TÜRK MALI İNSANSIZ UÇAK

TÜRK MALI İNSANSIZ UÇAK

TÜRK MALI İNSANSIZ UÇAK
    Artık tamamen Türk yapımı insansız uçaklar var. Dışa bağımlılığı ortadan kaldıracak olan taktik insansız hava aracını geliştiren şirket ise Bayraktar Grubu. Tam 1200 kilometre menzile sahip olan ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin de desteklediği Türk yapımı insansız uçakların İsrail yapımı Heron'lardan üstün özellikleri de var.
   
     İsrail'le yaşanan Heron uçakları ile ilgili kriz hâlâ hafızalarda. Oysa terörle mücadelede bu uçaklar büyük öneme sahip. İşte Türk mühendisler de bu noktadan yola çıktı ve tamamen Türk yapımı insansız uçak üretti.

     14 saat uçabilen Bayraktar taktik insansız hava aracı, 1200 km uçuş menziline sahip. Bu noktada hemen belirtelim sınırdan Kandil'e olan kuş uçuşu mesafe sadece 90 kilometre.

     150 kilometrelik haberleşme menziline de sahip olan Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı, 500 kilogramlık kalkış ağırlığına sahip ve Heron'larda bile olmayan önemli bir özelliği var: Uçak hangardan çıktığı andan itibaren tamamen otomatik uçuş özelliklerini kullanabiliyor.

     Bölge şartlarında test edilen Türk malı insansız taktik aracının kumanda merkezi de bir minibüsün içinde. Uçağın inişi, kalkışı ve hatta hangardan uçuş noktasına kadarki manevraları da tamamen otomatik olarak gerçekleştiriliyor

(kaynak:www.internethaber.com)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER