelerden söz edebiliriz.

Malumunuz Türk kent hayatında Ulu Camileri olan kentler değişik kentlerdir. Bizim ulu camimiz var.  Kanuni Sultan Süleyman Camii diye de anılır. Müştemilatı ile bir cazibe merkezidir. Ben Çankırı’yı bilmeyenleri, ya da yerini bilip de görmeyenleri Çankırı’ya davet ediyorum. Mutlaka Ulu Camimizi ziyarete davet ediyorum.

Çarşamba günleri kurulan organik pazarımız var. Köyün yöresel ürünleri satılıyor. Çarşamba günleri Ankara’dan bayanlarımız otobüs ya da minibüslerle geliyor organik pazarda alış verişlerini yapıyor, öğlen de bizim ‘Takım Yemeği’ dediğimiz yöre yemeklerini yiyip akşam dönüyorlar.

Onun dışında Selçuklu esri Taş Mescidimiz var. Selçuklular tıp, şifa mektebi olarak kullanmış. Kazılarımız devam ediyor. Mevlevihane olarak kullanılan kısmının tamamı ortaya çıkartılacak.

Kalemizde Çankırı’nın Fatih Sultan Mehmet’i Karatekin yatıyor. Biliyorsunuz Karatekin Çankırı, Sinop ve Kastamonu’nun fatihi. Çankırı’ya gelenleri Kalemizi ve Karatekin’i ziyarete davet ediyorum.

Horasan Erlerinin diyarı Çankırı. Eldivan ilçemiz de Hacı Muradı Hazretleri var. Aynen Şeyh Şabanı Veli, Hacı Bayramı Veli gibi. Çankırı’ya 15 dakika mesafede yaptığımız yeni düzenlemelerle ziyarete açıyoruz.

Çavundur’umuz var, Çavundur da Türkiye’nin en kaliteli kaplıca suları var. Orada il özel idaresinin 150 yataklı bir tesisi var. Bir özel firmamıza ihale ile 36 ay içerisinde hizmete sokacağı tesiste 20 yıl süreyle suyun bir kısmını kullanma hakkını verdim. Aynı zamanda yine Çavundur’da bizim Çankırılı bir Müteşebbisimiz Kaplıca tatil köyü kuracak. Onunla ilgili teşvik çalışmalarımız devam ediyor.

Geldiklerinde Mutlaka Yaren Gecesine katılmalarını tavsiye ediyorum. Yaren Gecesi bizim önemli bir geleneğimiz. Sabah ezanına kadar devam eder ama biz misafirler için kısa tutup Saat 11 (23.oo) gibi Takım Yemeği ile bitiriyoruz.

En büyük özelliği Çankırı’nın, Ankara’ya 1 Saat 20 Dakika, İstanbul’a 4.5 Saat. Çankırı’yı merak edenleri, görmek isteyenleri Çankırı’ya davet ediyorum.

Biz 15 gün evvel Ankara’da 170 ayrı noktada billboardlara girdik. Ilgaz’daki kış tesislerinde yer yok. İnşallah kültür Bakanlığımız Nisan Ayında 49 yıllığına 2 adet tesis, biri 180 yataklı, diğeri 150 yataklı ihale ilanına çıkacak. Buradan tüm yatırımcıları Ilgaz’a davet ediyorum.

 


§ 
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Ataşehir’de düzenlediğiniz Çankırı Sempozyumunun amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?

 

Hemen sonuç alınması beklenmiyordu. Bu bir süreç. Toplumsal olaylar matematik gibi değil. Hemen kesip yeni güzergah, yeni bir projeksiyon beklemek kolay değil. Biz bu sürecin başlangıcını İstanbul Ataşehir’de yaptık. Nisan 15’de Ankara’da ikincisini yapacağız. Eylül Ayında İstanbul Feshane’de olacağız inşallah. En sonunda 2013’ün başında bir projeksiyon çizeceğiz.  2023’te Çankırı ne hale gelecek, nerede olacak bütün Çankırılılara tanıtacağız. Bu kapsamda başarılı geçti.

 

Teşvikte Şırnak neyse biz oyuz


§ 
Çankırı’nın teşvik konusunda yeterli ilgiyi gördüğünü düşünüyor musunuz? Teşviki iyi kullandığını söyleyebilir miyiz?

Teşvik konusunda 4, bölgeyiz biz, yani Şırnak neyse Hakkari neyse biz oyuz. Ama doğru kullanıyor muyuz derseniz soru işareti var tabi.  


Buna rağmen enteresan yatırımlar var Çankırı’da. Bilmediğinizi sanıyorum ve çoğu insanlar da bilmiyordur sanıyorum Çankırı’da dünyanın en büyük seramik fabrikası var şu anda.

Türkiye’nin en büyük elektrikli ev aletleri fabrikası Çankırı’da. Çok büyük firmalara 1400 kişiyle üretim yapıyoruz Şabanözü ilçesinde.

Bir tane maden zenginleştirme fabrikamız var Kurşunlu’da Türkiye’de tek fabrika. Çelik üretiminde bir ara madde var biz üretiyoruz. Türkiye’nin ihtiyacının % 13 ünü biz karşılıyoruz. Geri kalan kısmı maalesef ithal ediliyor.

İnşallah bu yeni teşvik sisteminde hak ettiğimizi alır, yeterince faydalanırız.

 

Ilgaz’da en fazla tesisler Kastamonu tarafında.


§ 
Turizmde Çankırı’nın yeri nedir? Turizmin Çankırı ekonomisine katkısı nedir?

Turizmle ilgili biraz sıkıntılıyız. Turizmde Ilgaz’da en fazla tesisler Kastamonu tarafında.

Biz şimdi bir atılım başlattık. İnşallah Nisan gibi Kültür Turizm Bakanlığı yeni bir ihaleye başlayacak. 49 yıllığına yer tahsis ediyoruz Ilgaz’da, Yıldıztepe’de biri 180 yataklı, biri 150 yataklı otel yapılacak Allah nasip ederse.