banner46

23 Mayıs 2015 Cumartesi

Kenan Evren hayatını kaybetti! Kenan Evren Kimdir?

Sağlığınız için,İki mucize sebze mevsimi

İki mucize sebze mevsimi, Enginar ve Kuşkonmaz, Bu mevsimde ikisinide bol bol tüketin

06 Mayıs 2012 Pazar 07:43
Bu haber 626 kez okundu
Sağlığınız için,İki mucize sebze mevsimi


Karaciğeriniz için enginar, kalbiniz için kuşkonmaz yiyin!


Öğünlerimiz daha sağlıklı bir hale getirmek istiyorsak,  mevsiminde çıkan sebzelerle çeşitlendirerek zenginleştirmeliyiz.  Sindirim sistemi rahatsızlıklarından, kolestrole; kalp hastalıklarından kansere kadar pek çok faydası bulunan mucize sebzeler enginar ve kuşkonmazı öğünlerimizden eksik etmemeliyiz.  İçhastalıkları uzmanı Dr. Ayça Kaya bu mucize sebzelerin faydaları ile ilgili bilgi veriyor.

SİNDİRİM SİSTEMİ DOSTU: ENGİNAR

Çok değerli bir sebze olan enginarın besin değeri çok yüksektir.   Bir çok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve  protein içerir. Vitamin ve mineral açısından da çok zengin bir sebze olan enginarın hazmı kolaydır ve düşük yağ içeriğinden dolayı kilo dostudur.

İSHALİ ÖNLER


En sert maddelerin bile sindirilmesine yardımcı olan “sinarin” isimli madde enginarda bulunur; karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Yağların sindirimin ve absorbe edilmesini de sağlayan Enginar, adeta bağırsakları yıkayarak, temizler ve ishali önler.
Kalbiniz için enginar yiyin...


A,D, D2, B6 ve C vitaminleri açısından zengin olan enginar; beyin yorgunluğunu giderir.  Yüksek protein içeriği nedeniyel kalp adalelerini kuvvetlendiren enginar; üre ve kolestrolü düşürerek kalbin rahat çalışmasını sağlar.  Kandaki şekeri düşeren bu değerli sebze, şeker hastaları için de çok faydalıdır.  Mide ve bağırsakları dezefenkte eder; vücuda canlılık verir.


İşte enginarın faydaları:

• Karaciğeri korur, karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar
• Böbrek ve bağırsakların düzenliçalışmasına yardımcı olur.
• Sindirimi kolaylaştırır.
• Kandaki şeker oranını ayarlar, kolestrolü düşürür.
• Vücuda dinçlik verir
• Kalp sağlığı için faydalıdır
• İshali keser
• Kanı temizler

 
DOĞAL ÖDEM ÇÖZÜCÜ: KUŞKONMAZ

 Vücut sisteminde detoks etkisi gösteren Kuşkonmaz, K vitamini, B vitamini (folat), C vitaminive A vitamini açısından oldukça zengindir.  Folat dışında B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri de bulunan kuşkonmaz, lif, manganez, bakır, fosfor,potasyumve protein için iyi bir kaynaktır.
 

Kuşkonmazda yüksek miktarda bulunan B vitamini (folat), sağlıklı bir kalp damar sistemi için çok önemlidir.  Folat seviyesinin düşmesi kalp hastalıkları riskini artırır.  Bir poriyon kuşkonmaz, günlük B vitamini ihtiyacının yüzde 66’sını karşılar. Sodyum içeriği oldukça düşük olan kuşkonmaz,potasyum açısından da zengindir.  Mineral profili, içerdiği aktif aminoasitle birleşince diüretik bir etki oluşturur.

 
Bu nedenle, özellikle adet döneminde vücudunda su toplanması (ödem) oluşan kadınlara iyi gelir. Bağırsakları korur.
Kuşkonmazda inüln adlı özel bir karbonhidrat vardır.  Bu karbonhidrat, bağırsakta iyi bakterilern gelişimini ve aktivitesini artırır. Bu da zararlı bakterilerin bağırsak da tutunmasını zorlaştırır.


BÖBREK VE GUT HASTALARI TÜKETMESİN

Böbrek sorunu veya gut problemleri olan kişilerin kuşkonmaz gibi pürin içeren yiyecek tüketimlerini kısıtlamaları veya kesmeleri gerekir. Pürinden çabuk etkilenen kişilerin bu maddeyi çok almaları sağlık sorunlarına yol açar. Vücutta fazla pürin birikimi fazla ürik asit birikimine yol açar. Ürik asitle bağlantılı sorunların iki örneği ise gut hastalığı ve böbrek taşı oluşumudur.
 

Kuşkonmazın faydaları:

 • Kalp hastalıkları riskini azaltır
• Detoks etkisi yapar
• Bağırsakları korur
• Yaşlanma karşıtı özelliği vardır
• Ağrıyı iltihabı azaltır
• Afrodizyak etkisi gösterir
yiyenler, iyotlu besinler yada iyotlu tuzu almayı ihmal etmemelidir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
Sitemizin yeni tasarımını beğendiniz mi ?

EN ÇOK YORUMLANANLAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV