DÜNYANIN İLK UÇAN OTOMOBİLİ YAPILDI

DÜNYANIN İLK UÇAN OTOMOBİLİ YAPILDI

DÜNYANIN İLK UÇAN OTOMOBİLİ YAPILDI
Trafik işkencesi biter mi? Dünyanın ilk uçan otomobili seri üretime giriyor. Göz alabildiğine tıkalı yollarda saatlerce arabanın içinde bekleyen kaç kişinin aklından geçmemiştir?

“Şimdi bir kanatlı araba olacaktı,aşağıdakilere mendil sallaya sallaya gidecektim.” Merak etmeyin, rüyanız gerçek olmak üzere. Ama tabii biraz (pardon, oldukça) zenginseniz! Yasal zorunlulukların yerine getirilmesiyle, katlanarak kendini yol ruhsatlı bir arabaya dönüştürebilen hafif uçak Terrafugia Transition, seri üretime giriyor. Teslim tarihi, 2011 sonbaharı.

Aracın üretimine başlanabilmesi için ABD Federal Havacılık Dairesi, hafif uçak sınıfı araçlar için koyduğu ağırlık sınırlarında bir istisna yapmış. Çünkü otomobillerde zorunlu olan hava yastıkları, çarpma sırasında bükülen alanlar, roll bar gibi malzemeler, “hafif sportif uçak” kategorisinin ağırlık limitinin aşılmasına yol açıyor. Amatör pilotlara verilen uçuş lisansıysa yalnızca bu sınıf uçaklar için söz konusu. 20 saat uçtuğunu kanıtlayan herkese veriliyor.

Araç havadayken saatte 180 km hız yapabiliyor. 430 kg yük kapasitesi var ve bagajı zengin sporu malzemelerini (kayak, olta takımları, golf sopaları vb) rahatlıkla alabilecek kadar geniş. Motoru, 100 beygir gücünde Rotax 912S. “Ya duruverirse” diye çekinenleri rahatlatacak bir ekipmansa, tüm aracı yere yumuşak biçimde indiren bir paraşüt Kanatlar bir düğmeye basılarak katlanıp açılabiliyor. 205 cm yüksekliğinde, 203 cm genişliğinde ve 570 cm uzunluğunda bir garaja sığabiliyor.
Fiyat etiketinde 129.000 sterlin yazıyor. Ancak siparişinizi önceden vereceksiniz ve 6,650 sterlin kaparo ödeyeceksiniz.Kaynak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER